هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

در برنامه هاشور مطرح شد: مشهد بیش از 1 میلیون حاشیه نشین دارد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: معضل حاشیه نشینی پیامد توجهی است که بر کلان شهرها و شهرهای مرکزی معطوف شده است.

1397/11/29
|
10:45

برنامه هاشور با موضوع بررسی حاشیه نشینی در استان خراسان رضوی، با حضور دکتر قاسمعلی خدابنده (مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی) و دکتر سعید صالح (مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر قاسمعلی خدابنده با اشاره به آمار افراد حاشیه نشین در استان خراسان رضوی، گفت: در حال حاضر حدود 1 میلیون و 300 هزار نفر در حاشیه شهرهای استان خراسان رضوی زندگی می کنند.

وی با اشاره به این که بخش عمده ای از حاشیه نشینان در اطراف شهر مشهد سکنی دارند، عنوان کرد: جاذبه های متعدد شهر مقدس مشهد باعث شده تا افراد بسیاری به این شهر مهاجرت کرده و حاشیه نشینی را شکل دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی اضافه کرد: به دلیل خشک بودن اقلیم و کم بارانی منطقه خراسان رضوی شغل بسیاری از دامداران و کشاورزان روستاها و شهرهای کوچک خراسان رضوی به خطر افتاده و ساکنان مناطق مختلف را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

وی با اشاره به این که مهاجرت به مشهد عمده ترین دلیل شکل گیری حاشیه نشینی است، اظهار داشت: زندگی در حاشیه شهر همیشه با هزینه های بسیار پایین تری نسبت به داخل شهر امکان پذیر است.

دکتر قاسمعلی خدابنده با اشاره به این که اجاره مسکن در حاشیه شهرها نسبت به داخل شهر هزینه کمتری دارد، تصریح کرد: مهاجرینی که هزینه کافی برای زندگی در داخل شهر مشهد را ندارند، به اجبار در حاشیه شهر ساکن می شوند.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر سعید صالح با اشاره به این که جذب مهاجران مختلف باید با ارائه خدمات بیشتر در شهرها همراه باشد، گفت: مهاجرت های زیاد به یک شهر همیشه هزینه های بسیاری را به مجموعه مدیریت شهری تحمیل می کنند.

وی با اشاره به این که مهاجران در بدو ورود به شهر مقصد تفاوت های فرهنگی متعدد را به همراه دارند، اظهار داشت: افراد مهاجر همیشه در شهرهای مبدا خود سرمایه های اجتماعی و اعتباری مختلفی را دارند، در حالی که پس از مهاجرت در شهر مقصد فاقد اعتبار و سرمایه های اجتماعی هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی با اشاره به این که مهاجرت همیشه با احساس تنهایی همراه است، عنوان کرد: بسیاری از افراد ساکن در یک منطقه ممکن است احساس غریب بودن را در ذهن و زندگی مهاجران تقویت کنند.

وی با اشاره به آمار حاشیه نشینی در استان خراسان رضوی، تصریح کرد: در حال حاضر بخش عمده ای از حاشیه نشینان استان خراسان رضوی در اطراف شهر مشهد زندگی می کنند.

دکتر سعید صالح با اشاره به طرح بازآفرینی حاشیه شهرهای استان خراسان رضوی، اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس طرح بازآفرینی حاشیه شهرها استان خراسان رضوی مناطق حاشیه نشین این استان شناسایی می شوند و بنابه شناسنامه های موجود مورد حمایت قرار می گیرند.

وی در ادامه اضافه کرد: علاوه بر شهر مقدس مشهد در حال حاضر شهرهای تربیت حیدریه، کاشمر، سبزوار و نیشابور با معضل حاشیه نشینی درگیر هستند و بر همین اساس در ستاد بازآفرینی شهری دارای شناسنامه های شهری هستند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در خصوص دلایل شکل گیری حاشیه نشینی، توضیح داد: معضل حاشیه نشینی پیامد توجهی است که دستگاه های مختلف بر شهرهای مرکزی معطوف می کنند.

وی با اشاره به جمعیت 1 میلیون نفری حاشیه نشین در شهر مشهد، ادامه داد: افراد حاضر در مناطق حاشیه نشین از مردم ایران هستند و باید همانند دیگران مورد حمایت های قانونی و تعریف شده قرار بگیرند.

دکتر سعید صالح اضافه کرد: اگر مناطق حاشیه نشین مورد حمایت قرار نگیرند در مدت زمانی کوتاهی آسیب های بسیار بزرگ تر از قبل فراهم می کنند.

دسترسی سریع
هاشور