هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

یك پژوهشگر فضای مجازی گفت: اینستاگرام با توجه به فرهنگ آمریکایی هدایت می شود

حسین نوری خواه اظهار داشت: در حال حاضر خط قرمز شبکه اینستاگرام در عریانی کامل تعریف شده است و هر محتوایی خارج از این تعریف در اینستاگرام اجازه انتشار می گیرد.

1397/11/30
|
09:16

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اینستاگرام و آسیب ‌های اجتماعی و افزایش بزهکاری و طلاق، با حضور حسین نوری خواه (مدرس دانشگاه و پژوهشگر فضای مجازی) و سید مرتضی موسویان (رئیس سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حسین نوری خواه با اشاره به این که اینستاگرام در یک شرکت آمریکایی پایه گذاری شده است، گفت: بدون نگاه آمریکا به حوزه فرهنگ با دیدگاه ایرانی به مقوله فرهنگ تفاوت های عمیقی را دارد.

وی با اشاره به این که بسیاری از تعاریف هنجاری در آمریکا در داخل ایران تعاریفی ناهنجار به شمار می آیند، اظهار داشت: قوانین مربوط به حوزه عکس و تصویر و نحوه اشتراک آن ها در شبکه اینستاگرام از قوانین آمریکایی تبعیت می کنند؛ به طوری که این قوانین با قانون های موجود در داخل کشور ناسازگاری های فراوانی دارند.

این پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به این که شبکه های اجتماعی خارجی قواعد داخلی ایران را نمی پذیرند، عنوان کرد: مسئولین حاضر در حوزه فضای مجازی باید با نگاه هایی دقیق و عمیق نسبت به موضوع حضور شبکه های اجتماعی خارجی در داخل ایران تصمیم گیری کنند.

وی در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر خط قرمز شبکه اینستاگرام در عریانی کامل تعریف شده است و هر محتوایی خارج از این تعریف در اینستاگرام اجازه انتشار می گیرد.

حسین نوری خواه با اشاره به موضوع فیلترینگ هوشمند در شبکه اینستاگرام، تصریح کرد: فیلترینگ هوشمند شبکه اینستاگرام هزینه های میلیاردی در پی دارد، چراکه پهنای باند این شبکه اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو سید مرتضی موسویان با اشاره به این که فیس بوک بزرگترین شبکه اجتماعی است، گفت: در حال حاضر به دلیل موضوع فیلترینگ جامعه فیس بوک در داخل ایران کاهش یافته است.

وی با اشاره به این که مالکیت شبکه اینستاگرام با شرکت فیس بوک است، اظهار داشت: شبکه اینستاگرام به جای فیس بوک در داخل ایران تاثیرات بسیار زیادی را بر جامعه دارد.

رئیس سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اضافه کرد: ساز و کارهای متنوع اینستاگرام از جمله جذب فالوور و اعمالی همانند این در حال حاضر باعث شده اند تا این شبکه در میان تمامی شبکه های اجتماعی موجود در ایران بیشترین تاثیر را تغییرات اجتماعی کشور داشته باشد.

وی با بیان این که تغییرات اجتماعی می توانند توسط رسانه ها هدایت شوند، عنوان کرد: با توجه به این که در حوزه هدایت رسانه ها چندین پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد در ایران به تالیف رسیده اند هنوز در این حوزه فعالیت مطلوبی شکل نگرفته است.

سید مرتضی موسویان در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: شبکه اجتماعی اینستاگرام در جامع هدف ایران فعالیت هایی دقیق و برنامه ریزی شده ای را به صورت مستمر پیش می برد، بر همین اساس مردم و کاربران ایرانی باید نوع مصرف این شبکه اجتماعی را به خوبی یاد بگیرند.

وی با اشاره به این که ساماندهی فضای مجازی و شبکه اینستاگرام به اقدامات میدانی و پژوهشی دقیقی نیاز دارد، عنوان کرد: شایسته است که موسسه های مختلف و وزارت خانه های مربوط به فضای مجازی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پژوهش های مرتبط با شبکه اجتماعی اینستاگرام حمایت های مطلوبی را به عمل آورند.

رئیس سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: نقش اینستاگرام به عنوان یک علت در معلول آسیب های اجتماعی بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است.

وی در ادامه اضافه کرد: بسیاری از کشورهای دنیا در حوزه ساماندهی شبکه های اجتماعی از سازمان های مردم نهاد کمک می گیرند و روحیه عمل ممیزی را در مردم تقویت می کنند.

دسترسی سریع
هاشور