صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 8:30 به مدت 90 دقیقه

منجم آماتور گفت: این شب ها اگر رو به جنوب بایستیم، در حوالی ساعت 24 می توانیم سیاره زحل کم فروغ تر و سیاره مریخ را بسیار پر فروغ در آسمان مشاهده کنیم.

محمدجواد ترابی سردبیر میز نجوم در برنامه علمی «ذوزنقه» رادیو گفت و گو از نزدیک شدن فضاپیمای هایابوسای 2 متعلق به ژاپن به سیارک ریوگو خبر داد و گفت: این فضا پیما چهار سال پیش راهی فضا شده است و هفته گذشته به نزدیکی سیارک ریوگو رسیده و حالا از فاصله 20 کیلومتری دارد آن را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه در یکسال و نیم آینده شاهد اتفاقات زیادی خواهیم بود، بیان کرد: قرار است بر روی این سیارک سرنشین و یک سیارک نورد ارسال کنند و همچنین قرار است چهار تا پرتاپه ارسال کنند تا بتواند دهانه های مصنوعی روی این سیارک ایجاد کند تا بفهمد در زیر اعماق سطوح اصلی این سیارک چه مواد نابی وجود دارد و قرار است نمونه برداری انجام دهد و این نمونه را در سال 2020 به زمین بازگرداند. البته این ماموریت سخت و سنگین است و ممکن است بخشی از این عملیات انجام شود.

این منجم آماتور در خصوص سیارک ریوگو توضیح داد: سیارک ریوگو، دست نخوره است و از ابتدای پیدایش منظومه شمسی بوده و بررسی آن می تواند این اطلاعات را به ما بدهد که از 4.6 میلیارد سال پیش تاکنون منظومه شمسی چه سیر و تحولی را طی کرده و در آن زمان منظومه شمسی به چه صورت بوده است.

وی با اعلام اینکه موشک فالکون 9 فضاپیمای دراگون را برای پانزدهمین بار راهی ایستگاه فضایی بین المللی کرد، اظهار داشت: چندین محموله درون فضاپیمای بی سرنشین دراگون قرار دارد از جمله محموله غذایی، محموله ابزار و ادوات و آزمایش های علمی است.

ترابی افزود: برای اینکه بتوانند بررسی کنند که آیا می توانند در ایستگاه فضایی بین المللی، از هوش مصنوعی استفاده کنند، با این محموله یک ربات جدید با نام سیمون از سازمان فضایی اروپا راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده و قرار است با فضانوردان ارتباط بگیرد.

وی در بیان دیگر محوله های این فضاپیما عنوان کرد: علاوه بر این ابزار و ادواتی ارسال شده که قرار است برای تولید دارو و گسترش درمان های پزشکی استفاده شود. همچنین برای گیاهان نیز سنسورهای مختلفی ارسال شده تا با بررسی وضعیت آن ها از نتایج این آزمایش ها در آینده در دستکاری ژنتیکی در جاندارن استفاده شود.

این روزنامه نگار با اظهار بر اینکه با وجود صرف هزینه زیاد در حوزه فضا و نجوم، این مسئله برای افکار عمومی توجیه دارد، تصریح کرد: افکار عمومی از صرف هرینه در مباحث نجومی و فضا حمایت می کنند چون باعث افزایش رفاه عمومی نیز می شود. ابزار و ادواتی که در ماموریت های فضایی استفاده می شوند، حدودا 10 تا 15 سال بعد این ابزار و ادوات در دست مردم قرار گرفته از جمله دوربین های موبایل که ابتدا برای فضاپیماها و کارهای نجومی با عنوان ccd استفاده شد و بعدا به دوربین های دیجیتال و سپس به موبایل رسید.

وی با بیان اینکه این شب ها فرصت مناسبی برای رصد آسمان است، گفت: این شب ها اگر رو به جنوب بایستیم در ابتدای غروب در سمت غربی آسمان می توانیم سیاره مشتری را پر نور ببینیم و در نیمه های شب و حوالی ساعت 24 می توانیم رو به جنوب بایستیم و سیاره زحل کم فروغ تر و سیاره مریخ را بسیار پر فروغ در آسمان مشاهده کنیم و هر دو در یک مسیر هستند.

مرتبط با این خبر

  • ذوزنقه رادیو گفت و گو جایزه ترویج علم در ایران را به چالش می کشد

  • مرور تازه ترین دستاوردها و اخبار حوزه علمی ایران و جهان

  • تحلیل جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه

  • رادیو گفت و گو اخبار علمی روز ایران و جهان را به سمع مخاطبان می رساند

  • رخدادهای علمی ایران و جهان را از رادیو گفت و گو بشنوید

  • حمل و نقل ریلی از مشکلات حوزه تعرفه ای رنج می برد

  • ایران جزو سه کشور صاحب گندزدایی آب با نمک است

  • جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه رادیو گفت و گو

  • موفقیت محققان ایرانی در پیوند عصب به عضو آسیب دیده و بهبود ضایعه های نخاعی

  • ساخت تجهیزات پزشکی در ایران؛ گامی در جهت حمایت از تولید داخل