زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

تنها راه مدیریت آب، سدسازی نیست

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تنها راه مدیریت آب، سازه نیست گفت: ما هنوز یاد نگرفتیم که در حوزه مدیریت مصرف و حفظ محیط زیست کارهای ارزشمند انجام دهیم.

1400/10/11
|
13:33
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر علی مریدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست کشور با برنامه «زمین 360درجه» گفتگو کرد.

مریدی با اشاره به مهم ترین شاخص‌های بین المللی در حوزه وضعیت آبی کشور گفت: یکی از شاخص‌ها، میزان تنش آبی است که میزان مصرف را با منابع تجدیدپذیرِ در دسترس مقایسه می‌کند.

وی افزود: طبق استانداردهای جهانی اگر مقدار این تنش بیشتر از 4 دهم باشد می‌توان گفت که بیشتر کشورها دچار تنش آبی هستند و اگر بالای 8 دهم باشد به معنای تنش آبی شدید و بالای 8 دهم درصد هم به معنای بحران آبی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه اکثر حوزه‌های آبریز ایران از نسبت 8 دهم درصد عبور کردند گفت: اکثر حوزه‌های آبریز کشورمان وارد بحران آب شدند و این بحران آب هم ناشی از اضافه برداشت‌های مختلف از آبهای سطحی و زیرزمینی است.

مریدی درمورد علت اجرای پروژه‌های جدید سدسازی گفت: سدسازی یک نوع تکنولوژی و طرح عمرانی است که به خودی خود نمی‌تواند در خشک شدن و از بین رفتن طبیعت اثرگذار باشد اما این بهره برداری نادرست ماست که در حوزه برنامه ریزی و بهره برداری ما را به این روز انداخته است.

وی با بیان اینکه عدم انتخاب مکان مناسب و بارگذاری‌های بیش از حد باعث شده که این طرح‌های سازه‌ای را داشته باشیم افزود: ما بحث سدسازی و تاسیسات وابسته به آن را در داخل ایران بومی سازی کردیم اما متاسفانه در حوزه بهره برداری هیچ کاری نکردیم و سیاست گذاری خوبی هم نداشتیم.

مریدی با بیان اینکه تنها راه مدیریت آب، سازه نیست گفت: ما هنوز یاد نگرفتیم که در حوزه مدیریت مصرف و حفظ محیط زیست کارهای ارزشمندی انجام دهیم و بدتر از همه اینکه تجربه‌های تلخ گذشته را هم دوباره تکرار می‌کنیم.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست کشور یادآورشد: مهم ترین بحران در کشور ما بحث‌های زیست محیطی است که اگر به موقع به داد آن نرسیم دچار مشکلات زیادی خواهیم شد.

وی از عدم رعایت حقابه محیط زیستی انتقاد و اظهارکرد: حقابه فقط روی کاغذ نوشته شده اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد و رعایت نمی‌شود لذا بهترین کار مشارکت دادن و نقش آفرینی تشکل‌های مردمی در حوزه مدیریت آبی است.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه