زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

عباسی هشدار داد مرگ تدریجی موجودات خاکزی با مالچ نفتی

کارسناس ارشد خاک موسسه تحقیقات جنگلها گفت: ترکیبات سمی مالچ نفتی اثرات غیرقابل جبرانی بر محیط زیست و به ویژه موجودات خاکزی خواهد گذاشت.

1399/03/03
|
10:01

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر حمیدرضا عباسی کارشناس ارشد خاک و مدیریت محیط زیست موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و دکترای فرسایش بادی از دانشگاه ماربورگ آلمان با برنامه "زمین 360 درجه" درباره مالچ پاشی گفتگو کرد.

عباسی استفاده از مالچ نفتی را از سه دیدگاه کیفی، مکان یابی صحیح و اقتصادی بررسی و بیان کرد: خاکپوش نفتی یا همان مالچ ماده‌ای است که از آخرین مرحله تصفیه در برج تقطیر حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه ترکیبات این ماده سمی است گفت: ترکیبات مالچ نفتی اثرات غیرقابل جبرانی بر موجودات خاکزی خواهد گذاشت.

کارشناس ارشد خاک گفت: طبق بیشتر گزارشات ارائه شده درباره کیفیت مالچ نفتی توسط آژانس‌های معتبر بین المللی مانند "آژانس بین المللی تحقیقات سرطان" ترکیبات مالچ نفتی سمی است.

عباسی مکان یابی برای مالچ پاشی را بسیار مهم خواند و افزود: مالچ یک ماده تیره رنگ هیدروکربنی با بوی نفت سوخته و حاوی فلزات سنگین است و بنابراین استفاده از آن در محیط زیست اثرات غیرقابل جبرانی خواهد داشت.

وی با اشاره به مالچ پاشی‌های صورت گرفته در تپه‌های ماسه‌ای خوزستان گفت: با توجه به وزش باد شمال غربی در این مناطق، ماسه‌های روان حرکت کرده و در هوا منتشر و کیلومترها جابجا می‌شوند.

متخصص فرسایش بادی همچنین گفت: بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته استفاده از مالچ نفتی ارتباط بسیار نزدیکی با فعالیت تپه‌های ماسه بادی دارد.

وی استفاده از مالچ یا هرگونه عملیات تثبیت را محدود به استفاده در ریگ‌های روان یا شن زارهای روان دانست و گفت: طبق پژوهش‌های معتبر اکولوژیست‌های مطرح علم فرسایش بادی در دنیا اگر ریگ زاری دارای بارندگی بیش از 80 میلیمتر باشد بدون دخالت انسان و فشار ناشی از چرای دامها به خودی خود تثبیت می‌شود مگراینکه انرژی بادی زیادی بر روی این ریگ زار وجود داشته باشد.

عباسی متذکر شد: تنها در ریگ زارهای بخشی از استان یزد و کویر لوت و دشت سیستان است که میزان بارندگی کمتر از 80 میلیمتر است و دیگر مناطق کشور از جمله ریگ زارهای خوزستان بیشتر از 80 میلیمتر و حدود 200 تا 400 میلیمتر بارندگی دریافت می‌کنند که با این میزان از بارندگی نیازی به مالچ نفتی نیست و به راحتی با مدیریت چرا می‌توان عملیات تثبیت را انجام داد.

کارشناس ارشد خاک یادآور شد: استفاده از مالچ نفتی در ایران از سال 1344 شروع شد و علت گسترش استفاده از آن در این سالها هم بلااستفاده بودن این ماده در پالایشگاه‌های نفت بوده است؛ در حقیقت دفتر پخش فراورده‌های وزارت نفت به دنبال جایی بود تا از این ضایعات استفاده کند.

وی با بیان اینکه قوانین با توجه به نظرات کارشناسان ما و توسط قانونگذاران نوشته می‌شود گفت: سازمان تحقیقات جنگلها به راحتی می‌تواند این تصمیم را به صورت جدی تغییر دهد و مضرات این روش را بیان کند.

عباسی به روش‌های جایگزین مالچ پاشی اشاره و بیان کرد: مردم قبل از سال 1344 که سازمان جنگلها وارد کار نشده بود با شن‌های روان چه می‌کردند؟ مهم ترین راه حل حذف مالچ نفتی است و برای هر محدوده و منطقه باید یک روش علمی و تخصصی به کار گرفت.

وی استفاده از مالچ نفتی در 250 هزار هکتار از کشور را بسیار زیاد و خطرناک دانست و گفت: با استفاده از بادشکن‌ها و مالچ‌های معدنی و دیگر روشها می‌توان عملیات تثبیت را انجام داد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه