زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

رئیس گروه توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست: مدیریت منابع آب ایران در وضعیت قرمز قرار دارد

لیلا زمانی گفت: طبق اطلاعات یکی از سازمان غیرانتفاعی وابسته به سازمان ملل، ایران در حوزه مدیریت منابع آب در وضعیت قرمز قرار دارد.

1398/06/16
|
08:53
|

برنامه "زمین 360 درجه" با موضوع چالش های زیست محیطی کره زمین و تجربه نگاری سایر کشورها در پیشگیری و حمایت از محیط زیست با حضور مهندس لیلا زمانی رئیس گروه توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

زمانی با اشاره به کارکرد "توسعه پایدار" بیان داشت: توسعه پایدار علاوه بر رفع نیازهای نسل فعلی امکان استفاده از منابع و رسیدن به بالندگی برای نسل آینده را نیز فراهم می کند.

رئیس گروه توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ابعاد توسعه پایدار افزود: توسعه پایدار سه مقوله اجتماع، اقتصاد و محیط زیست را با هم در برمی گیرد و در صورت بی توجهی به هر یک از این ابعاد مشکلاتی برای نسل آینده و حتی نسل فعلی ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه درخصوص رویکرد سازمان محیط زیست به این موضوع گفت: "کمیته ملی توسعه پایدار" یک سال پس از برگزاری اجلاس ریو 1992 و در شورای عالی محیط زیست متشکل از اعضای مختلف دولت، NGO ها و بخش خصوصی تشکیل شد که این کمیته درخصوص هماهنگی پیشرفت و توسعه در راستای مسائل مرتبط اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی تصمیم می گیرد.

زمانی با اشاره به مهم ترین مصادیق پیشرفت ایران در حوزه توسعه پایدار گفت: وجود دفاتر توسعه پایدار در دانشگاه ها، تولید مقالات علمی، ارائه اطلاعات مناسب نسل به جوان، توجه به اصلاح الگوی تولید و مصرف پایدار در برنامه سوم توسعه به بعد از جمله پیشرفت های کشور در حوزه توسعه پایدار به شمار می روند.

رئیس گروه توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست، همچنین اجرای برنامه های توسعه در جنوب ایران را در راستای توسعه پایدار برشمرد و افزود: سازمان محیط زیست پس از بررسی کلیه طرح های توسعه کلان کشور برنامه های خوبی را در این راستا برگزار می کند.

این مقام مسئول با اشاره به رتبه جهانی ایران در حوزه توسعه پایدار گفت: ایران در بین 162 کشور در حوزه برنامه توسعه پایدار رتبه 58 را دارد. یکی از سازمان غیرانتفاعی وابسته به سازمان ملل، اطلاعات مناسبی در اختیار کشورها قرار داده و به سیاست گذاری و برنامه ریزی بهتر کشورها کمک می کند.

زمانی متذکر شد: طبق این اطلاعات، ایران در حوزه مدیریت منابع آب در وضعیت قرمز قرار دارد و افزود ما از نظر شاخص های دسترسی به آب شرب سالم، رتبه خوبی داریم و خوشبختانه دولت نیز موفق به آبرسانی به دورترین نقاط کشور شده اما در استفاده از منابع آب تجدیدپذیر (زیرزمینی) وضعیت خوبی نداریم.

رئیس گروه توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با بیان اینکه ایران از نظر هدف آموزش در وضعیت سبز قرار گرفته بیان داشت: دفتر آموزش سازمان حفاظت از محیط زیست همکاری های خوبی با وزارت آموزش و پرورش دارد و برای گنجاندن مفاهیم محیط زیست در کتب درسی دانش آموزان اقدام کرده است.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه