هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

در برنامه هاشور مطرح شد: معضل اعتیاد قطعا قابل پیشگیری است

مدیر اداره سلامت شهرداری تهران اظهار داشت: افرادی که از سلامت روان کم تری در جامعه برخوردار هستند گرایش بیشتری را به کج رفتاری های اجتماعی و سو مصرف مواد مخدر دارند.

1398/01/27
|
11:15

برنامه هاشور با موضوع بررسی نقش سلامت روان و مشاوره در پیشگیری و رفع آسیب های مربوط به اعتیاد، با حضور دکتر مهیا شعیبی (دکترای جامعه شناسی و مدیر اداره سلامت شهرداری تهران) و دکتر شیما جراحی (روانشناس و مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر مهیا شعیبی با اشاره به این که دلیل ظهور آسیب های اجتماعی در کشورها، گفت: یک آسیب اجتماعی یا مساله اجتماعی زمانی شکل می گیرد که در کالبد حیات اجتماعی انسان ها اختلال ایجاد شود.

وی با بیان این که تمامی اختلال های ایجاد شده در جامعه قطعا قابل پیشگیری هستند، اظهار داشت: برنامه توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور بارها به موضوع قابل پیشگیری بودن آسیب های اجتماعی تاکید کرده و به طور ویژه ارتقای سلامت روان جامعه را مسیری برای رفع مساله اجتماعی اعتیاد مد نظر قرار داده است.

مدیر اداره سلامت شهرداری تهران با تاکید بر این که تضعیف سلامت اجتماعی آسیب اعتیاد را افزایش می دهد، خاطر نشان کرد: در حالت کلی افرادی که از سلامت روان کم تری در جامعه برخوردار هستند گرایش بیشتری را به کج رفتاری های اجتماعی و سو مصرف مواد مخدر دارند.

وی با بیان این که معضل اعتیاد قابل پیشگیری است، عنوان کرد: بدون شک سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه درمان و پیشگیری از اعتیاد در کشور نقش بسیار اساسی و مهمی در را رفع معضل بر عهده دارند.

دکتر مهیا شعیبی در ادامه اضافه کرد: با توجه به این که در حال حاضر بسیاری از افراد با قرارگیری در سازمان های مردم نهاد فعالیت های موثری را انجام می دهند، جامعه ایران هنور فاصله زیادی را با فعالیت و سازمان دهی سمن ها دارد.

وی با اشاره به شخصیت افراد و ارتباط آن با آسیب های اجتماعی، توضیح داد: برخی از شخصیت ها در درگیری با آسیب های اجتماعی مستعد هستند، برای مسائل افراد فاقد عزت نفس و مضطرب همواره گرایش بیشتری را به آسیب های اجتماعی و به ویژه اعتیاد دارند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر شیما جراحی با اشاره به این که اعتیاد نوعی بیماری مزمن است، گفت: بیماری اعتیاد علاوه بر مزمن بودن ریشه های جسمی، روانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارد.

وی با اشاره به این که درمان اعتیاد همانند درمان سرماخورگی نیست، اظهار داشت: شاید امروزه بسیاری از درمانگرهای اعتیاد گمان کنند که درمان اعتیاد بسیار ساده است، در حالی که شفابخشی این بیماری در مدت کوتاه امری محال است.

این روانشناس در ادامه تاکید کرد: برای درمان یک معتاد درمانگر باید سبک زندگی بیمار را متحول کند.

وی با بیان این که در روند درمان اعتیاد باید وابستگی های روانی بیمار مورد کنترل قرار بگیرند، تصریح کرد: در فرآیند درمان یک معتاد حدود 70 درصد بار درمانی بر عهده روانشناس است، چرا که عمده مشکلات یک معتاد در موضوعات روانی شکل می گیرند.

دکتر شیما جراحی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه امروزه بسیاری از روندهای درمانی 30 درصد از سهم درمان یک معتاد را به فعالیت روانشناس محدود می کنند و عمده مراحل درمانی را بر عهده پزشک غیرروانشناس می گذارند.

وی افزود: هر گاه که رشد روانی به موازات رشد جسمی انجام نشود و شخصیت تکامل پذیری در شخص به بار ننشیند، پدیده مد نظر یا مربوط به اشخاص در معرض تبدیل شدن به آسیب اجتماعی قرار می گیرد.

این روانشناس افزود: یک روانشناس باید فرد بیمار را در مقابله با افسردگی، اضطراب یا شرایط فاقد امید مورد کنترل قرار بگیرد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به ضعف آموزش های موجود در حوزه پیشگیری از اعتیاد، عنوان کرد: نهاد خانواده از مهم ترین بسترهایی است که می تواند با دریافت آموزش های درست به میزان چشمگیری درصد پیشگیری از اعتیاد را افزایش دهد.

دکتر شیما جراحی در ادامه اضافه کرد: توانایی تفکر خلاق، توانایی حل مساله و نوع تصمیم گیری از جمله موارد مهمی هستند که باید به خانواه های آموزش داده شوند.

دسترسی سریع
هاشور