هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

یك كارشناس اعتیاد گفت: متادون در پیشگیری از ایدز موثر است

دکتر کامبیز محضری اظهار داشت: متاسفانه افراد بی خانمان و معتاد درگیر با بیماری ایدز به صورت مطلوب و کامل تحت پوشش خدمات درمانی قرص متادون قرار نگرفته اند.

1397/07/17
|
09:30

برنامه هاشور با موضوع بررسی پیشگیری از اعتیاد به قرص متادون، با حضور دکتر کامبیز محضری (پزشک، کارشناس و درمانگر اعتیاد) و دکتر غلامرضا امین زاده (پزشک و درمانگر اعتیاد) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر کامبیز محضری با اشاره به وجود تخلف و قاچاق در توزیع متادون در کشور، گفت: نشت قرص های متادون در چرخه توزیع این دارو امروزه به صورت جدی در کشور فراگیر شده است.

وی با اشاره به مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر، اظهار داشت: در زمانی که بیماری ایدز در کشور در حال رشد بود، قرص متادون برای کاهش آسیب این بیماری کارکردهای جدیدی را به دست آورد.

این کارشناس اعتیاد با اشاره به این که متادون علاوه بر درمان اعتیاد در پیشگیری از بیماری ایدز نیز کاربرد دارد، عنوان کرد: موضوع فراگیری ایدز در کشور از جمله مهم ترین عواملی است که سبب افزایش تولید و توزیع متادون شده است.

وی با بیان این که بخش عمده ای از متادون تولید شده در داخل باید صرف پیشگیری از بیماری ایدز شود، اظهار داشت: اکثر مبتلایان به بیماری ایدز به دلیل درگیری های شدید با اعتیاد از سیستم درمانی محروم هستند، چرا که اغلب این افراد تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

دکتر کامبیز محضری با اشاره به این که پوشش بیمه ای قرص متادون از رشد بازار آزاد این قرص جلوگیری می کند، عنوان کرد: متاسفانه افراد بی خانمان و معتاد درگیر با بیماری ایدز به صورت مطلوب و کامل تحت پوشش خدمات درمانی قرص متادون قرار نگرفته اند.

وی با اشاره به درمان اعتیاد به تریاک با قرص متادون، تصریح کرد: مصرف قرص متادون برای افرادی که تریاک را به صورت تدخینی مصرف می کنند، می تواند آسیب های بسیاری را داشته باشند.

این کارشناس اعتیاد در ادامه اضافه کرد: مصرف خودسرانه قرص متادون برای ترک اعتیاد پروسه درمان بیمار را با انحرافات متعددی رو به رو می کند، بر همین اساس بیمار با تکیه بر ناتوانی در درمان از ترک اعتیاد سرخورده می شود.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر غلامرضا امین زاده با اشاره به این که متادون در داروخانه های سطح کشور فروخته نمی شود، گفت: توزیع و مصرف قرص متادون فقط در مراکز درمانی ترک اعتیاد دارای مجوز امکان پذیر است علاوه بر این، مراکز غذا و دارو بر اساس قانون می توانند این قرص را در اختیار بیماران سرطانی که در مراحل آخر درمان خود هستند زیر نظر پزشک و پرونده پزشکی قرار دهند.

وی با اشاره به این که مراکز اورژانس و بیمارستان ها متادون تزریقی دارند، عنوان کرد: متادون در حال حاضر به صورت قرص، شربت و آمپول در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

این درمانگر اعتیاد با اشاره به این که متادون دارویی شبه مخدر است، اظهار داشت: مصرف متادون می تواند علائم اعتیاد را در بدن انسان به تقلید برساند.

وی با اشاره به این که متادون علائم خماری را از بدن معتاد خارج می کند، تصریح کرد: درمان اعتیاد در مراکز درمانی معتبر به غیر از متادون توسط داروهای مختلفی صورت می گیرد.

دسترسی سریع
هاشور