هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

در برنامه هاشور مطرح شد: عشق بلاعوض اولین اصل مراکز بازپروری است

مدیرعامل کانون مشاوران و مددکاران اعتیاد اظهار داشت: از آنجایی که سلامت جامعه زیر نظر وزارت بهداشت تامین می شود این وزارت خانه باید برنامه های نظارتی دقیقی را در حوزه درمان اعتیاد داشته باشد.

1398/02/10
|
12:18

برنامه هاشور با موضوع بررسی عملکرد و بازخورد مراکز درمانی ترک اعتیاد و پیشگیری و رفع آسیب، با حضور هرمز شاپوری (رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کانون مشاوران و مددکاران اعتیاد) و شیما جراحی (پزشک و درمانگر اعتیاد) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه هرمز شاپوری با اشاره به ایده راه اندازی مراکز بازپروری اعتیاد، گفت: ایده اولیه مراکز اقامتی اعتیاد به صورت خودجوش بر اساس تصمیم معتادینی که خسته شده بودند از مصرف مواد مخدر در سال 1381 شکل گرفته است.

وی افزود: اولین جمع معتادان خسته از اعتیاد با هدف بازپروری در پونک تهران شکل گرفت و در مدت زمانی کوتاه عده ای دیگر در پارک پیروزی جمع شدند و تحت حمایت های معنوی افرادی که با روش های 12 قدمی ترک اعتیاد آشنایی داشتند به بازپروری روی آوردند.

مدیرعامل کانون مشاوران و مددکاران اعتیاد ادامه داد: اولین مرکز بازپروری در سال 1381 و در پارک جنگی سرخه حصار تاسیس شد و در مدت زمانی کمتر از دو سال حدود 10 مرکز ترک اعتیاد به صورت خودجوش و خیریه در تهران فعالیت خود را شروع کردند.

وی با اشاره به این که عشق بلاعوض اولین اصل مراکز بازپروری است، عنوان کرد: از سال 85 به بعد مراکز بازپروری در ایران باید تحت مجوزهای لازم و پروتکل های تخصصی تنظیم شده فعالیت خود را ادامه می دادند.

هرمز شاپوری با اشاره به جایگزینی مواد مخدر روانگردان و صنعتی به جای مواد سنتی، توضیح داد: مصرف و جایگزینی مواد مخدر صنعتی پروتکل های موجود در زمینه بازپروری اعتیاد را به مرحله بروز رسانی رساند. در حالی که تا به امروز مراکز و پروتکل های مختلف هنوز به طور کامل با مواد و اعتیاد جدید بروز نشده اند.

وی تاکید داشت: مراکز ترک اعتیاد باید به برنامه های نوین و استاندارد تجهیز بشوند.

مدیرعامل کانون مشاوران و مددکاران اعتیاد با اشاره به این که نظام ارجاع در فرآیند درمان اعتیاد تعریف نشده است، عنوان کرد: بدون شک معتادانی که قصد ترک دارند باید تحت نظر روانشناس و پزشک فرآیند درمان را طی کنند، در حالی که امروزه در پروتکل های درمانی این دو موضوع مهم به فراموشی سپرده شده اند.

وی با اشاره به این که سازمان بهزیستی نباید تنها متولی امر ترک اعتیاد باشد، تصریح کرد: از آنجایی که سلامت جامعه زیر نظر وزارت بهداشت تامین می شود این وزارت خانه باید برنامه های نظارتی دقیقی را در حوزه درمان اعتیاد داشته باشد.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو شیما جراحی با اشاره به این که فرآیند درمان اعتیاد در کشور فاقد نظام ارجاع است، گفت: با توجه به عدم وجود نظام ارجاع در فرآیند ترک اعتیاد بسیاری از خانواده ها و بیماران ترجیح می دهند که فرد بیمار به صورت اقامتی و یا با داروی بلند مدت درمان شوند.

وی با اشاره به این که متاسفانه درمان اعتیاد بر اساس نیاز بیمار انجام نمی شود، اظهار داشت: طبق نظر رییس درمان اعتیاد در حال حاضر صرف دریافت مجوز از سازمان بهزیستی لزوما منشا اثر نیست، چرا که استانداردهای درمان مورد بی توجهی واقع می شوند و نظارت کافی بر درمان اعتیاد وجود ندارد.

این درمانگر اعتیاد افزود: متاسفانه امروزه اهداف مراکز ترک اعتیاد به افراد بیمار و گروه همتا به همتایان خود در روند ترک اعتیاد گم شده است.

وی ادامه داد: تا زمانی که مراکز ترک اعتیاد جایگاه و اهداف اصلی خود را پیدا نکنند مورد اعتماد مردم قرار نمی گیرند. بر همین اساس پروتکل های مختلف در ترک اعتیاد باید به گونه ای تنظیم شوند که اهداف مراکز ترک اعتیاد مشخص شود و به تبع این موضوع اعتماد خانواده ها با مراکز مختلف جلب شود.

شیما جراحی با اشاره به فعالیت مراکز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اعتیاد در کشور، توضیح داد: اگر پروتکل های درمانی اعتیاد دقیق و صحیح به اجرا برسند بیمار می تواند در هر کدام از مراحل درمان پاسخ مطلوبی را از روند درمان دریافت کند.

وی با بیان این که متاسفانه پروتکل های درمان اعتیاد مورد توجه قرار نمی گیرند، افزود: در حال حاضر نظام ارجاع در فرآیند درمان یک معتاد به صورت سلیقه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

دسترسی سریع
هاشور