مهر خانه یكشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

مهر خانه

یك روانشناس: والدین صداقت را در عمل به فرزندان خود آموزش دهند

سارا گلستانی گفت: صداقت شعار دادنی نیست بلکه باید با صداقت و شفافیت زندگی کنیم و به گونه ای با دیگران و فرزندمان رفتار کنیم که کودک از بدو تولد، یکسان بودن حرف و عمل ما را مشاهده کند.

1397/09/26
|
11:12

برنامه "مهرخانه" با موضوع صداقت و شفافیت در میان اعضای خانواده و در ارتباط تلفنی با سارا گلستانی مشاور و روانشناس از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

این روانشناس در ابتدای مطلب اظهار داشت: انسان ها از بدو تولد تا دو سالگی فرصت دارند عنصر اعتماد را محک بزنند. نتیجه ای که هر فرد بعد از دو سالگی می گیرد این است که آیا دنیای اطراف و والدین قابل اعتماد هستند یا خیر.

وی در ادامه این مطلب افزود: این نتیجه گیری از میزان شفافیت و صداقتی که والدین در خانواده و در ارتباط با کودک به کار می گیرند، حاصل می شود.

گلستانی با بیان اینکه صداقت و شفافیت تنها مخصوص ارتباطات کلامی نیست تصریح کرد: هیچ انسانی تا دو سالگی قادر به صحبت کردن نیست. بلکه دیدن تصاویر و رفتارها و تجربه های تصویری و هیجانی اثراتی را در ذهن کودک باقی می گذارد و باعث درک مفاهیمی می شود. این زمان بهترین فرصت است تا والدین صداقت و شفافیت را با رفتارهای خود به فرزندشان آموزش دهند.

این مشاور خانواده بیان کرد: کودکی که در خانواده ای رشد می کند که دوست ندارند دروغ بشنوند اما به راحتی دروغ می گویند و پنهان کاری می کنند، به این نتیجه می رسد که در جامعه پیرامونی او صداقت و شفافیت وجود ندارد و همه دروغ می گویند. بنابراین اولین آسیبی که این خانواده با رفتارهای خود به کودک وارد می کند از بین رفتن اعتماد او به والدین و جامعه است.

این روانشناس در ادامه این مطلب گفت: این نوع خانواده ها توان دروغ نگفتن را ندارند و تصور می کنند اگر شفاف باشند الگویی که در خانواده از کودکی یاد گرفته اند زیر سوال رفته و احتمالاً امنیت خود را از دست خواهند داد.

گلستانی با اشاره به راهکارهای تقویت صداقت و شفافیت در خانواده و جامعه عنوان کرد: برای افزایش و تقویت صداقت در خانواده و سپس جامعه، باید توجه داشته باشیم که صداقت شعار دادنی نیست بلکه باید با صداقت و شفافیت زندگی کنیم و به گونه ای با دیگران و فرزندمان رفتار کنیم که کودک از بدو تولد، یکسان بودن حرف و عمل ما را مشاهده کند.

این مشاور خانواده در خاتمه گفت: راستگویی، مهارتی در جهت سلامت روان و و دروغگویی مهارتی در خلاف جهت سلامت روان است. بنابراین این انتخاب ماست که کدام مهارت را در خود پرورش داده و آن را به فرزندانمان هم آموزش دهیم.

دسترسی سریع
مهر خانه