هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران: ما فقط مدیر مقابله ایم ، نه مدیر آمادگی و پیشگیری +صوت

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران ضمن بیان اینکه در مواجهه با برف، غافلگیر نشده و با تمام توان به میدان آمده بودیم، گفت: حاکمیت خطر در کشور ما وجود ندارد و ما مدیر مقابله شده ایم.

1396/11/09
|
10:45
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع بارش برف و مدیریت بحران در شهر ، با حضور دکتر احمد صادقی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران به روی آنتن رفت.

احمد صادقی به نقش مشارکت مردم در مواجهه با حوادث اشاره کرد و گفت: در هیچ جای دنیا زمانی که حادثه ای همه گیر می شود هرچند حاکمیت یا دستگاه های خدمات رسان تمام امکاناتشان را بیاورند، اگر مشارکت مردم نباشد و مردم این تصور را داشته باشند که وقتی اتفاقی می افتد باید همان شرایط عادی باشد، بحران به وجود می آید.

وی در خصوص بارش برف و وضعیت شهر، خاطرنشان کرد: تمام دستگاه های خدمات رسان و تمام دستگاه های امدادی با توجه به اینکه این کار پیش بینی شده بود، تمامی امکاناتشان را به میدان آوردند.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اذعان به اینکه ساختار مدیریت بحران، یک ساختار هماهنگ کننده است و یک ساختار عملیاتی متمرکز و با یک مدیریت یکپارچه نیست، بیان داشت: اینکه ساختار مدیریت بحران بخواهد برای انجام خدمات، حدود 80 دستگاه را هماهنگ کند، متاسفانه در کشور ما هماهنگ کردن دستگاه های مختلف با یک ساختار، مشکل است و معمولا در هماهنگ عمل کردن دستگاه ها مشکل داریم.

وی در رابطه با تشکیل جلسه مدیریت بحران گفت: نیازی به تشکیل جلسه نبود، چون ما کارگروه های مختلفی را داریم که خودشان به صورت اتوماتیک کارشان را انجام می دهند و اگر کارها از حد کارگروه ها خارج شود، درخواست می کنند که نیاز است کارگروه های مختلف جلسه ستاد مدیریت بحران یا شورای هماهنگی را تشکیل دهند.

صادقی با تاکید بر اینکه ستاد مدیریت بحران به صورت 24 ساعته، فعالیت می کند، ادامه داد: نیروها و نمایندگان مختلف دستگاه ها در این ستاد حضور دارند و منظور از اینکه نیاز به تشکیل جلسه نبود این است که شورای هماهنگی مدیریت بحرانی که مدنظر است تا همه مسئولان دور یک میز بنشینند و بابت مشکلی تصمیمی را بگیرند، همه مسولین داشتند کار خودشان را در حوزه خدمات رسانی انجام می دادند و نمایندگان شان در ستاد حضور دارند. این ستاد 24 ساعته در همه ایام مشغول هماهنگی، هم افزایی و پیگیری مشکلاتی که وجود دارد، هستند.

وی با اظهار به اینکه در دوره جدید شهرداری، نه تنها خدمات بیشتر شده بلکه داریم هماهنگ تر عمل می کنیم، بیان داشت: پرسنل شهرداری خدمات خودشان را می دهند و کاری به مسایل سیاسی ندارند و از تمامی منابع و امکانات استفاده می شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران به امکانات موجود و اقدامات برای مواجهه با برف سنگین پایتخت اشاره کرد و گفت: 163 سایت برف روبی را از قبل در 163 نقطه شهر تهران آماده کرده بودیم و 1200 خودرو برف روب و حدود 3500 مخزن شن و نمک در اطراف شهر تهران آماده شده بود.

بنده سه روز قبل از این برف به سازمان صدا و سیما به عنوان متولی کارگروه اطلاع رسانی و هشدار، نامه زدم و یک پروتکل آموزشی را اعلام کردند و آنها نیز بخوبی عمل و اطلاع رسانی کردند.

وی افزود: در سیستم خدمات شهری جلساتی تشکیل شده بود، دوستان ما در 137، حدود 11 هزار تماس را پاسخ و ارجاع دادند و برای مشکلات هماهنگی ها انجام شده است.

صادقی ضمن بیان اینکه در مواجهه با برف، غافلگیر نشده بودیم و می دانستیم برف می آید و باید اقداماتی را انجام دهیم و تمام توان مان را به میدان آورده بودیم، گفت: ما مشکل فرهنگی داریم که حاکمیت خطر در کشور ما وجود ندارد و ما مدیر مقابله و نه مدیر آمادگی و پیشگیری شده ایم.

وی با ابراز تاسف از نبود قانون مدیریت بحران طی چهار سال گذشته، عنوان کرد: دولت به مجلس لایحه ای را پیشنهاد داده اما بخاطر ضعف های موجود، مجلس نتوانسته اند آن را تصویب کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه مدیریت بحران باید قانون شود، متذکر شد: تا زمانی که از لحاظ ساختاری، از لحاظ استانداردها، از لحاظ اینکه تکالیف شرح وظایف همه مجموعه ها مشخص نشود، تا اینکه یک ساختار واحد برای مدیریت بحران نداشته باشیم همیشه وضعیت همین است.دسترسی سریع
هاشور