هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

شفیعی مطرح كرد: حذف بودجه بیمه درمان اعتیاد در سال 98/ نبود سیستم نظام ارجاع برای درمان اعتیاد

شفیعی گفت: متأسفانه بودجه بیمه درمان اعتیاد در سال 98 حذف شده و ما از امکان فراهم کردن سیستم نظام ارجاع برای درمان اعتیاد محروم شده ایم.

1398/02/04
|
10:30

برنامه "هاشور" رادیو گفت و گو با موضوع بازتاب فعالیت های مراکز درمانی مورد تأیید و در ارتباط تلفنی با دکتر سید علی شفیعی رئیس درمان اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر روانه آنتن شد.

شفیعی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، اظهار داشت: مشکلات کمپ ها به زمانی برمی گردد که مراکز اقامتی موصوف به کمپ به جای اینکه بر اساس استانداردها و فلسفه وجودی خود عمل کنند، یعنی کمک به بهبودی مصرف کنندگان توسط گروه همتا، به مراکز انتفاعی تبدیل شده اند.

وی با بیان این مطلب افزود: این مراکز حدود 15 سال قبل شروع به فعالیت کردند و به صورت خودگردان اداره می شدند و روحیه خودیاری در این مراکز منشأ اثر بود اما هم اکنون این مراکز به مراکز انتفاعی تبدیل شده اند.

رئیس درمان اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: صرف دریافت مجوز از سازمان بهزیستی لزوماً منشأ اثر نیست زیرا استانداردها رعایت نمی شود، پروتکل ها دور زده می شوند، نظارت کافی وجود ندارد و دلیل مشکلات فعلی مراکز هم این است که اهداف آنها برای کمک افراد گروه همتا به همتایان خود برای ترک اعتیاد گم شده و به مسائل انحرافی و انتفاعی تبدیل شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: این مراکز در زمانی جایگاه واقعی خود را پیدا خواهند کرد و مردم به آنها اعتماد می کنند که مجدداً به آن هدف اصلی خود برگردند و از حالت منفعت طلبانه و سودجویانه خارج شوند. بسیاری از افرادی که تحت عنوان مصرف کننده مواد مخدر به این مراکز برده می شوند به نوعی بیماران روانپزشکی اند و به دلیل اینکه مراکز درمان روانپزشکی ما ظرفیت و توان کافی برای مدیریت و درمان این افراد ندارد خانواده ها مجبور به مراجعه به این مراکز فعلی می شوند.

شفیعی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: در مراکز درمانی غیرمجاز حقوق و آزادی بیماران سلب می شود. پیامد ترک اجباری این افراد آسیب های روانشناختی و جسمی عمیقی است که ممکن است تا سالها برای فرد باقی بماند البته اگر این افراد را کتک بزنند و انواع آزارها و اذیت ها را به او وارد کنند قطعاً آسیب های شدیدتری به آنها وارد خواهد شد.

وی افزود: یکی از مشکلات ما در این حوزه این است که نظام ارجاع در درمان اعتیاد وجود ندارد در نتیجه بیماران و خانواده های آنها تصمیم می گیرند که فرد بیمار به صورت اقامتی و یا با داروی بلندمدت و غیره درمان شود. یعنی درمان بر اساس نیازهای بیمار و سیستم ارجاع انجام نمی شود. البته می توان با شماره 09628 سازمان بهزیستی تماس گرفت و درمان مناسب را از مشاوران سوال کرد اما به صورت سیستماتیک این اتفاق نمیافتد.

رئیس درمان اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر ابراز داشت: متأسفانه بودجه بیمه درمان اعتیاد در سال 98 حذف شده و ما از امکان فراهم کردن سیستم نظام ارجاع برای درمان اعتیاد محروم شده ایم.

دسترسی سریع
هاشور