هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی: برای جلوگیری از مصرف دخانیات نصیحت کافی نیست

نماینده سابق مجلس گفت: در بسترهای آموزشی گاهی فقط افراد را نصیحت می کنیم . البته بعضی وقت ها افراد به باور می رسند اما مهارت رسیدن به باور را، ندارند.

1396/03/01
|
14:30

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع خدمات قلیان در قهوه خانه ها و آسیب زایی آن بر سبک زندگی و خانواده ، با حضور دکتر عبدالرحمان رستمیان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و علی مرادی گلریز کارشناس امور اجرایی بازرسی و نظارت اصناف تهران به روی آنتن رفت.

دکتر عبدالرحمان رستمیان با اشاره به جلوگیری از مصرف دخانیات گفت: یکی از راه های جلوگیری از مصرف، کاهش تقاضا است یعنی کاری کنیم افراد تقاضای مصرف نکنند. در بسترهای آموزشی گاهی فقط افراد را نصیحت می کنیم یعنی می گوییم سیگار و قلیان خوب نیست.

وی افزود: بعضی وقت ها هم موافقت فرد را می گیریم یعنی موافقت می کند که سیگار یا قلیان بد است، زیرا متوجه می شود که اکثر آموزش های ما در بستر توصیه مانده است و نگذاشتیم اطلاعات خوبی به فرد منتقل کنیم تا آن فرد به این اعتقاد برسد که اگر دخانیات مصرف کند برایش بد است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از ضعف ها که شخص به باور درستی نمی رسد، به دلیل نرسیدن به اعتقاد کامل است، عنوان داشت: اگر بخواهیم در بستر آموزش چه در محیط خانواده و چه در محیط آموزش و پرورش و چه صدا و سیما، علمی برخورد کنیم، باید موافقت فرد مقابل را بگیریم تا او نیز بتواند باورش را اصلاح کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در عین حال خاطرنشان کرد: البته بعضی وقت ها افراد به باور می رسند اما مهارت اینکه به این باور برسند، ندارند.

در ادامه علی مرادی گلریز با بیان اینکه بازرسی و نظارت اصناف نمی تواند برای جلوگیری از تولید یا عرضه مجاز مواد دخانی دخالت کند، گفت: بازرسی و نظارت اصناف در حوزه وظایف خودش می تواند به این موضوع ورود کند و اینکه واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب از اتحادیه مربوط را می تواند مورد بازخواست قرار دهد.

کارشناس امور اجرایی بازرسی و نظارت اصناف تهران ادامه داد: بازرسی و نظارت اصناف، واحدهای صنفی که فاقد پروانه کسب هستند را شناسایی می کند و برای دریافت جواز به اتحادیه مربوط معرفی می کند. این واحدها نیز باید برای دریافت جواز در زمان مشخصی اقدام کنند در غیر این صورت به مراجع ذیربط ارجاع داده می شوند تا با آنها برخورد مقتضی صورت بگیرد.

وی با اشاره به مضرات استفاده از دخانیات و اینکه همه جامعه نسبت به آن آگاهی دارند، عنوان داشت: جامعه هدف یعنی کسانی که بیشترین تقاضا را دارند، جامعه جوان و نوجوان است که متاسفانه تجربه کافی در این خصوص را ندارند و هنوز نتوانسته اند به این باور برسند که بتوانند روی این موضوع پافشاری کنند تا از این کالا استفاده نکنند.

برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
هاشور