زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

رئیسی هشدار داد: بحران آبی کشور در آینده به بحران سرزمینی تبدیل می‌شود

یک پژوهشگر حوزه اقتصاد آب در اظهارکرد: در حال حاضر بیلان منفی آب زیرزمینی به 130 میلیارد متر مکعب رسیده که در ظاهر، بحران آبی است اما در صورت ادامه روند، شاهد بحران سرزمینی خواهیم بود.

1400/12/21
|
10:48
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، مهندس محمدابراهیم رئیسی پژوهشگر حوزه اقتصاد آب به مناسبت هفته منابع طبیعی با برنامه «زمین360درجه» درمورد آبخیزداری و حفاظت از آب و خاک گفتگوی تلفنی کرد.

رئیسی آبخیزداری را به عنوان یکی از مهم ترین روش‌های جلوگیری از فرسایش خاک دانست و گفت: خوشبختانه جرایم مربوط به خاک و قانون خاک طی دو سال اخیر به طور رسمی ابلاغ شد و این، به صیانت هر چه بیشتر از منابع خاکی کمک خواهدکرد.

وی با بیان اینکه امروزه بحث «اقتصاد آبخیزداری» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است افزود: اگر ارزش اقتصادی طرح‌های آبخیزداری برای مدیران و مسئولان و دستگاه‌های اجرایی ارزش گذاری شود این طرح‌ها با سرعت و رغبت بیشتری دنبال خواهند شد.

پژوهشگر حوزه اقتصاد آب معتقد است که با افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی، استفاده بخردانه از منابع آبی استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های ترکیبی برای مدیریت منابع آبی و خاکی ضروری است.

رئیسی درمورد بحران آب زیرزمینی در کشورمان هشدار داد و گفت: در حال حاضر میزان بیلان منفی آب زیرزمینی به 130 میلیارد متر مکعب رسیده که در ظاهر، بحران آبی است اما در صورت ادامه این روند، شاهد بحران سرزمینی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه کشور باید از منابع آبی ارزش افزوده ایجاد کند اظهارکرد: ما 90 درصد آب کشورمان را در خشی استفاده می‌کنیم که ارزش افزوده آن در اقتصاد ایران خیلی پایین است.

این پژوهشگر حوزه اقتصاد آب، توسعه پایدار را اساس آمایش سرزمینی دانست و تأکید کرد: ما نباید بحث عدم مدیریت بهینه آب برای نیازهای اساسی مردم را در کنار عدم مدیریت آب برای رشد اقتصادی کشور قرار دهیم و باید به گفتمان واحد و هم اندیشی سازنده بپردازیم.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه