صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر زرگران بیان داشت: یکی از مواردی که از ضعف بدن افراد سالمند جلوگیری می کند پرهیز از گرسنه خوابیدن است. درغیر این صورت موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی در بدن آنها و ضعف آنها خواهد شد.

برنامه " چشم و چراغ " رادیو گفت و گو با موضوع سالمندان و بازنشستگان و در ارتباط تلفنی با دکتر آرمان زرگران مدیر کمیته داروسازی سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران و عضو هیئت علمی و معاون بین الملل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران روانه آنتن شد.

مدیر کمیته داروسازی سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: افرادی که دچار عارضه بیماری هستند حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند و تحت نظر آنها دارو مصرف کنند.

وی ادامه داد: دسته ای از راهکارها و اصول تغذیه ای مهم برای سالمندان وجود دارد که هم به تقویت بدن و هم به جلوگیری از بر هم خوردن اعتدال بدن و سیستم گوارشی آنها منجر خواهد شد.

دکتر زرگران خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که برای ما مهم است لینت مزاج این افراد است زیرا سیستم گوارشی یکی از اعضایی است که با افزایش سن دچار مشکل می شود و عوارض و تبعات خطرناکی را ایجاد می کند.

معاون بین الملل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این دسته از افراد باید حتما از غذاهای لینت دهنده مانند انواع روغن های خوراکی گیاهی مانند روغن زیتون و روعن کنجد و همچنین از سبزیجات پخته شده مانند کاهو در وعده های غذایی استفاده کنند.

مدیر کمیته داروسازی سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران در ادامه برنامه چشم و چراغ از رادیو گفت و گو تاکید کرد: سالمندان باید از خوردن وعده های سنگین غذایی خودداری کنند.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که از ضعف بدن افراد سالمند جلوگیری می کند پرهیز از گرسنه خوابیدن است. به هیچ وجه نباید با شکم گرسنه بخوابند زیرا موجب کاهش قدرت سیستم ایمنی در بدن آنها و ضعف آنها خواهد شد.

دکتر زرگران بیان داشت: سالمندان باید از غذاهایی که انرژی آنها را تامین کند استفاده کنند اما از لحاظ حجمی هم نباید به گونه ای باشد که سیستم گوارشی آنها را دچار مشکل کند.

وی همچنین در ادامه مطلب گفت: آبگوشت های لطیف می تواند کمک کننده باشد. پرهیز از خوردن غذاهای مولد سودا یعنی گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس ضروری است. خون گیری و فصد در سنین بالا توصیه نمی شود مگر اینکه تحت نظر پزشک معالج و مورد خاصی تجویز شود.

دکتر زرگران گفت: خون گیری به معنای فصد و حجامت به عنوان راهکار مرسوم توصیه نمی شود ترجیح بر این است که اگر مورد درمانی لازم باشد پزشک متخصص طب سنتی تجویز کند زیرا بستگی به پارامترهای مختلفی از جمله مزاج افراد دارد. در افرادی که از سن 50 سالگی عبور می کنند باید با احتیاط بیشتری تجویز شود.

مدیر کمیته داروسازی سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران در پایان برنامه چشم و چراغ از رادیو گفت و گو ابراز داشت: رعایت موارد تغذیه ای و کمک کننده به حفظ تعدل بدن سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که می تواند از ضعف و مشکلات سیستم ایمنی بدن آنها تا حدود زیادی جلوگیری کند.

مرتبط با این خبر

  • برگزاری سفرهای زیارتی و تفریحی برای سالمندان به همت نیکوکاران

  • سازمان تامین اجتماعی محدودیت سنی برای بیمه کردن افراد ندارد

  • افزایش انگیزه سالمندان با برگزاری کارگاه های حرفه آموزی

  • اعزام اکیپ های درمانی به منازل سالمندان در طرح مراقبت روزانه

  • توصیه های طب سنتی به بیماران سالمند

  • ضرورت شناخت و برنامه ریزی برای بحران های رشد در زندگی

  • تاثیر کاهش اضافه وزن در کنترل فشارخون سالمندان