هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

متاسفانه شناخت دقیقی از مناطق حاشیه نشین نداریم

روح الله فیض بخش با اشاره به دلیل رشد حاشیه نشینی در کشور اظهار داشت: مشخص نبودن یک متولی خاص در بحث حاشیه نشینی از جمله معضلاتی است که باعث می شود شناخت دقیقی را به دست نیاوریم.

1399/03/04
|
13:15

برنامه هاشور با موضوع بررسی افزایش گسترش اعتیاد به مواد مخدر در مناطق حاشیه نشین، با حضور سرهنگ دکتر روح الله فیض بخش (معاون پژوهشی و تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه روح الله فیض بخش با اشاره به این که اعتیاد یکی از مهم ترین آسیب های موجود در مناطق حاشیه نشین است، گفت: خدمات قضایی و انتظامی و درمانی در مناطق حاشیه نشین بسیار اندک هستند، در حالی که در چهل سال گذشته جمعیت زیادی به مناطق حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند.

وی افزود: متاسفانه در چهار دهه اخیر الگوی مناسبی برای رفع معضل اعتیاد در مناطق حاشیه نشین ارائه نشده است.

معاون پژوهشی و تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: از سال 1394 حاشیه نشینی یکی از پنج اولویت اصلی در شناسایی آسیب های اجتماعی بوده که به واسطه مقام معظم رهبری به دستگاه های مختلف ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در جلسه آسیب های اجتماعی به بحث کم کاری و تاثیر مستقیم حاشیه نشینی بر روی آسیب های اجتماعی تاکید داشتند و سه موضوع «داشتن برنامه روشن» و «پیگیری و نوسازی بافت های فرسوده» و «مطالبه مستقیم از وزارت مسکن و شهرسازی» را در دستور کار همه دستگاه های اجرایی قرار دادند.

روح الله فیض بخش با بیان این که در چهار سال اخیر بحث حاشیه نشینی از دو دیدگاه مورد بررسی قرار گرفته است، عنوان کرد: در دیدگاه اول نظر بر این بود که ما باید نگاه محدودیت ساز و منابع آفرین داشته باشیم و مناطق حاشیه نشین نباید خدمات دریافت کنند.

وی افزود: در نگاه اول افرادی معتقد بودند که اگر ما شرایط مناطق حاشیه نشین را بهبود ببخشیم، مهاجرت از روستاها به مناطق حاشیه نشین افزایش پیدا می کند.

معاون پژوهشی و تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: دیدگاه دوم به حاشیه نشینی به بُعد انسانی و اخلاقی افراد ساکن در مناطق حاشیه نشین توجه می کند.

وی تصریح کرد: نگاه دوم تلاش می کند تا همه افراد ساکن در مناطق حاشیه نشین از حوزه های مختلف بهداشتی و درمانی و آموزشی خدمات یکسانی را دریافت کنند.

روح الله فیض بخش با اشاره به این که همه دستگاه های کشور در رابطه با مناطق حاشیه نشین دیدگاهی انسان محور دارند، عنوان کرد: در بحث خدمات پلیسی تا به امروز ما مناطق حاشیه نشین را همانند مناطق شهری در نظر گرفته ایم و همه خدمات خودمان را به مناطق حاشیه نشین نیز رسانده ایم و جمع آوری عوامل خرده فروش مواد مخدر و معتادین در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی با اشاره به واقعیت های مرتبط با معضل حاشیه نشینی، توضیح داد: ما شناخت دقیقی از وضعیت حاشیه نشینی نداریم.

این مقام انتظامی ادامه داد: مشخص نبودن یک متولی خاص در بحث حاشیه نشینی از جمله معضلاتی است که باعث می شود تا ما شناخت دقیقی را به دست نیاوریم.

وی با اشاره به این که ما از وضعیت بیکاری و اشتغال حاشیه نشینان اطلاعی نداریم، اظهار داشت: ما باید بدانیم که چرا مردم در مناطق حاشیه نشین اعتیاد را در بین آسیب های متعدد اجتماعی در اولویت قرار داده اند.

روح الله فیض بخش اضافه کرد: امروزه بسیاری از آسیب های اجتماعی در پوشش سایر آسیب ها قرار گرفته اند و در انزار عمومی مخفی شده اند.

وی با بیان این که متاسفانه در حوزه آسیب های اجتماعی نگاهی یکپارچه وجود ندارد، عنوان کرد: در حال حاضر سازمان ها و دستگاه های مختلفی در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند اما اقدامات پوشش دهنده مشکلات نیست.

معاون پژوهشی و تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: عملکرد جزیره ای سازمان های مختلف در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی حساسیت عملکرد این سازمان ها را کاهش می دهد.

وی با اشاره به این که آسیب های اجتماعی متعدد در مناطق حاشیه نشین هنوز اولویت بندی نشده اند، اظهار داشت: ما باید آسیب های اجتماعی را در مناطق حاشیه نشین دسته بندی کنیم و برای هر آسیب دستور کار واحد و استانداردی را تنظیم کنیم.

روح الله فیض بخش با اشاره به این که مناطق حاشیه نشین باید مورد غربالگری قرار بگیرند، عنوان کرد: در حوزه دریافت خدمات افرادی که واقعا مستحق دریافت خدمت هستند باید در اولویت قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: ما باید اقدامات «پلیسی» و «درمانی» و «قضایی» و «حمایتی» را برای مناطق حاشیه نشین طراحی کنیم و در این حوزه ها خدمات متنوعی را ارائه دهیم.

این مقام انتظامی با اشاره به این که بسیاری از متخلفین مناطق حاشیه نشین مجرم حرفه ای نیستند، اذعان داشت: بسیاری از مجرمان ساکن در مناطق حاشیه نشین تحت سو مصرف ناآگاهانه مواد مخدر به عمل مجرمانه مرتکب می شوند.

دسترسی سریع
هاشور