هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: طلاق همیشه و در هر حالتی یک آسیب اجتماعی است

یک جامعه شناس با اشاره وظایف دستگاه های فرهنگی و تولید امنیت اجتماعی، عنوان کرد: دستگاه های تولید امنیت اجتماعی در کشور باید فضایی را ایجاد کنند که افراد در هنگام ازدواج با کم ترین تردید و ریسک به زندگی مشترک را آغاز کنند.

1396/02/25
|
14:30

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی ریشه های طلاق و امنیت اجتماعی، با حضور دکتر علیرضا شریفی یزدی (جامعه شناس واستاد دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر علیرضا شریفی یزدی در خصوص ارتباط طلاق و امنیت اجتماعی، گفت: طلاق همواره در محیط امنیت اجتماعی می تواند مثبت و یا منفی باشد، موضوع طلاق به عنوان یک ابزار در جامعه علاوه بر ایجاد معضل و در برخی از مواقع می تواند به عنوان پدیده ای برای برقراری امنیت در جامعه به شمار آید.

وی در ادامه با تاکید بر این که موضوع طلاق همیشه و در هر حالتی یک آسیب اجتماعی است، اظهار داشت: با توجه به وضعیت فرهنگی اجتماعی امروز و گذار جامعه از دوران سنت به مدرن، همواره شاهد طلاق های معوق هستیم.

این جامعه شناس با اشاره به تعریف طلاق های معوق، توضیح داد: طلاق های معوق طلاق هایی هستند که بعد از گذشت چند سال از موعد طلاق اتفاق افتاده و منجر به جدایی می شوند، به طوری که سال ها قبل و با توجه به شرایط آن زمان موقیعت طلاق برای افراد وجود نداشه و امروز به دلیل تغییر شرایط اجتماعی و اقتصادی به وقوع می پیوندد.

وی همچنین در ادامه افزود: پیشگیری از وقوع طلاق و تنظیم شرایط افراد بعد از طلاق در جامعه از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه و برنامه ریزی های دقیق قرار بگیرد، چرا که با عدم برنامه ریزی در این زمینه باید در آینده ای نزدیک شاهد مشکلات بسیار جدی و آسیب زا در افراد و خانواده ها باشیم.

دکتر علیرضا شریفی یزدی با تشریح موضوع امنیت و سازمان های نگه داری و تولید امنیت در کشور، اظهار داشت: دستگاه های انتظامی و قضایی به طور کلی نگه دارنده ی امنیتی هستند که توسط دستگاه های اقتصادی، فرهنگی و آموزش تولید می شود.

وی با اشاره به مهم ترین وظایف دستگاه های تولید امنیت در کشور در حوزه ی ازدواج و طلاق، گفت: دستگاه های تولید امنیت در کشور باید فضایی را ایجاد کنند که افراد در هنگام ازدواج با کم ترین تردید و ریسک دست به زندگی مشترک بزنند.

این استاد دانشگاه همچنین در ادامه اضافه کرد: جامعه باید دارای فضایی باشد که افراد بعد از جداشدن از زندگی مشترک، توانایی بازگشت به زندگی قبلی را داشته و از کم ترین میزان آسیب های اجتماعی برخوردار شوند.

فایل صوتی برنامه" گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
هاشور