هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

جانشین پلیس پیشگیری ناجا خبر داد: استقرار بیش از 2 هزار واحد گشت پلیس در نقاط صفر مرزی

سردار عطایی از استقرار بیش از دو هزار واحد گشتی در نقطه صفر مرزی میرجاوه تا صفر مرزی مهران، چذابه، خسروی و شلمچه خبر داد.

1398/07/15
|
12:50
|

برنامه "صبح و گفتگو" ویژه هفته نیروی انتظامی با حضور سردار حمید عطایی جانشین پلیس پیشگیری ناجا از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

سردار عطایی در برنامه "صبح و گفتگو" بیان داشت: همه ساله در هفته ناجا شعاری به عنوان نقشه راه و راهنما در مجموعه پلیس در نظر گرفته می شود و طبق آن اقدامات اساسی صورت می گیرد.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به شعار "پیشگیری اجتماعی، توسعه، نظم و امنیت عمومی" برای امروز (15مهر) در هفته ناجا گفت: این شعار مربوط به حوزه کاری پلیس پیشگیری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به ویژه در حوزه پیشگیری های اجتماعی، انتظامی و توسعه امنیت در سطح کشور است.

وی همچنین با اشاره به شناخت محدودتر مردم از حوزه پلیس پیشگیری ناجا عنوان کرد: با توجه به گستردگی حوزه ماموریت پلیس پپیشگیری نسبت به سایر بخش های پلیس، متاسفانه شناخت جامعه از این حوزه بسیار کمتر است.

سردار عطایی همچنین با بیان اینکه سالانه بیش از 25 میلیون نفر در حوزه پلیس پیشگیری، خدمات انتظامی دریافت می کنند افزود: مردم صرفاً پلیس پیشگیری را صرفاً در حوزه کلانتری و پاسگاه ها مشاهده می کنند درصورتیکه این بخش از پلیس در اقصی نقاط کشور و در شش هزار نقطه گسترده شده و بیش از 200 ماموریت خدماتی، قضایی و انتظامی، فرودگاهی، ریلی، مترو، یگان های حفاظتی و حتی صداوسیما در حیطه کاری پلیس پیشگیری تعریف شده است.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا در رابطه با صورت جلسه های پلیس اظهار داشت: در مواردی که موضوعات، جنبه جرائمی خاصی داشته و به عنوان جرم مشهود تلقی می شوند پلیس سریعا در محل حضور پیدا می کند و صورت جلسه را به مراجع قضایی ارسال می کند.

وی ادامه داد: برخی جرائم، جزو جرائم مشهود نبوده و بیشتر جنبه شکایت دارد، به عنوان مثال در مجتمع های مسکونی، مدیریت ساختمان باید بین واحدها یک همگرایی ایجاد کند و افراد در صورت مشاهده مزاحمت و ممانعت از حق باید از طریق هیئت مدیره مجتمع و اعلام شکایت اقدام کنند، پلیس در اینگونه با واسطه گری و تذکرات ارشادی از تبدیل شدن مزاحمت به جرم مشهود پیشگیری می کند.

این مقام مسئول گفت: نظر پلیس بر این است که موضوعات پیشگیری از وقوع جرم و تخلفات با روش های اجتماعی حل شود و حتی الامکان این موضوعات وارد چرخه پلیس و قوه قضائیه نشود.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا همچنین مطرح کرد: پیشگیری رشد مدار باید در حوزه مدارس و دانشگاه و مراکز آموزشی آغاز شود و پیشگیری جامعه مدار نیز باید به صورت مشارکت مردمی و آموزش عمومی انجام شود که نیازی به حضور پلیس و تشکیل پرونده قضایی نداشته باشد.

سردار عطایی درخصوص الزامات پیشگیری از مشکلات مالی تأکید کرد: مردم قبل از ورود به مسائل مالی مانند قراردادها و خرید و فروش ها حتما اقدامات لازم را انجام دهند تا دچار مشکل نشوند کمااینکه مرجع قضایی نیز درباره جرائم مالی و اختلافات حقوقی تاکید کرده که افراد ضمانت های لازم را داشته باشند.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به دو ماموریت ویژه پلیس پیشگیری در ایام اربعین گفت: پلیس پیشگیری برای مدیریت و کنترل لایه به لایه جمعیت خروجی از مرزها و تامین امنیت تمام مسیرهای منتهی به استان های مقصد اقدام می کند.

سردار عطایی از استقرار بیش از دو هزار واحد گشتی در نقطه صفر مرزی میرجاوه تا صفر مرزی مهران، جذابه، خسروی و شلمچه خبرداد و افزود: 180 توقفگاه های ویژه اربعین در کل کشور با حضور عناصر انتظامی، خدماتی و بهداشتی درمانی ایجاد شده است.

دسترسی سریع
هاشور