فرهنگ بدون مرز ایام عید نوروز از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو گفت و گو

فرهنگ بدون مرز

معاون توسعه روابط فرهنگی آسیا و اقیانوسیه سازمان ارتباطات اسلامی: فرهنگ نوروز ایرانیان در مصر جایگاه ویژه ای پیدا کرده است

امیدی عنوان کرد: نوروز در مصر به عنوان جشن ایرانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است به گونه ای که امروز مردمان مصر اهمیت زیادی به این مراسم می دهند.

1397/01/08
|
10:19
|

ویژه برنامه "فرهنگ بدون مرز" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی آئین نوروز در کشورهای مختلف جهان بویژه در سودان و مصر و با حضور دکتر مصطفی امیدی از ادیبان، پژوهشگران و مترجمان برجسته کشورمان و معاونت اداره کل توسعه روابط فرهنگی آسیا و اقیانوسیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سرپرست رایزنی فرهنگی در تونس و سودان و سیرالئون به روی آنتن رفت.

امیدی در آغاز مطلب در رابطه با موقعیت جغرافیایی کشور سودان اظهار داشت: سودان کشوری عربی در شمال قاره آفریقا است.

وی با اشاره به آئین های نوروزی در سودان گفت: نوروز در کشور سودان از لحاظ بازه زمانی با آنچه در تقویم ایرانیان است تفاوت دارد اما از لحاظ برگزاری جشن تشابهاتی با ما دارند.

معاونت اداره کل توسعه روابط فرهنگی آسیا و اقیانوسیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: سودانی ها جشنی به نام شمّ النسیم دارند که در آغاز فصل بهار برگزار می شود.

سرپرست رایزنی فرهنگی در تونس و سودان و سیرالئون خاطرنشان کرد: جشن شم النسیم روزی است که دولت سودان آن را تعطیل عمومی اعلام کرده و در 4 آوریل مقارن با 4 اردیبهشت در ایران برگزار می شود.

امیدی در ادامه یادآور شد: سودانی ها مانند ما ایرانیان که در روز 13 فروردین به طبیعت می رویم در این جشن به سواحل رود نیل رفته و در فضای سبز اتراق می کنند و از صبح تا غروب به جشن و شادی می پردازند.

سرپرست رایزنی فرهنگی در سودان و تونس خاطرنشان کرد: نمایندگی های فرهنگی در سودن تلاش دارند تا مردم این کشور را با فرهنگ ایرانی آشنا کرده و اینگونه جشن ها و آداب و رسوم را با شکوه هرچه تمام در این کشور برگزار کنند. به نظرم این کار راه تعامل فرهنگی، ادبی و هنری با این کشور است.

وی در ادامه این ویژه برنامه در رابطه با اهمیت نوروز در کشور مصر گفت: نوروز در مصر به عنوان جشن ایرانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است به گونه ای که امروز مردمان مصر اهمیت زیادی به این مراسم می دهند.

امیدی تصریح کرد: سنت نوروز همچنان در قبطیان مصر پابرجاست و مراسم نوروز را که به آن نی روز می گویند برگزار می کنند.

معاونت اداره کل توسعه روابط فرهنگی آسیا و اقیانوسیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیان داشت: آموزش زبان فارسی نیز از جایگاه ویژه ای در این کشور برخوردار است. زبان فارسی در دانشگاه های مصر و در مقاطع مختلف آن آموزش داده می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ بدون مرز