فردای روشن نوروز99 از ساعت 09:00 - 16:40 - 23:55 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

فرداي روشن

رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: رشد علم در کشور سرعت چشمگیری به خود گرفته است

دکتر جبارعلی ذاکری اظهار داشت: سرعت چشمگیری سالانه رشد علم در کشور تصدیق می کند که دانشگاه های ایران می توانند در مدت کوتاهی به دانشگاه های با رویکرد فناور مبدل شوند.

1397/11/21
|
11:30

برنامه فردای روشن با موضوع بررسی دستاوردهای دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت در عرصه علم و دانش در چهل ساله اخیر، با حضور دکتر محمد رحیمیان (معاون پژوهشی دانشگاه تهران) و دکتر جبارعلی ذاکری (رئیس دانشگاه علم و صنعت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر جبارعلی ذاکری با اشاره به این که انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود، گفت: انقلاب اسلامی ایران باعث شد تا خود باوری و خود اتکایی در حوزه دانشگاهی ایران نهادینه شود.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی ایران تغییرات متعددی را در روند ساختاری دانشگاه ها به وجود آورد، عنوان کرد: بدون شک همانطوری که سرمایه اصلی هر کشوری در گرو نیروی انسانی است، نخبگان و اعضای هیات های علمی مهم ترین سرمایه های دانشگاه ها به شمار می روند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به این که ایران در بسیاری از حوزه ها در مرزهای دانش قدم برمی دارد، تصریح کرد: در حال حاضر اسامی برخی از فعالان دانشگاهی ایرانی در لیست یک درصدی دانشمندان برتر جهان قرار دارد.

وی با اشاره به فعالیت دانشگاه های نسل سوم در ایران، عنوان کرد: دانشگاه علم و صنعت ایران در پنج دهه اولیه فعالیت خود با رویکرد آموزش فعالیت می کرد و تمام تمرکز خود را بر تربیت نیرو مورد نیاز صنایع کشور معطوف کرده بود.

دکتر جبارعلی ذاکری با اشاره به تحول دانشگاه های ایران بعد از انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: بعد از انقلاب اسلامی ایران دانشگاه علم و صنعت در کنار سایر دانشگاه های ایران رویکرد خود را به پژوهش محوری تغییر داد.

وی با اشاره به این که سرعت رشد علم در دانشگاه های ایران به طور سالانه افزایش پیدا می کند، تصریح کرد: سرعت چشمگیری سالانه رشد علم در کشور تصدیق می کند که دانشگاه های ایران می توانند در مدت کوتاهی به دانشگاه های با رویکرد فناور مبدل شوند.

در ادامه ی برنامه فردای روشن از شبکه رادیویی گفت و گو محمد رحیمیان با اشاره به دستاوردهای شاخص و خوب کشور در چهل سال اخیر، گفت: کشور ایران در حوزه علم و فناوری در مقایسه با دوران قبل از انقلاب شاخص های بسیار متعدد و مطلوبی را به دست آورده است.

وی با بیان این که ایران در سال های قبل از انقلاب اسلامی دانشمند برتر جهانی نداشت، عنوان کرد: بر اساس اعلام پایگاه بین المللی وب آف ساینتس از سال 2016 حدود 208 دانشمند در کشور ایران به جایگاه برتری دست یافته اند.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران افزود: در مدت دو سال قبل 208 دانشمند از کشور ایران در جمعیت یک درصدی برترین دانشمندان جهان قرار داشتند.

وی با اشاره به رشد پژوهش در ایران، تصریح کرد: بر اساس اعلام موسسه نیچر ایندکس در سال گذشته کشور ایران در دهه اخیر حدود 22 درصد نرخ سالانه رشد پژوهش داشته است.

دکتر محمد رحیمیان افزود: کشور ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان در سال های اخیر بزرگ ترین جهش را در حوزه فنی و مهندسی و علوم مختلف داشته است.

وی با اشاره به این که حوزه پژوهش در دهه های اول انقلاب اسلامی روند منظمی نداشت، عنوان کرد: در اوایل دهه 80 اساتید و پژوهشگران مختلف با اخذ امتیاز و گرنت های متنوع تشویق شدند تا رویکرد پژوهشی در دانشگاه های ایران در مسیری پویا و موفق قرار بگیرد.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با اشاره به رشد چشمگیر آمارهای مربوط به تولید علم در ایران، توضیح داد: شاخص های تولید مقاله و علم در ایرانی در سال های اخیر نسبت به تولید فناوری موفق و بهتر بوده اند.

وی با اشاره به این که کشور ایران در حوزه نانو رتبه چهارم دنیا را در اختیار دارد، تصریح کرد: دانشگاه های ایران در حال حاضر در حوزه سلول های بنیادی در صف 10 کشور برتر جهان ایستاده است.

دسترسی سریع
فردای روشن