زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

رئیس كمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ: تابستانی داغ و کم بارش در پیش داریم

فدایی فرد گفت: طبق پیش بینی‌ها ما امسال وارد تابستان بسیار گرم و کم بارشی خواهیم شد و این می‌تواند فشار بر منابع آبی را بیشتر کند.

1399/03/17
|
12:24

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهندس مصطفی فدایی فرد رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران از شرکت مدیریت منابع آب درباره وضعیت منابع آبی کشور با برنامه "زمین 360 درجه" گفتگوی تلفنی کرد.
فدایی فرد با بیان اینکه "سال آبی" با سال شمسی متفاوت است گفت: سال آبی از ابتدای مهر ماه هر سال شروع می‌شود و تا پایان شهریور ماه سال بعدی ادامه پیدا می‌کند.
وی با مقایسه سال آبی 98-97 با سال آبی 99-98 اظهار کرد: دو سال آبی اخیر شرایط ترسالی را به ما نشان می‌دهد کمااینکه شاهد وقوع سیلاب‌های شدید و فراگیر بودیم، اما این وضعیت تازه‌ای نیست چراکه در گذشته هم این شرایط را داشتیم.

*همیشه بعد از دوره خشکسالی، ترسالی است

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران از شرکت مدیریت منابع آب یادآور شد: ما در بازه زمانی 1330 تا 1340 خشکسالی شدید و طولانی در کشور تجربه کردیم که باعث قحطی و خسارات زیادی شد و مردم به شدت با مشکل مواجه شدند اما بعد از آن کشور دچار ترسالی و وقوع سیلاب‌های بزرگ با خسارات بسیار زیادی شد.
وی اضافه کرد: علاوه براین، ما یک دوره طولانی خشکسالی را هم در بازه زمانی سالهای 1377 تا 1396 پشت سر گذاشتیم با این تفاوت که جمعیت و مسائل آن زمان به اندازه امروز نبود.
فدایی فرد گفت: در حال حاضر افزایش جمعیت، رفاه، مصرف آب و برق و غیره دست به دست هم داده تا در خشکسالی‌ها فشار مضاعفی را تحمل کنیم و دچار کمبود و بحران آب شویم و متاسفانه وضعیت آب زیرزمینی هم بسیار نامطلوب شده که باید فکر اساسی برای آن کرد.

*سیلاب فروردین 98 طبیعی بود

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران سیلاب فروردین ماه 98 را یک سیلاب تاریخی خواند و گفت: البته این سیلاب در سوابق و بررسی‌های آماری دور از انتظار نبود چراکه معمولا بعد از گذشت یک دوره خشکسالی طولانی مدت، وقوع سیلاب‌های بزرگ طبیعی است.

*پدیده "تغییر اقلیم" در ایران؛ آری یا نه؟

فدایی فرد درباره پدیده "تغییر اقلیم" در ایران بیان کرد: این پدیده نیاز به اثبات دارد اما هم اکنون شاهد حداقل تغییرات اقلیمی در کشورمان هستیم که تاکنون شاهد نبودیم؛ مانند اینکه خشکسالی‌های ما خاص شده و به عبارتی علاوه بر طولانی بودن خشکسالی، وضعیت بارش‌ها هم ناموزون تر و شدت بارندگی هم بیشتر از قبل شده است.
وی با اظهار اینکه فشار به منابع آبی، افت شدید تراز آب زیرزمینی، کاهش شدید رطوبت خاک، نابودی جنگلها و پوشش گیاهی وضعیت سیلاب‌ها را وحشتناک تر کرده گفت: عدم لایروبی رودخانه‌ها و به ویژه تجاوز به حریم رودخانه‌ها از جمله عواملی‌اند که منجر به سیلاب عجیب و غریب در فروردین سال 98 شد.
رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران متذکر شد: ما با استفاده از تجربه سیلاب بزرگ سال 1398 موفق شدیم که وضعیت مقابله و مدیریت سیلاب را در فروردین امسال بهتر کنیم.

