زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

اکثر قوانین جدید محیط زیست با قوانین قبلی تضاد دارند

یک کارشناس و فعال محیط زیست گفت: بسیاری از قوانینی که در حوزه محیط زیست تصویب می‌شوند مخل قوانین گذشته‌ای هستند که حافظ محیط زیست بودند.

1401/02/24
|
11:26
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، مسعود امیرزاده کارشناس و فعال محیط زیست، در رابطه با نقش قوه قضائیه در حفاظت از محیط زیست با برنامه «زمین 360درجه» مصاحبه تلفنی کرد.

امیرزاده لازمه وجود یک نظام حکمرانی خوب برای منابع طبیعی و محیط زیست به ویژه منابع آبی کشور را ایجاد یک نظام دادرسی عادلانه می‌داند و می‌گوید: امروز اگر ما در نظام حکمرانی منابع طبیعی دچار مشکلات جدی هستیم بخش عمده آن ناشی از نبود نظام دادرسی عادلانه در این حوزه است.

وی افزود: متاسفانه ما منابع طبیعی و محیط زیستی کشور را در اختیار نهاد دولت مدرن قرار دادیم و به همین دلیل هم در کلیه حوزه‌های محیط زیست اعم از آب و جنگل و هوا دچار مشکلات عدیده‌ای هستیم.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به مهمترین ویژگی‌های نظام دادرسی عادلانه اظهارکرد: یک نظام دادرسی باید سیستم کیفررسانی داشته باشد تا متخلف و مجرم در هر بخش از جامعه متناسب با جرم و تخلفش به کیفر و مجازات برسد.

امیرزاده افزود: ما در برخی حوزه‌ها نظام کیفررسانی بسیار سختی داریم که کار درستی است اما اشکال کار اینجاست که ما در رابطه با نهادهای قدرتمند دولتی شاهد این سیستم کیفررسانی نیستیم.

وی به یک نقیصه در نظام حکمرانی نیز اشاره و اظهارکرد: دستگاه تقنینی کشور یعنی مجلس شورای اسلامی عملا ًبه دستگاه تولید مواد قانونی پرتیراژ و بدون کیفیت تبدیل شده درصورتیکه اگر دستگاه قضایی یک ارتباط منجسم، مستمر و سازمان یافته با دستگاه مقننه داشت مجلس متوجه می‌شد که بیشتر این قوانینی که به ویژه در حوزه منابع و طبیعت زیست تصویب می‌کند مزاحم هستند.

کارشناس محیط زیست ادامه داد: بسیاری از قوانینی که در حوزه محیط زیست تصویب می‌شوند مخل قوانین گذشته‌ای هستند که حافظ محیط زیست بودند.

امیرزاده در رادیو گفت وگو تأکیدکرد: گسست اجتماعی که بین حاکمیت و مردم وجود دارد باید پر شود تا مردم هم اطمینان پیدا گنند که قوه قضائیه به اعلام جرم و شکایات آن‌ها در حوزه محیط زیست رسیدگی می‌کند.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه