هاشور شنبه ها و دوشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

مناطق حاشیه‌نشین در معرض آسیب؛ این تهدید را می‌توان به فرصت بدل کرد

یک مقام انتظامی با اشاره به اینکه معضل حاشیه‌نشینی فقط مختص ایران نیست با مطرح کردن چند پیشنهاد به تأکید این موضوع پرداخت که می‌توان تهدید مناطق حاشیه‌ای را به فرصت تبدیل کرد.

1399/04/15
|
13:45

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سرهنگ کیومرث حسن وند سرکلانتر پنجم تهران در برنامه هاشور با موضوع «راهکارهای پیشگیرانه از جرم در مناطق حاشیه‌نشین » با اشاره به تعریف مختصری از حاشیه‌نشینی و اینکه این پدیده در شهرهای مختلف دنیا سابقه دارد، گفت: حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای بزرگ به وجود می‌آید و فقط مختص به کشورمان نیست و این موضوع در دنیا وجود دارد.

بی تدبیری در میان مسئولان درباره مناطق حاشیه‌ای

وی با بیان اینکه در مناطق حاشیه‌ای‌مان یکی از مشکلاتی که داریم پاسخگو نبودن به نیازهای مردم است و این موضوع هم به واسطه بی تدبیری مسئولان اتفاق افتاده است، تأکید کرد: خیلی نهادها از جمله نهادهای دولتی و همچنین نیروی انتظامی در این بخش دخیل هستند که باید پاسخگوی عملکردشان باشند.
در بخش دیگری سرکلانتر پنجم تهران با اشاره به ایفای وظایف نیروی انتظامی در مناطق حاشیه‌ای گفت: امروز نیروی انتظامی وظیفه برقرار نظم و امنیت را در کشور برعهده دارد، در شهرها و مناطق حاشیه‌نشین هم این انجام وظیفه دنبال می‌شود؛ در راستای توسعه امنیت در مناطق حاشیه‌نشین پلیس توجه خاصی دارد و برخوردی توأم با اقتدار و دلسوزی انجام می‌دهد. [اشاره به برخورد با جرایم و موضوعات مرتبط با آن در مناطق حاشیه‌نشین]

پلیس به دنبال کاهش آسیب‌ها و پیشگیری

وی افزود: یک منظر پلیس رویکرد پیشگیری از جرایم است، اینکه از آسیب‌ها با رویکرد اجتماعی جلوگیری شود. در این بخش دایره مشاوران در کلانتری‌ها به راه افتاده است، نیروی انتظامی اعتقاد دارد که اقدامات اجتماعی تأثیرگذار است.
در بخش دیگری سرهنگ حسنوند به طرح این موضوع پرداخت که به لحاظ کمی و کیفی وظایف انتظامی که مورد نظر فرمانده انتظامی تهران بزرگ است تغییراتی صورت گرفته و همین به کاهش جرایم طی دوسال گذشته منجر شده است.
وی ادامه داد: موضوعی که مدنظرمان است ارتقای کیفیت و توانمندسازی پرسنل نیروی انتظامی است. در همین رابطه گشت‌های کلانتری‌ها در مناطق حاشیه‌ای فعال شده است و ایستگاه‌های پلیسی در مناطق حاشیه‌ای مستقر شده است.

غفلت ارگان‌ها و سازمان‌ها

سرکلانتر پنجم تهران با بیان اینکه ارگان‌های مختلف –دولت- در ایفای وظایف‌شان غفلت کرده‌اند، ادامه داد: اینها باید پاسخگو باشند، مردم خوبی در مناطق حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند. [اشاره به اینکه باید به مردم خدمت رسانی شود. ]
وی همچنین گفت: افرادی به خاطر گرانی مسکن به حاشیه رانده شده‌اند و نمی‌توانند خانه‌ای در تهران کرایه کنند و به مناطق حاشیه‌ای می‌روند.

چند پیشنهاد برای تبدیل تهدید به فرصت

سرهنگ حسن وند گفت: در موردپیشگیری از وقوع جرم در مناطق حاشیه‌ای سازمان‌های دخیل می‌توانند بیایند و تهدید را به فرصت مبدل کنند. ارتقای بهداشت، سلامتی، آموزش، مهارت‌های فردی و... را می‌توان در مناطق حاشیه‌ای مورد توجه قرار داد. می‌توان نیروهای انسانی خوبی برای مشاغل در این مناطق جذب کرد. حتی آموزش خانواده را می‌توان دنبال کرد که در این بخش نیروی انتظامی ورود کرده است.
وی ادامه داد: باید بپذیریم این نقاط آسیب پذیر است، بعد یک عزم جدی در مسئولان به وجود بیاید که می‌توانیم معضل را به حداقل برسانیم. مدیرانی که در مناطق حاشیه‌ای مسئولیتی دارند، هم باید آموزش ببینند. و این مدیران افراد ساکن در منطقه و معضل حاشیه‌ای، بافت جمعیتی را بشناسند.
این مقام انتظامی گفت: باید در سطح ملی، استانی و شهرستانی موضوع پیشگیری از آسیب در مناطق حاشیه‌ای و کاهش جرم را دنبال کرد، و یک مدیریت واحد این موضوع را مدیریت کند. این مدیریت باید ایجاد شود و نیاز است که برای مردم کار شود در این خصوص نیروی انتظامی هم اقداماتی – براساس وظایفش- انجام دهد.

دسترسی سریع
هاشور