صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یكشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر فضیلتی گفت: مردان باید احساسات همسر خود اعم از شادی، غم، خوبی و بدی را درک کنند. معمولا خانم ها با صحبت کردن از نظر هیجانی تخلیه می شوند و آقایان باید به این نکات توجه داشته باشند.

برنامه " مهرخانه " رادیو گفت و گو با موضوع اخلاق و مهرورزی در میان همسران و در ارتباط تلفنی با دکتر منصوره فضیلتی روانشناس به روی آنتن رفت.

این روانشناس در ابتدای مطلب اظهار کرد: رابطه زوجین سه ویژگی اصلی دارد که عبارت اند از صمیمیت، تعهد و میل. در صورت بی توجهی به هر یک از این سه مولفه، موجب عدم شکل گیری ارتباط عاطفی کامل بین زوجین می شود.

وی افزود: اگر هر سه مولفه در رابطه زوجین وجود داشته باشد آنگاه می توان به موضوع مهروزی و ابراز عشق و علاقه پرداخت.

دکتر فضیلتی با اشاره به تفاوت نحوه ابراز عشق و علاقه در افراد مختلف گفت: مهم ترین مسئله این است که زوجین، بتوانند نیازها، نگرانی ها، مسائل لذت بخش و ویژگی های روانی طرف مقابل را بشناسند. در این صورت شیوه مهرورزی به همسر خود را انتخاب خواهند کرد.

این روانشناس همچنین به نقش مهم گفتگو کردن در خانواده اشاره کرد و بیان داشت: یکی از مسائل تاثیرگذار در ابراز عشق و علاقه، افزایش میزان گفتگوی زوجین و مطرح کردن نیازها و احساسات خود با یکدیگر است. گفت وگو کردن علاوه بر اینکه میزان صمیمیت را در میان زوجین افزایش می دهد موجب شناخت بیشتر آنها از یکدیگر و احترام گذاشتن آنها نیز خواهد شد.

فضیلتی ابراز عشق و علاقه را به دو شیوه کلامی و غیرکلامی تقسیم کرد و گفت: زوجین می توانند از دو شیوه ارتباط کلامی و غیرکلامی استفاده کنند اما توجه داشته باشند که از بکارگیری روش های تکراری در ابراز عشق و علاقه خودداری کنند.

وی اضافه کرد: علاوه براین، شناخت ویژگی ها و نیازهای زن و مرد برای همسران بسیار مهم است. به عنوان مثال خانم ها در ابراز عشق و علاقه بهتر از مردان عمل می کنند چراکه از احساسات قوی تر و توانایی بیشتری برای عشق ورزیدن برخوردارند. اما مردان بیشتر به منطق و تحلیل می پردازند و شاید نیاز بیشتری به تلاش و تمرین برای عشق ورزی دارند.

این روانشناس در ادامه مطلب با اشاره به اهمیت ابراز محبت به همسر گفت: معمولا بسیاری از خانم ها از بی توجهی همسرشان به احساسات و نیازهای آنها و نبود احترام لازم در بین خود گله مند هستند.

فضیلتی همچنین عنوان کرد: خانم ها در برابر همسر خود باید چهار مسئله را رعایت کنند. اولین مسئله این است که دائماً از همسر خود ایراد نگیرند و از جملات مثبت استفاده کنند. دوم اینکه توانمندی های همسر خود را بشناسند. گاهی اوقات آقایان به سکوت نیاز دارند در مواقعی که آقایان ساکت اند نباید آنها را به صحبت وادار کرد. تأیید شدن توسط همسر یکی از نیازهای مهم آقایان است.

وی با اشاره به نکاتی که آقایان باید در برابر همسر خود رعایت کنند اظهار داشت: خانم ها به شدت نیازمند توجه و خطاب کردن آنها با القاب زیبا هستند. مردان باید احساسات همسر خود اعم از شادی، غم، خوبی و بدی را درک کنند. معمولا خانم ها با صحبت کردن از نظر هیجانی تخلیه می شوند و آقایان باید به این نکات توجه داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • والدین صداقت را در عمل به فرزندان خود آموزش دهند

  • تأسیس شعبه دوم بنیاد خیریه معلولین ایرانیان در همدان

  • علل بدخلقی کودکان زیر هفت سال چیست؟

  • مهرخانه و صداقت و شفافیت در میان اعضای خانواده

  • مهرخانه و پذیرش انسان‌ها همانگونه که هستند

  • رادیو گفت و گو به دنبال ترویج اخلاق و مهرورزی در میان همسران

  • خودباوری؛ از مهم ترین ابزار رسیدن به اهداف بزرگ در زندگی

  • مهرخانه رادیو گفت و گو دلایل بدخلقی کودکان را بررسی می‌کند

  • تمرین خودباوری در مهرخانه رادیو گفت و گو

  • صمیمیت اعضای خانواده درصد خطای فرزندان را کاهش می دهد