زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

مالچ پاشی پروژه‌ای قابل دفاع است

معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پروژه مالچ پاشی اقدام منفی نیست بلکه اگر در جای خود و با استفاده از فرصت قانونی انجام شود کاملاً مثبت و قابل دفاع هم خواهد بود.

1399/03/31
|
08:51

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، مهندس غلامرضا اباذری معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با برنامه "زمین 360 درجه" درباره مالچ پاشی مصاحبه تلفنی کرد.

اباذری ایران را جزو کشورهای موفق در زمینه مقابله با بیابان زایی خواند و گفت: شناخت و کنترل پدیده بیابان زایی در مناطق بیابانی کشور با اقلیم خشک و نیمه خشک در حیطه وظایف سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری کشور بوده و برنامه‌های اجرایی در این زمینه هم مبتنی بر نتایج طرح‌های مطالعاتی، نظرات کارشناسان، سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت تدوین می‌شوند.

وی با بیان اینکه طبق مطالعات صورت گرفته بخش وسیعی از کشورمان متأثر از پدیده بیابان زایی است افزود: فرسایش بادی و هجوم ماسه‌های روان به عنوان اصلی ترین مصادیق بیابان زایی منجر به ایجاد معضلات جدی در مناطق بیابانی کشور و به بار آمدن خسارات و آسیب به کانون‌های جمعیتی، تأسیسات زیربنایی، اقتصادی، صنعتی، تولیدی و اراضی کشاورزی شده است.

معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگلها اجرای پروژه مالچ پاشی در حوزه سازمان جنگلها را یک الزام قانونی خواند و گفت: سازمان جنگلها به موجب بند " ه " تبصره یک از قانون بودجه سال 96 تا 98 موظف به اجرای این پروژه در مناطق با اولویت است.

این مقام مسئول اضافه کرد: سازمان جنگلها مطابق این قانون باید از مالچی استفاده کند که با محیط زیست سازگار باشد که سازمان هم در این راستا نسبت به اخذ تأییدیه‌ی سازگاری مالچ نفتی با محیط زیست از دستگاه متولی خود یعنی سازمان حفاظت محیط زیست اقدام کرده و این تاییدیه را گرفته است.

اباذری با تذکر این نکته که هدف از مالچ پاشی، صرفاً تثبیت ماسه‌های روان نیست گفت: پروژه‌های مقابله با بیابان زایی در کشور عملیات متنوعی را شامل می‌شوند و هر یک بر اساس امکان پذیری فنی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی مکان یابی و اجرا می‌شوند و مالچ پاشی هم به عنوان آخرین راه حل در کنترل خسارت ماسه‌های روان و برای پیشگیری از خسارت دیدن منابع زیستی اقتصادی اعم از جاده‌ها، روستاها، اراضی کشاورزی، مناطق صنعتی و فرودگاه‌ها مطرح است.

وی افزود: این پروژه مخصوص مناطقی است که به دلیل متحرک بودن ماسه‌های بادی امکان استقرار طبیعی پوشش گیاهی میسر نیست و ساکنان منطقه هم از این بابت خسارت می‌بینند، از این رو هرگونه طرح بحث درباره اجرا یا عدم اجرای پروژه مالچ پاشی باید مبتنی بر تحقیقات و همچنین گفتگو با ساکنان مناطقی انجام شود که از این بابت خسارت می‌بینند.

معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگلها با بیان اینکه پروژه مالچ پاشی یک پروژه تعریف شده در سازمان جنگلهاست تأکید کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، این پروژه در برخی مناطق مستعد و به عنوان آخرین راه حل و با هدف پیشگیری از خسارت دیدن منابع زیستی اجرایی شده است.

اباذری بر این باور است که پروژه مالچ پاشی طبق پژوهش‌های موجود، یک اقدام منفی و سرزنش شده‌ای نیست بلکه اگر در جای خودش و با استفاده از فرصت قانونی و ملاحظاتی که قانونگذار در تعریف شاخص و اخذ تاییدیه زیست محیطی تعیین کرده انجام شود کاملاً مثبت و قابل دفاع بوده و منجر به احیای مناطق آسیب دیده خواهد شد.

وی اضافه کرد: اجرای پروژه مالچ پاشی امکان زیستن را برای خیلی از ساکنان مناطق بیابانی که منازل و باغات و اراضی آنها متاثر از این پدیده آسیب دیده و امکان تردد در جاده‌ها را ندارند مفید بوده و دارای توجیه اقتصادی و اجتماعی در مناطق خاص است.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه