صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران الزهرا کرج اظهار داشت: گواهینامه های ارائه شده به شرکت کنندگان در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای در سراسر کشور حتی خارج از مرزهای ایران معتبر و قابل ارائه هستند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی اشتغال زایی در مناطق روستایی و کم برخوردار، با حضور ماهناز کرمی (رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران الزهرا کرج) و ایزد پلخوابی (عامل اشتغال زایی و کارآفرینی در مناطق روستایی، خالق برند و کارخانه لبنیات و بستنی دهاتی و خیر مدرسه ساز) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه ماهناز کرمی با اشاره به این که روستاهای مختلف همیشه مورد نیازسنجی مهارت قرار می گیرند، گفت: پس از مشخص شدن نیازهای یک روستا به حرفه های مختلف، آموزش رشته های مورد نیاز در مناطق روستایی به بار می نشینند.

وی افزود: سازمان فنی و حرفه ای برای ارائه آموزش های متعدد به جمعیت روستایی کشور مربیان مورد تایید خود را به مناطق روستایی اعزام می کند.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران الزهرا کرج ادامه داد: در برنامه ریزی های آموزشی برای روستاهای مختلف میزان جمعیت روستا در اولویت سازمان فنی و حرفه ای قرار نمی گیرد، چرا که آموزش های این سازمان بر اساس نیاز افراد و مناطق برنامه ریزی می شوند.

وی اضافه کرد: کلاس های آموزشی فنی و حرفه ای در مناطق عشایری زمانی تشکیل می شوند که حداقل 5 نفر متقاضی دریافت آموزش باشند، در حالی که کلاس های ثابت این سازمان با حداقل 12 نفر برگزار می شوند.

ماهناز کرمی با اشاره به این که افراد شرکت کننده در دوره های آموزش روستایی و عشایری گواهینامه سازمان فنی و حرفه ای را دریافت می کنند، اظهار داشت: گواهینامه های ارائه شده به شرکت کنندگان در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای در سراسر کشور حتی خارج از مرزهای ایران نیز معتبر و قابل ارائه هستند.

وی با اشاره به وجود سکونت گاه های غیر رسمی در حاشیه شهرستان کرج، توضیح داد: سازمان فنی و حرفه ای برای رفع مشکل افراد ساکن در حاشیه شهرها، دستورالعمل جدیدی را با همکاری وزارت کشور و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تنظیم کرده است.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران الزهرا کرج ادامه داد: در تفاهم نامه میان سازمان فنی و حرفه ای و وزارت کشور و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری تعداد افراد نیازمند به آموزش های مهارتی در 10 استان مشخص شده اند، به طوری که وظایف هر دستگاه در قبال افراد نیازمند به آموزش نیز معین شده است.

وی اضافه کرد: سازمان فنی و حرفه ای بر اساس تفاهم نامه تنظیم شده باید زنان بد سرپرست و بی سرپرست را مورد آموزش های مهارتی قرار دهد.

ماهناز کرمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سازمان فنی و حرفه ای خواهران الزهرا در کرج توانسته حدود 200 نفر از زنان بد سرپرست و بی سرپرست ساکن در حاشیه شهرها را مورد آموزش های مهارتی قرار دهد.

در ادامه برنامه هاشور از شبکه رادیویی گفت و گو ایزد پلخوابی با اشاره به لزوم ایجاد کارخانه در مناطق روستایی کشور، گفت: در حال حاضر با ایجاد یک کارگاه در منطقه ای روستایی موفق شدم تا برای 60 نفر از افراد آن منطقه شغل ایجاد کنم.

وی با اشاره به این که پس از انقلاب اسلامی بسیاری از افراد ساکن در روستا به امید زندگی شهری دست به مهاجرت زدند، عنوان کرد: بسیاری از افرادی که امروزه در مناطق روستایی هستند، امکان مهاجرت نداشتند.

این کارآفرین با اشاره به ارتباط میان کار و آموزش در کشور، توضیح داد: آموزش های مختلف همیشه باید با پشتوانه کار ارائه شوند.

وی افزود: ایجاد شغل برای افراد آموزش دیده باید به واسطه سیاست های کلی در کشور مورد توجه قرار بگیرد.

ایزد پلخوابی با اشاره به این که فروش محصولات روستایی در کشور ایران همیشه به سختی میسر می شود، اظهار داشت: فاصله زیاد مصرف کننده و تولید کننده مهم ترین دلیل در عدم رشد صنایع بومی به شمار می رود.

مرتبط با این خبر

  • برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور، باید اقتصاد نفتی را از میان برداشت

  • مجلس پیگیر وعده "ایجاد 900 هزار شغل" خواهد بود!

  • هدف طرح اشتغال فراگیر ملی شناسایی افراد بیکار است +صوت

  • پیاده سازی اقتصاد مقاومتی نیازمند بسیج مردمی است

  • بخش های صنعتی کشور، در ایجاد اشتغال ناموفق هستند

  • درآمدهای نفتی صرف اشتغال زایی شود!

  • کرمانشاه؛ رتبه اول اشتغال زایی روستایی در کشور

  • نظارت ضعیف دستگاه ها بر عملکرد موسسات خیریه

  • ایجاد مشاغل خانگی برای بانوان با اجرای "طرح معین" در بسیج سازندگی

  • ظرفیت شغلی تهران نباید افزایش پیدا کند