صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر سعادت گفت: این پدیده با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه و نوع بهره برداری روند تشدیدی دارد و اقدامات در حال انجام نسبت به کاهش فرسایش بسیار ناچیز است.

برنامه " زمین 360درجه" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع فرسایش خاک و با حضور دکتر حسین سعادت نایب رئیس انجمن آبخیزداری ایران، مهندس سید محمد فاطمی قمی معاون دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر منوچهر گرجی استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن علوم خاک ایران و ارتباط تلفنی با مهندس مصطفی بیگدلی معاونت دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور روانه آنتن شد.

دکتر سعادت در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهارکرد: موضوع فرسایش خاک در کشور ما به عنوان یکی از تهدیدات جدی برای محیط زیست محسوب می شود.

نایب رئیس انجمن آبخیزداری ایران افزود: در حال حاضر اراضی دیم زار شیب دار وضعیت اسفباری دارند علاوه براین فرسایش خاک در مراتع نیز به اشکال مختلف مشاهده می شود و در مناطق کم تراکم جنگل ها هم فرسایش خاک را داریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه کشور ما از نظر میزان فرسایش در وضعیت مناسبی قرار ندارد گفت: این پدیده با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه و نوع بهره برداری روند تشدیدی دارد و اقدامات در حال انجام نسبت به کاهش فرسایش بسیار ناچیز است.

سعادت با اشاره به تأثیر فرسایش خاک بر محیط زیست مطرح کرد: جابجایی خاک باعث از دست رفتن مواد آلی خاک، کاهش نفوذ، از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش تولید و خشک شدن زمین می شود و در پایین دست هم باعث سیل، آلودگی آب و در نهایت به هم خوردن تعادل هیدرولوژیکی رودخانه ها خواهدشد. همه این مسائل به عدم مدیریت و بی برنامگی برمی گردد.

در ادامه این برنامه، گرجی استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه زمان لازم برای تشکیل یک سانتی متر عمق خاک بسته به شرایط و اقلیم منطقه بین 50 تا هزار سال اعلام شده اظهار داشت: تشکیل یک سانتی متر خاک در کشور ما بین 200 تا 300 سال طول می کشد. در یک فرسایش خاک در اثر سیل 20 سانتی متر خاک از بین می رود.

وی گفت: تحقیقات وزارت کشاورزی آمریکا در سال 2011 نشان داده که هر تن فرسایش خاک 28 دلار به این کشور خسارت در زمینه آلودگی هوا، آب، تولید غذا و سلامت می زند. با این حساب، 56 میلیارد دلار خسارت ناشی از موضوع فرسایش خاک به کشور ما وارد می شود.

همچنین در این برنامه، فاطمی قمی معاون دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها با اشاره به دلیل افزایش سیلاب گفت: زمانی که بهره برداری و شیوه استفاده از زمین به شکل مناسبی صورت نگیرد، بارش باران به جای تولید و بقا منجر به بروز فرسایش و حرکت ترکیبات خاک از یک طرف و از طرف دیگر باعث تجمع روان آبها و خساراتی خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: متاسفانه به دلیل بهره برداری های بی رویه و غیراصولی، شاهد فراوانی سیلاب ها و شدت یافتن خسارات در مناطق مختلف کشور هستیم.

فاطمی قمی یادآور شد: میزان خسارت مالی که سالیانه از جانب سیلاب در کشور ما حادث می شود بالغ بر 600 میلیارد تومان است.

در پایان برنامه زمین 360 درجه رادیو گفت و گو، بیگدلی اظهارکرد: کشور ما خشک و نیمه خشک است و میانگین بارندگی چندین ساله ما 240 میلیمتر است که در 10 سال گذشته به 180 میلیمتر رسیده است.

معاونت دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به رابطه مستقیم بین پوشش گیاهی و بارندگی در کشور گفت: ما باید تلاش کنیم پوشش گیاهی را در عرصه های مختلف تقویت کنیم تا میزان روان آب ها و فرسایش خاک کمتری داشته باشیم.

وی با اشاره به تأثیر پوشش گیاهی بر ممانعت از برخورد مستقیم باران به سطح زمین بیان داشت: تحقیقات نشان می دهد اگر پوشش گیاهی را از 20 درصد به 80 درصد افزایش دهیم میزان هدررفت خاک و هرزآب به کمتر از 5 درصد خواهد رسید. لذا ما باید در مراتع کشور پوشش گیاهی خودرو را مستقر کنیم تا از بروز سیل جلوگیری کنیم.

بیگدلی با اشاره به اینکه بی توجهی به پوشش گیاهی باعث می شود میزان فرسایش خاک زیاد شود متذکر شد: آمارها نشان می دهند طی چهل سال حدود یک میلیارد تن فرسایش خاک داریم و به گفته برخی منابع در حال حاضر فرسایش خاک از یک میلیارد تن هم گذر کرده است.

مرتبط با این خبر

  • مدیریت نامناسب اراضی دیم؛ عامل اصلی فرسایش خاک