*توپ صرفه جویی همیشه در زمین مردم!

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در این برنامه تصریح کرد: متاسفانه در رابطه با کاهش مصرف آب همیشه توپ در زمین مردم بوده و برای همین هم هست که که ما کمتر موفق بوده‌ایم.

*تابستانی داغ در پیش داریم

فدایی فرد عنوان کرد: مطمئناً شرایط ترسالی دوام ندارد و طبق پیش بینی‌ها ما امسال وارد تابستان بسیار گرم و کم بارشی خواهیم شد و این می‌تواند فشار بر منابع آبی را بیشتر کند.
وی درباره "طرح جامع آب" در ایران اظهار کرد: ما در مطالعه طرح جامع آب سابقه 60 ساله داریم و حتی شش طرح جامع را هم مطالعه کردیم اما متاسفانه با وجود سرمایه گذاری‌های زیاد هنوز تعیین تکلیف نشده است.
رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران با تصریح بر اینکه تحقیق و مطالعه جذابیت زیادی برای برخی مدیران نداشته گفت: برخی مدیران بیشتر به اجرای طرح‌ها علاقمند هستند تا مطالعه و تحقیق و این درحالیست که کشورهای توسعه یافته برای تحقیقات و مطالعات آبی وقت و هزینه بسیار زیادی صرف می‌کنند.
وی با اشاره به چرایی این موضوع گفت: معمولاً حق الزحمه و پول در تحقیقات بسیار محدود و کنترل شده است اما در اجرای طرح‌ها، این محدودیت‌ها وجود ندارد و هزینه‌ها و اعتبارات به راحتی مصرف می‌شوند.

*مطالعات آبی در ایران جدی گرفته نمی‌شوند

فدایی فرد یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته بر عکس ایران سلایق دولتها در نوع برنامه ریزی‌ها خیلی محدود است، در ایران به دلیل نبود طرح جامع مصوب آب برنامه‌های توسعه هم پیگیری نمی‌شوند و بدتر از همه اینکه مسئولان هم پاسخگوی عملکرد خود نیستند و سلیقه‌ای عمل می‌کنند.
رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران عنوان کرد: ما در طرح جامع آب به مشکلات خاصی رسیدیم و امیدوار بودیم که به این مشکلات رسیدگی شود اما به دلیل جایگاه پایین هزینه کردن برای مطالعات در ایران نهایتاً رسیدگی خاصی صورت نگرفت.
این مقام مسئول با اذعان به عدم سرمایه گذاری مناسب برای ارائه آمار و اطلاعات جمعیتی و منابع و مصارف آب گفت: آمارهای تولید شده در این حوزه فاقد دقت کافی هستند بطوریکه شاهد تناقض جدی در آمارها هستیم ضمن اینکه در طرح جامع هم برنامه ریزی برای پراکندگی جمعیت نداریم و این موضوع کلانشهرها را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

*بانک اطلاعاتی در "طرح جامع آب" نداریم

فدایی فرد از نبود بانک اطلاعاتی و مطالعاتی در طرح‌های توسعه انتقاد و بیان کرد: ما بعد از گذشت چندین سال از "طرح جامع آب" به این نتیجه رسیدیم که بانک اطلاعاتی از طرح‌های توسعه نداریم و با وجود رتبه سوم ایران در زمینه سد سازی اما همچنان با مشکلات زیادی مواجهیم.
رئیس کمیته ارزیابی سیلاب سدهای بزرگ ایران از مسئولان ذیربط درخواست کرد که هر چه زودتر فکری به حال "طرح جامع آب کشور" و طرح‌های آمایش سرزمینی کنند.
فدایی فرد معتقد است که همه مسائل آبی و حتی قوانین مجلس به "طرح جامع آب" گره خورده و اگر این طرح جامع به سامان نرسد وضعیت کماکان ادامه پیدا خواهد کرد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه