زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح كرد: توسعه گردشگری؛ راهکاری مهم در جهت احیای دریاچه ارومیه

کارشناس ارشد منابع آب گفت: توسعه فعالیت ها در زمینه گیاهان دارویی و نیز بوم گردی و گردشگری از طریق استانداری آذربایجان غربی و شرقی از جمله اقدامات و دستاوردهای ما برای احیای دریاچه ارومیه است.

1397/05/13
|
10:15
|

برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو با موضوع حق آبه محیط زیست از دریاچه ارومیه با حضور مهندس علی حاجی مرادی مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه و کارشناس ارشد مدیریت منابع آب به روی آنتن رفت.

حاجی مرادی در آغاز مطلب اظهار داشت: خشکی دریاچه ارومیه به دلیل رشد جمعیت در این منطقه نیست بلکه عدم مدیریت حاکمیت در تأمین تقاضای اضافه برای آب جمعیت این منطقه باعث خشکی این دریاچه شده است.

وی با بیان اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه برای همه دستگاه های دولت برنامه هایی را تدوین و به آن ها ابلاغ کرده افزود: وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به انجام اقدامات اساسی در این رابطه هستند.

مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: طبق راهکارهای اعلام شده، وزارت نیرو باید در جهت تحویل 40 درصد آب کمتر به کشاورزان اقدام کند، وزارت جهاد کشاورزی در جهت افزایش بهره وری مصرف 60 درصد باقی مانده آب فعالیت کند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با همکاری استانداری ها در شرایطی که معیشت مردم دچار خدشه شد نسبت به ایجاد معیشت جایگزین اقدام نماید.

کارشناس ارشد مدیریت منابع آب در ادامه گفت: تقاضای ما از این سه وزارت خانه این است که در چارچوب وظایف خود اقدامات مربوطه را انجام داده و با بخش های دیگر هماهنگ باشند.

حاجی مرادی همچنین یادآور شد: در سال 1393 که رئیس جمهور عملیات احیای دریاچه ارومیه را ابلاغ کردند وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صنعت مسئولیت اجرای تک تک مصوبات این جلسه را برعهده گرفتند و سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مسئولیت تامین اعتبار را بر عهده گرفت.

وی تاکید کرد: وزیران مربوطه باید به مسئولیتی که در تاریخ 8 تیر سال 1393 بر عهده گرفتند به همان شدت و حدت گذشته بپردازند.

مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: در آن جلسه مجموعه ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز مکلف به انجام چهار تکلیف اساسی در این زمینه از جمله مطالعه و طراحی طرح نجات دریاچه ارومیه و پایش و هماهنگی بین بخشی میان دستگاه های اجرایی ملزم به انجام مصوبات شد.

حاجی مرادی با اشاره به دستاوردهای مجموعه نجات دریاچه ارومیه در سال 1397 بیان داشت: در حال حاضر ستاد احیای دریاچه ارومیه با معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد و جهاد دانشگاهی در رابطه با توسعه مشاغل غیرآب بَر فعالیت می کند.

وی ادامه داد: توسعه فعالیت ها در زمینه گیاهان دارویی و نیز بوم گردی و گردشگری از طریق استانداری آذربایجان غربی و شرقی از جمله اقدامات و دستاوردهای ما در این حوزه است.

مسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: دریاچه ارومیه حق آبه ای دارد که باید تامین شود که بخشی از این حق از طریق سدها و بخش دیگر باید از طریق رودخانه ها تامین شود.

کارشناس ارشد مدیریت منابع آب در پایان عنوان کرد: قاطبه نمایندگان مجلس در استان های آذریایجان غربی و شرقی و شهرستان سقز استان کردستان همراه با فعالیت های احیای دریاچه ارومیه هستند اما نمایندگانی هم هستند که منافع زودگذر موکلین خود را به منافع بلند مدت آنها ترجیح دادند و این باعث شده که بین منافع کوتاه مدت و بلند مدت مردم تضادهایی ایجاد شود.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه