صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

طواف زاده درباره وضعیت ایران در تولید زباله اظهار کرد: تولید پسماند در ایران خیلی بیشتر از نرم جهانی است و به طور متوسط در استان های شمالی، تا یک کیلوگرم برای هر نفر زباله تولید می کنیم.

برنامه «زمین 360 درجه» رادیو گفت وگو با موضوع بحران زباله و نابودی محیط زیست، آبزیان دریایی و رودخانه ها و با حضور سیده نسیم طواف زاده دبیر گروه هم اندیشی سازمان غیر دولتی تالاب های کشور به روی آنتن رفت.

نسیم طواف زاده در آغاز درباره فعالیت سازمان های مردم نهاد در مبارزه با بحران زباله و خطراتی که برای آبزیان دریایی و رودخانه ای ایجاد شده است، گفت: این سازمان ها ظرفیت و جایگاه خوبی بین مردم دارند و به همین جهت روی حوزه های مختلفی از جمله افزایش آگاهی عمومی نسبت به تفکیک زباله و تولید «کمپس» کار می کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: کاهش تولید پسماند مسئله اصلی است که متاسفانه باعث ایجاد یک فضای خالی در مقابله با بحران نابودی محیط زیست شده است. همچنین مسئله کاهش پسماند، خیلی وقت ها با موضوع بازیافت و یا تفکیک زباله اشتباه گرفته می شود در حالی که در کاهش پسماند آنچه اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد، تغییر الگوی مصرف است.

دبیر گروه هم اندیشی سازمان غیر دولتی تالاب های کشور درباره وضعیت ایران در تولید زباله اظهار کرد: تولید پسماند در ایران خیلی بیشتر از نرم جهانی است و به طور متوسط در استان های شمالی، تا یک کیلوگرم برای هر نفر زباله تولید می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تا دو سال پیش نسبت زباله های تولید شده، 70 درصد زباله تر و 30 درصد زباله خشک بود اما در حال حاضر این نسبت در حال تغییر است و تقریبا نیمی از زباله های تولید شده خشک و نیمی دیگر تر هستند. این تغییر زباله نشان از تغییر به سمت مصرف گرایی بیشتر است و مردم در حال استفاده از بسته های بیشتر از جمله بطری های آب معدنی هستند که این مسئله چالش ها در مدیریت پسماند را افزایش خواهد داد.

دبیر گروه هم اندیشی سازمان غیر دولتی تالاب های کشور درباره میزان تفکیک زباله گفت: در استان های شمالی بیشترین حدی که تفکیک زباله صورت می گیرد 3 الی 4 درصد از تمام زباله های این استان ها است و باقی زباله ها به صورت تفکیک نشده در «دفن گاه» های خاصی که شاخصه های دفن گاه های بهداشتی را هم ندارند، دفن می شوند که این زباله ها می توانند برای انسان ها و محیط زیست به شدت آسیب زننده باشند.

مرتبط با این خبر

  • بارورسازی ابرها در ایران خشک، کارساز نیست

  • روغن های موجود در ترانس ها برای محیط زیست مخاطره انگیز هستند

  • مشکل دریاچه ارومیه کشاورزی و یا سد سازی نیست بلکه تغییر اقلیم و کمبود بارش ها است

  • نابودی موجودات باارزش خزر به دنبال اجرای طرح انتقال آب به سمنان

  • استفاده از نیروگاه های سنتی در ایران باعث ضرر اقتصادی و زیستی می شود

  • متاسفانه هزینه های زیست محیطی و اجتماعی برای صنعت در ایران اهمیت ندارد

  • خزانه ژنتیکی طبیعی برسر سفره های هفت سین

  • مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، موجب سندروم نوزاد کبود می شود

  • نیاز 80 هزار میلیارد تومانی برای تکمیل پروژه های آبی

  • آغاز کنترل نامحسوس متخلفان در مناطق چهارگانه