صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

عرب خدری گفت: مدیریت نامناسب اراضی دیم و شخم در زمین شیب دار عامل اصلی فرسایش خاک در کشور است.

برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو پیرامون موضوع فرسایش خاک و با حضور دکتر محمود عرب خدری دانشیار و معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ایران و عضو هیئت مدیره انجمن آبخیزداری ایران، مهندس رمضانعلی ابراهیم پور رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی خاک و معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و مهندس فرشاد میردار هریجانی معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان مراتع، جنگلها و آبخیزداری کشور به روی آنتن رفت.

عرب خدری در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اظهار اینکه 90 درصد از سطح کشور ما دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است افزود: تنها 10 درصد از سطح کشورمان را اقلیم مرطوب و نیمه مرطوب پوشانده و در چنین شرایطی خاک با سرعت خیلی کمتری تشکیل می شود.

معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ایران گفت: تشکیل یک سانتی متر خاک حاصلخیز در کشور ما می تواند تا هزار سال طول بکشد.

وی در رابطه با وضعیت فرسایش خاک در کشور بیان داشت: نتایج بررسی هایی که در این زمینه انجام شده متفاوت اند. برخی بررسی ها آماری از یک تا 6 میلیارد تن برای فرسایش خاک ذکر کردند. اما این اعداد و ارقام مشکلی را حل نمی کند ما باید بررسی کنیم که آیا مقدار فرسایش خاک فراتر از حد مجاز فراتر رفته یا خیر.

عضو هیئت مدیره انجمن آبخیزداری ایران مطرح کرد: در اکثر نقاط کشور ما مقدار فرسایش خاک بیش از حد مجاز است و این موضوع ما را نگران کرده است.

عرب خدری تأکید کرد: ما باید مطابق با شرایط کشورمان و در این شرایط اقلیمی نکات حفاظتی را تقویت کنیم. یکی از اراضی به شدت مستعد فرسایش، اراضی دیم زار است. معمولاً دیم زارهای ما اراضی شیب داری هستند و در معرض فرسایش خاک قرار دارند.

معاون پژوهشی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ایران گفت: خیلی از رسوباتی که وارد رودخانه ها می شود مربوط به همین دیم زارهاست اما متاسفانه سازمان مناسبی در معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی برای این مسئله پیش بینی نشده بود که البته با پیگیری های به عمل آمده دفتر خاک تاسیس شد و امیدواریم این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

وی عنوان کرد: دیم زارهای ما با مساحت حدود 10 میلیون هکتار از اراضی کشور بیشترین فرسایش خاک را به خود اختصاص داده اند. سطح زمین در اثر شخم زدن در شیب، پوشش گیاهی خود را از دست می دهد و در نهایت باعث فرسایش خاک می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن آبخیزداری ایران متذکرشد: دولت به عنوان متولی باید پیش قدم باشد و تمام دستگاه های دولتی را موظف کند در هر اقدامی که با سطح زمین سروکار دارد حتما ملاحظات زیست محیطی و رعایت اصول خاک را انجام دهند.

عرب خدری اظهار کرد: مدیریت نامناسب اراضی دیم و شخم در زمین شیب دار عامل اصلی فرسایش خاک در کشور است.

در ادامه این برنامه، ابراهیم پور رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به عوامل دخیل در ایجاد فرسایش 16.7 دهم تن در هکتار اظهارکرد: ما در رابطه با مسائل خاک قانون داریم اما شاید در برخی موارد از جمله مسائل دیم زارها شفاف دیده نشده است.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما ساختار مدون و تشکیلاتی خاصی که بتواند کلیه وظایف اصلی صفر تا صد درخصوص خاک را داشته باشد وجود ندارد.

ابراهیم پور بیان داشت: عمده فعالیت معاونت آب و خاک در اراضی آبی به وسعت 7.8 دهم میلیون هکتار یا در تجهیز و نوسازی اراضی و یا ایجاد سیستم های نوین آبیاری است که با توجه به نوع اراضی متفاوت خواهدبود.

رئیس گروه حفاظت و حاصلخیزی خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مسئولیت این نهاد گفت: ما در حوزه افزایش مواد آلی خاک و عناصر حاصلخیزکننده خاک و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک فعالیت می کنیم.

در پایان برنامه زمین 360درجه رادیو گفت و گو، میردار هریجانی عوامل فرسایش خاک را به دو دسته طبیعی و انسانی تقسیم کرد و گفت: عوامل طبیعی فرسایش خاک از دست بشر خارج است اما عوامل انسانی عموماً تشدید کننده عوامل طبیعی هستند.

وی در ادامه این مطلب گفت: از عوامل طبیعی فرسایش خاک می توان به اقلیم، بارندگی، فرسایش پذیری خاک و توپوگرافی اشاره کرد و عوامل انسانی هم مانند بهره برداری غیر اصولی و بی رویه از منابع طبیعی، چرای بی رویه دام، تعرض به اراضی جنگلی و اجرای پروژه های عمرانی مختلف بدون رعایت اصول حفاظتی موجب فرسایش خاک می شوند.

معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان مراتع، جنگلها و آبخیزداری کشور گفت: فرسایش خاک در کشورهای در حال توسعه در آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا 30 تا 40 تن در هکتار در سال است و در کشورهای توسعه یافته اروپا 7 تا 13 تن است بنابراین ایران مقام اول را در فرسایش خاک ندارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد که اگر ما 90 میلیون هکتار مرتع داریم همه آنها فرسایشی باشند. خیلی از مراتع ما درجه یک هستند و ممکن است دام مازاد نداشته باشیم. بهترین و منطقی ترین معیار سنجش فرسایش خاک، معیار واحد در سطح است.

مرتبط با این خبر

  • تهران سالیانه 36 میلیمتر نشست دارد

  • خاک ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد

  • روند فرسایش خاک در ایران رو به افزایش است

  • خسارت صد میلیارد دلاری فرسایش خاک در سیلاب اخیر

  • سیل در زاگرس قابل پیش بینی بود

  • قاچاق خاک کشاورزی سبب فرسایش خاک در کشور می شود

  • توسعه کشت گلخانه ای مشکل تامین آب را حل می کند