مهر خانه یكشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

مهر خانه

در ترنج مطرح شد؛ خانواده مدرن بیش از سنتی در معرض از هم پاشیدگی است

جمعی از کارشناسان با حضور در برنامه " ترنج" رادیو گفت و گو به موضوع انزوای دورهمی های سنتی ایرانی در حضور میهمانی های رستورانی پرداختند.

1396/10/19
|
14:15

برنامه " ترنج" رادیو گفت و گو با موضوع انزوای دورهمی های سنتی ایرانی در حضور میهمانی های رستورانی با حضور دکتر حامد ملک زاده ، عضو کارگروه پژوهشی راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی ، دکتر فاطمه کبیری فر ، دکترای مدیریت فرهنگی و ارتباط تلفنی با دکتر حمید تاج دوزیان ، عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شد.

ترنج : دلیل برگزار کردن دورهمی ها در رستوران ها چیست؟ این دورهمی ها چه نقشی در زندگی افراد دارند؟

دکتر کبیری فر : انتقال دورهمی ها به رستوران ها نتیجه تجملی شدن و سخت گیری در رفت و آمد ها ست و گاهی حتی میهمان ها را برای حضور در این دورهمی ها معذب می کند.اما همیشه نشان دهنده چشم و هم چشمی و کلاس گذاشتن نیست.برخی از افراد واقعا خانه کوچکی دارند و ناگزیرند میهمانی ها را خارج از فضای منزل برگزار کنند.
واقعیت است که بخش زیبایی از خاطرات زندگی ما در میهمانی های خانوادگی شکل گرفته است و هرگاه می خواهیم از خاطرات خوب یاد کنیم آن دورهمی ها را مجسم می کنیم . بنابراین حیف است که این فرصت ها را از فرزندان خود دریغ کنیم.
فرزندان امروزی از نعمت تعدد خواهر و برادر در خانواده محروم هستند و بی انصافی است که بخواهیم جمع فامیلی را هم از آنها بگیریم.درواقع یک نیاز اصلی انسانی که حس تعلق و بودن در کانون صمیمی خانواده است از فرزندانمان گرفته شده است.
بنابراین خوب است برای این موضوع یک تدبیر بزرگ سنجیده شود.اگر قرار است حرکت فرهنگی صورت بگیرد در درجه اول خانواده ، دوم نظام آموزش و سوم الگوها هستند که می توانند فرهنگ ساز باشند و رسانه ها نقش بسیار پررنگی دارند. امید است که مشکلات اقتصادی به این موضوع دامن نزند چرا که هدف از دورهم بودن تشریفات نیست و دل صاف و روی خوش و سادگی میزبان اهمیت بسیار زیادی دارد.

ترنج : آنچه که باید به صورت الگو مورد استفاده قرار گیرد سبک ایرانی اسلامی است. به نظر شما جایگزینی میهمانی های مدرن در سبک زندگی خللی وارد می کند؟ چه کنیم که سفره های ایرانی کم رنگ نشود؟

تاج دوزیان : آنچه در بستر زندگی ایرانی اسلامی به آن تاکید می شود و همه این موارد را به نوعی تحت شعاع خود قرار می دهد بحث خانواده و روابط بین آنهاست. آنچه که در خصوص فرهنگ سازی یک خانواده مطرح که برخواسته از بوم و فرهنگ و آداب و سنت ایرانی لازم است در کمیسیون سند جامع سبک زندگی ایرانی پرداخته می شود .
باید با هنرنمایی، فرهنگ سازی درست و مشاوره های همگانی آنچه که به تحکیم خانواده کمک می کند را در کنار آن چیزی که می توانیم از مدرنیته ارائه دهیم تا به این تحکیم کمک کند قرار دهیم.
منظور از مدرنیته فن و دانشی است که علم با پیشرفت خود در اختیار خانواده ها قرار داده است.منظور از خانواده سنتی نیز آن چیزی نیست که جوانان امروزی بر نمی تابند چرا نمی توانیم گرایش ها و احساسات جوان امروز را به سمت سنت های قدیمی بکشانیم.
باید فضایی ایجاد کنیم که جوان ما در خانواده گفتمان زیبا را که بر خواسته از محبت های جاری و شناخته شدن جایگاه های هریک از اعضای خانواده است لمس کند . همچنان که آمارها نشان می دهد خانواده سنتی کمتر دچار چالش و واپاشی می شود. هریک از اعضا در خانواده های مدرن مشغولیت های خاص خود را دارند و بیش از آنکه به پیرامون خود توجه داشته باشند در مسیر خود حرکت می کنند که منجر به سرد شدن روابط خانواده ها گردیده است.

ترنج : چرا در خانواده های امروزی دورهمی ها مانند سابق شکل نمی گیرد؟

ملک زاده : دورهمی ها اصلا شکل نمی گیرد که بخواهیم در خصوص چگونگی آن بحث کنیم. مادر خانه به دلیل شاغل بودن توانی برای تهیه تدارک میهمانی ندارد و پدر خانواده نیز به جهت دو شغله بودن از قرار دادن یک فرصت در برنامه فشرده خود برای میهمانی کراهت دارد.
نیازهایی در خانواده ها وجود دارد که مانع حرکت و تعالی می شود و در گذشته کارویژه این دورهمی ها آن نیاز ها را برطرف می کرد.در حال حاضر بستری برای ایجاد این دورهمی ها وجود ندارد. درواقع بستر دورهمی ها خانواده است که در حال حاضر به شدت تحت یک فشار از بیرون قرار دارد . که بخشی ازاین فشار مسائل اقتصادی است .
همچنین مشکلات آموزشی نیز وجود داردچرا که نهاد آموزش ما نمی تواند به پدر ، مادر و اعضای دیگر خانواده بفهماند که اگر قرار است با این سبک زندگی حرکت کنند چه آینده ای در انتظار آنهاست. کودکان و نوجوانان تعداد زیادی از دروس را در مدرسه می گذرانند اما دروس خانواده را نمی گذرانند تا دختران و پسران برای زندگی آینده آماده شوند.

ترنج : کدام عضو خانواده بیشترین نقش را در انتقال دورهمی ها از خانه به رستوران دارد؟آیا چون امروزه تعداد خانم های شاغل افزایش یافته این پدیده رو به گسترش است؟

کبیری فر : خانم شاغل و کارمند اگر نیروی کمکی برای تدارک میهمانی و میزبان بودن داشته باشد خسته نمی شود. در واقع باید بپذیریم وقتی خانم خانه شاغل است بنابراین سایرین باید سهمی در انجام وظیفه در برگزاری میهمانی و تشریفات داشته باشند. گرچه در فرهنگ سازی ایرانی این میهمانی به صورت ساده برگزار شود و تجمل نداشته باشد مادران نقش محوری و اساسی بسیار پررنگی دارند.
فضای مجازی در این خصوص تاثیر گذار است اما مشکل اینجاست که ما آینده پژوهی برای استفاده از تکنولوژی را هم نداریم . به عنوان مثال اگر بتوانیم این موضوع را فرهنگ سازی کنیم که استفاده مدام از موبایل در یک میهمانی بی احترامی محسوب می شود شاید کمتر کسی حاضر باشد خود را به عنوان یک بی ادب در یک جمع نشان دهد.

دسترسی سریع
مهر خانه