زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

در رادیو گفت‌وگو مطرح شد دلیل علاقه مدیران به اجرای پروژه مالچ پاشی چیست؟ !

کارشناسان اجرایی و مدیران با وجود آگاهی از اثرات منفی مالچ نفتی اما همچنان برای کنترل فرسایش بادی و کاهش گرد و غبار به سراغ گزینه مالچ نفتی می‌روند.

1399/03/31
|
10:07

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر علیرضا راشکی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دکترای مهندسی منابع طبیعی و بیابان زدایی از دانشگاه آفریقای جنوبی با برنامه "زمین 360 درجه" درباره مالچ پاشی مصاحبه تلفنی کرد.

راشکی اظهار کرد: اکوسیستم‌های خشک و به ویژه نیمه خشک جزو شکننده ترین اکوسیستم‌ها و به شدت متاثر از شرایط اقلیمی هستند و تغییرات اقلیمی دهه‌های اخیر و دستکاری‌های انسان در طبیعت منجر به افزایش این شکنندگی و همچنین تغییر اکوسیستم‌ها از حالت پایدار به حالت ناپایدار و خشک تر شدن آن شده است.

وی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار از گذشته‌ها هم وجود داشته افزود: خشکسالی‌ها به همراه مدیریت ناصحیح و یا دستکاری انسانها در طبیعت موجب افزایش و فراگیرتر شدن گرد و غبار در برخی مناطق کشورمان شده و امروز به عنوان یک معضل جدی مطرح می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درباره توافقات با کشورهای همسایه برای کاهش گرد و غبار گفت: شرایط کشورهای همسایه به ویژه نیمه غربی و کشور عراق در سال‌های اخیر شرایط پایداری نیست و این باعث شده که خود کشورها هم امکان ورود به مسئله و تمایلی برای هزینه کردن پول و نیرو در این حوزه را نداشته باشند.

راشکی درباره تأثیرگذاری مالچ پاشی نفتی بر کاهش پدیده گرد و غبار بیان کرد: منظور از مالچ، هر نوع خاکپوشی است که بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد و مالچ نفتی هم یکی از این مالچ هاست. به طور صددرصد و قطعی نمی‌توان تاثیرگذاری مالچ نفتی را منکر شد چراکه در شرایط خاص ممکن است حتی نسبت به سایر روشها عملکرد بهتری هم داشته باشد گرچه مشکلات فراوانی در حوزه محیط زیستی را به همراه خواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به اثرات سوء مالچ نفتی اشاره و اظهار کرد: آثار منفی استفاده از مالچ نفتی بر اساس گزارشات ملی و بین المللی و نظرات اکثر صاحبنظران امری انکارناپذیر است اما سوال اینجاست که چرا کارشناسان اجرایی و مدیران با وجود آگاهی از این اثرات اما باز هم برای کنترل فرسایش بادی و کاهش گرد و غبار به سراغ گزینه مالچ نفتی می‌روند؟ !

راشکی ادامه داد: مالچ‌های نفتی و نوع کار با این نوع مالچ یک روش سنتی و برای کارشناسان اجرایی و مدیران ما آشناست و بنابراین طبیعی است که کارشناسان اجرایی رغبتی برای استفاده از روش‌های دیگر نداشته باشند ضمن اینکه این کارشناسان اجرایی از روشهای جایگزین هم آگاهی چندانی ندارند.

وی همچنین تأکید کرد: مالچ‌های نفتی به دلیل مشکلاتی که به همراه خواهد داشت باید به عنوان گزینه آخر مورد استفاده قرار گیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با انتقاد از اینکه برخی کارشناسان و مدیران نگاه همه جانبه ندارند و پروژه مالچ پاشی را صرفاً با هدف کنترل گرد و غبار انجام می‌دهند گفت: رویکرد تک جانبه در این کارشناسان و مدیران مانع از توجه به بحث‌های محیط زیستی و آسیبهای ناشی از اجرای این پروژه شده است.

راشکی بر این باوراست که استفاده از روشهای محیط زیستی در هر منطقه بر اساس شرایط جغرافیایی، اقتصادی و ساکنان منطقه متفاوت است و نمی‌توان یک روش را برای همه مناطق تجویز کرد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه