زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

مدیركل ستاد بحران استان آذربایجان شرقی: امکانات اطفای حریق در منطقه ارسباران ضعیف است

هنرور از امکانات ضعیف اطفای حریق در این استان انتقاد کرد و گفت: بارها درخصوص به روزرسانی امکانات و تجهیزات اطفای حریق و تعداد کافی نیروها مکاتبه کردیم.

1398/07/13
|
12:04
|

برنامه " زمین 360 درجه " با موضوع آتش سوزی جنگلها در ارتباط تلفنی با مهندس محمدباقر هنرور مدیرکل ستاد بحران استان آذربایجان شرقی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

هنرور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: جنگلهای ارسباران سرمایه عظیم ملی و نعمت خدادادی است که در شمال استان آذربایجان شرقی با مساحت 164 هزار هکتار مناطق جنگلی و مرتع واقع شده است.

وی افزود: همه ساله، آتش سوزی های متعددی در نقاط مختلف جهان، کشور ایران و استان آذربایجان شرقی رخ می دهد و امسال نیز با توجه به بارش های مناسب، پوشش گیاهی مناسبی در سطح کشور به ویژه استان آذربایجان شرقی و منطقه ارسباران ایجاد شد.

مدیرکل ستاد بحران استان آذربایجان شرقی گفت: آتش سوزی جنگلها و مراتع معمولاً با گرم شدن هوا شروع می شود اما علت عمده آتش سوزی ها سهل انگاری ها، بی احتیاطی و عامل انسانی است.

این مقام مسئول با اظهار اینکه منطقه ارسباران امسال نیز دچار آتش سوزی های متعددی شد افزود: مهمترین این آتش سوزی ها در 28 مرداد ماه بود که به وقوع پیوست.

هنرور در رابطه با تمهیدات ستاد بحران برای جلوگیری از این آتش سوزی ها اظهار داشت: ما از اوایل خردادماه با توجه به پیش بینی های صورت گرفته، جلسه اول کارگروه اطفای حریق را در 22 خردادماه در محل اداره کل منابع طبیعی تشکیل دادیم و نکات ایمنی، تاکیدات و اقدامات پیشگیرانه مورد نیاز به ویژه استفاده از ظرفیت جوامع محلی، ظرفیت بهیاران، شوراها، تجهیزات و دستگاه های مهار آتش را مطرح کردیم.

مدیرکل ستاد بحران استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: وظیفه مدیریت بحران، هماهنگی و نظارت است و سازمان برنامه و بودجه نیز اعتبارات جداگانه ای برای سازمان جنگلها در جهت اطفای حریق در نظر گرفته است.

وی اضافه کرد: ما علاوه بر تشکیل جلسات متعدد در شش منطقه ارسباران، در محل شهرستان خداآفرین و جلفا و دیگر شهرستان ها نیز مانورهایی برگزار کردیم. افزایش نیروهای یگان حفاظت و دیده بان ها و شناسایی نقاط حادثه خیز جنگلها و مراتع از جمله اقدامات و برنامه ریزی های ستاد بحران این استان به شمار می روند.

هنرور از امکانات ضعیف اطفای حریق در این استان انتقاد کرد و گفت: بارها درخصوص به روزرسانی امکانات و تجهیزات اطفای حریق و تعداد کافی نیروها مکاتبه کردیم و همچنان پیگیری می کنیم که در صورت تحقق، بخشی از مشکلات اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست حل خواهد شد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه