صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 8:30 به مدت 90 دقیقه

سردبیر دانش سلامت برنامه «ذوزنقه» به موفقیت پزشکان ایران در پیوند و انتقال عصب به عضو آسیب دیده خبر داد و گفت: فرد می تواند تا حدودی بعد از این درمان با کاردرمانی و فیزیوتراپی حرکت اش را بدست بیاورد.

سپیده شعربافت سردبیر دانش سلامت در برنامه علمی «ذوزنقه» رادیو گفت و گو در بخش فناوری های پزشکی به میکروتراشه هایی به اندازه فلفل اشاره کرد که می توانند پرونده پزشکی بیمار باشند و گفت: یعنی فردی که بیماری مزمنی را دارد این تراشه ها در داخل بدن قرار می گیرند و اطلاعات زیستی بدن را می توانند هر لحظه با پزشک درمانگر مرور کنند و این کمک کننده برای درمان بیمار است.

وی افزود: هر تراشه برای بدن هر فردی شماره سریال مخصوص به خود را دارد و اکنون در حال استفاده است و پزشک می تواند از این نمونه های بیولوژیکی داخل بدن استفاده کند و با یک تراشه خوانی که خارج از بدن قرار می گیرد اینها را دائما مرور کند و شرایط بهبود بیماری را کاملا زیر نظر بگیرد.

سردبیر دانش سلامت برنامه «ذوزنقه» به الگوریتم های محاسباتی طراحی شده برای ردیابی گسترش سلول های سرطانی در داخل بدن اشاره کرد و توضیح داد: امروزه خیلی از سرطان ها تا حدود زیادی با عمل های جراحی، شیمی درمانی و یا روش های دیگر قابل درمان هستند و حداقل میتوان آن ها را کنترل کرد اما متاسفانه وقتی که این سلول های سرطانی بیش از حد در قسمت های مختلف بدن رشد می کند دیگر نمی توان جلوی ان را گرفت و آن بدترین نوع سرطان است.

وی افزود: اما الگوریتم های محاسباتی که الان طراحی شده با تلفیق داده هایی که از توالی رشته های DNA افراد بدست می آید، مکان دقیق و مسیر مشخص مهاجرت این سلول ها را به قسمت های مختلف بدن ردیابی می کند و می تواند پیش از آنکه این سلول ها وارد بخشی از بدن شود که نتوان جلوی آنها را گرفت این مسیر را پیش بینی کند و پزشک قبل از آن بتواند به درمان اقدام کند.

شعربافت به موفقیت بیمارستان علوم پزشکی و توانبخشی ایران در پیوند و انتقال عصب به عضو آسیب دیده و بهبود ضایعه های نخاعی خبر داد و گفت: متاسفانه آمار تصادفات جاده ای در کشور ما بسیار زیاد است و ضایعات نخاعی که اتفاق می افتد ضایعاتی است که معمولا فرد را در انجام یکسری از اعمال ناتوان می کند ولی بر روی این موضوع هم به مرور در دنیا پیشرفت هایی انجام می شود. امروز محققان ایرانی توانسته اند راه حلی برای پیوند و انتقال عصب های کوچک پیدا کنند که فرد می تواند تا حدودی بعد از این درمان با کار درمانی و فیزیوتراپی عملکرد حرکتی اش را تا حدودی بدست بیاورد.

وی اظهار داشت: احتمالا در آینده نیز بتوان با انتقال تاندوم و عضله برای حتی کسانی که چند سال قبل آسیب هایی را دیدند، کارهایی را انجام داد.
مرتبط با این خبر

  • ذوزنقه رادیو گفت و گو جایزه ترویج علم در ایران را به چالش می کشد

  • مرور تازه ترین دستاوردها و اخبار حوزه علمی ایران و جهان

  • تحلیل جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه

  • رادیو گفت و گو اخبار علمی روز ایران و جهان را به سمع مخاطبان می رساند

  • رخدادهای علمی ایران و جهان را از رادیو گفت و گو بشنوید

  • حمل و نقل ریلی از مشکلات حوزه تعرفه ای رنج می برد

  • ایران جزو سه کشور صاحب گندزدایی آب با نمک است

  • جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه رادیو گفت و گو

  • فرصت مناسب برای رصد آسمان؛ مشتری، زحل و مریخ دیدنی شدند

  • ساخت تجهیزات پزشکی در ایران؛ گامی در جهت حمایت از تولید داخل