صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

حیدری گفت: مهمترین نگرانی درخصوص تهران آب زیرزمینی است. اگر راهکارهای بلند مدت از الان پیش بینی نکنیم در بیست سال آینده شاهد نشستهای ناگهانی در تهران و کج شدن برجها و ترک خوردن ساختمانها خواهیم بود.

برنامه " زمین 360 درجه" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع جمع آوری آبهای سطحی و با حضور مهندس حبیب الله فتاحی کارشناس محیط زیست از شهرداری تهران، مهندس سعید احمدی مدیر گروه آبهای سطحی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در شهرداری تهران و ارتباط تلفنی با دکتر علیرضا حیدری مدیر گروه برنامه ریزی و تخصیص آب در وزارت نیرو روانه آنتن شد.

فتاحی در ابتدای این برنامه بیان کرد: متولی کلیه آب های سرزمینی اعم از سطحی و زیرزمینی، شرکت های آب منطقه ای زیرمجموعه وزارت نیرو هستند اما شرکت آب منطقه ای تهران به دلیل گستردگی و پیچیدگی جمع آوری آبهای سطحی به این حوزه ورود نکرده است.

وی با بیان این مطلب افزود: با توجه به گستردگی رود دره ها و جهت های متفاوت شیب آن ها، جمع آوری آب های سطحی تهران بسیار پیچیده است و به همین خاطر گروه آب های سطحی سازمان مشاوره فنی در شهرداری تهران برای راهبری این موضوع تشکیل شده است.

کارشناس محیط زیست از شهرداری تهران گفت: کشورهای دنیا آب های سطحی و روان آبها را به عنوان یک تهدید برای شهرها قلمداد می کردند اما در 15 سال اخیر این رویکرد تغییر کرده و مخازنی را برای این آبها در همان مکانی که تولید شده اند تعبیه و از آن استفاده می کنند.

فتاحی یادآور شد: مصرف آب شرب در شهر تهران یک میلیارد و 50 میلیون متر مکعب در سال است. هر شهروند تهرانی در روز 250 لیتر در روز آب مصرف می کند درحالیکه نُرم جهانی 150 لیتر است بنابراین ما 400 میلیون متر مکعب آب در سال اضافه مصرف داریم. سالانه 160 میلیون متر مکعب آوردِ رودخانه های شمال تهران به شهر تهران است و 250 میلیون متر مکعب هم فاضلاب به این آبهای تمیز وارد می شود.

احمدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: شهر تهران از سال 1345 به دنبال کنترل در برابر سیلاب بوده و اولین اقدامات برای جمع آوری آب های سطحی با عنوان سیل گردان توسط سازمان برنامه و بودجه انجام شده است.

مدیر گروه آبهای سطحی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در شهرداری تهران افزود: ما حوضچه اضطراری را در انتهای مجموعه شهدای خلیج فارس احداث کردیم تا ضمن جمع آوری آبها از سیلاب هم جلوگیری شود.

وی همچنین متذکر شد: شهرداری تهران در سه سال اخیر طرح " احیاء و ساماندهی رودخانه های شهر تهران" را به شورای شهر ارائه کرده است. از جمله اهداف این طرح این است که بتوانیم درباره کیفیت و کمیت آب رودخانه های شهر تهران بررسی و اقدامات لازم را انجام دهیم.

احمدی ادامه داد: پیش بینی ما در طرح مذکور این است که اگر حادثه ای مانند سیل برای شهر تهران رخ دهد بتوانیم رودخانه ها را به حالت اولیه بازگردانیم. در شمال تهران یعنی منطقه فرحزاد این اتفاق افتاده و به صورت پایلوت انجام شده است.

همچنین دکتر حیدری مدیر گروه برنامه ریزی و تخصیص آب در وزارت نیرو در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: طبق قانون توزیع عادلانه آب، مسئول آب کشور وزارت نیرو است و البته خط مشی و وظایف شهرداری ها نیز مشخص شده است.

وی افزود: وزارت نیرو هیچ طرحی را بدون مجوز اجرا نمی کند و برای کلیه طرح های مرتبط با آب باید از وزارت نیرو مجوز گرفته شود تا مدیریت یکپارچه صورت گیرد.

مدیر گروه برنامه ریزی و تخصیص آب وزارت نیرو یادآور شد: یکی از مکاتبات جدی ما با شهرداری و معاونت فنی وزارت کشور این است که شهرداری چاه های فضای سبز و جایگزینی آن از پساب را مشخص کند.

این مقام مسئول تأکید کرد: مطالعات و ارزیابی ها باید به صورت یکپارچه و در قالب طرح جامع و حتی فراتر از آن در قالب طرح های آمایشی انجام شود.

حیدری گفت: مهم ترین نگرانی درخصوص تهران بحث آب زیرزمینی است. اگر راهکارهای بلند مدت از الان پیش بینی نکنیم قطعاً در بیست سال آینده شاهد نشست های ناگهانی در تهران و کج شدن برج ها و ترک خوردن ساختمانها خواهیم بود.

مدیر گروه برنامه ریزی و تخصیص آب وزارت نیرو اظهار داشت: ناهمگونی در انجام طرح های مختلف در این زمینه تبعاتی را خواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • متوسط فرسایش خاک در ایران سه برابر حد مجاز است

  • کدام دستگاه متولی برخورد با آلوده کنندگان خاک است؟

  • لایحه خاک در انتظار تأیید شورای نگهبان/ تاکید لایحه بر ترویج فرهنگ حفاظت از خاک

  • کنوانسیون UPOV ارتباطی با محصولات تراریخته ندارد

  • بذر پنبه و برنج تراریخته آماده کشت در ایران

  • تخلفات اجرایی و نظارتی باران رحمت را به سیل تبدیل کرد

  • ریشه اختلافات اراضی به نحوه اجرای مقررات برمی گردد

  • لزوم توجه قانونگذار به منافع بلند مدت ملی

  • عدم توجه به خسارات سیلاب به محیط زیست

  • آخرین وضعیت زیستگاه حیات وحش در استانهای سیل زده