زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

معاون دفتر كلان برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو مطرح كرد: راهکارهای کاهش پیامدهای زیست محیطی بطری های آب معدنی

دکتر فهمی گفت: بهترین کار برای کاهش پیامدهای زیست محیطی بطری های آب معدنی این است که در شهرها و مناطق خاص جایگاههای ویژه ای را ایجاد کنیم و آب شرب با کیفیت به مردم تحویل دهیم.

1397/07/07
|
11:45

برنامه " زمین 360 درجه " با موضوع آب های بسته بندی معدنی و شرب و در ارتباط تلفنی با دکتر هدایت فهمی معاون دفتر کلان برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

معاون دفتر کلان برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو در ابتدای مطلب بیان داشت: اعطای مجوزها به مصارف شرب آب بسته بندی صرفا با وزارت نیرو است.

وی افزود: فردی که چشمه ای با کیفیت و سطح بالا پیدا می کند می تواند مجوز تولید آب بسته بندی دریافت کند. البته مشروط به اینکه این چشمه در پایین دست حق آبه ای نداشته باشد و اگر حق آبه ای دارد آنها را خریداری و مالک آن شده باشد.

دکتر فهمی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو قطعا در چشمه و تمام آبراه ها موظف به حفظ حق آبه های زیست محیطی است. بنابراین علاوه بر سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت بهداشت نیز از نظر بهداشت و کیفیت آب ورود می کند و سازمان محیط زیست و وزارت نیرو هم سنجش ها و پایش های لازم را انجام می دهند.

این مقام مسئول یادآور شد: بیشترین هزینه ای که بطری های آب معدنی بر روی دست مصرف کننده می گذارد مربوط به پیامدهای زیست محیطی آن است. بهترین کار این است که در شهرها و مناطق خاص جایگاه های ویژه ای را مانند جایگاه پمپ بنزین ایجاد کنیم و آب شرب با کیفیت به مردم تحویل دهیم.

معاون دفتر کلان برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو عنوان کرد: این کار از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از خرید نیم لیتر آب به مبلغ 1000 تومان است.

وی همچنین گفت: وزارت نیرو آب قابل استفاده را در تمام حوضه های آبریز کشور محاسبه و به همه دستگاه ها اعلام کرده است و مطابق مصوبه شورای عالی و برای حفظ محیط زیست حدود 11 میلیارد مترمکعب حق آبه زیست محیطی قائل شده است.

معاون دفتر کلان برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو در برنامه زمین 360 رادیو گفت و گو عنوان کرد: وزارت نیرو در بخش آب شرب مصوبه ای را پیشنهاد داده که مصرف کنندگان با مصرف بالا به صورت پلکانی هزینه بیشتری پرداخت کنند و این پول به حساب افراد کم مصرف برود.

وی در پایان گفت: مردم در صورت مشاهده تخلف در بسته بندی آب معدنی به معاونت دفتر کلان برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو گزارش دهند.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه