چشم و چراغ سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ارتش: ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان؛ هدف طب سالمندی در طب سنتی

دکتر سید مهدی میر غضنفری با بیان اینکه هدف طب سالمندی در طب سنتی ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان برای تجربه طول عمری لذت بخش است، گفت: طب سنتی ایرانی از مکاتب پزشکی است که درخصوص سالمندان یافته های فراوانی دارد.

1398/04/08
|
12:08

برنامه «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو با موضوع جایگاه طب سالمندی در طب سنتی ایران و با حضور دکتر سید مهدی میر غضنفری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و پژوهشگر طب سنتی ایران به روی آنتن رفت.

مهدی میر غضنفری در آغاز با بیان اینکه هدف طب سالمندی ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان برای تجربه طول عمری لذت بخش است، گفت: طب سنتی ایرانی از مکاتب پزشکی است که در یک دهه گذشته مردم درباره آن اطلاعات زیادی به دست آورده اند. این طب در خصوص سالمندان یافته های فراوانی دارد که می تواند به افزایش کیفیت عمر آنها کمک کند.

وی درباره طب سنتی ایرانی توضیح داد و اظهار داشت: امروزه بعضی از توصیه ها و اقدامات به نام طب سنتی شایع شده است اما در طب سنتی ایران وجود ندارد؛ به عنوان مثال طب سنتی هیچ گاه نگفته نباید چای خورد و یا در ظرف مسی غذا خورد. بنابراین ابتدا باید طب سنتی اصیل را بشناسیم.

وی درباره حجامت و ارتباط آن با سالمندان اظهار داشت: در کتب سنتی تصریح شده که در سن بالای 60 سال حجامت نکنند هر چند ممکن به صورت موارد خاص، پزشک طب سنتی به بیمار سالمند حجامت خفیفی را تجویز کند. اساسا حجامت برای گروه مزاجی «گرم و تر» توصیه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش در ادامه طب سنتی را به اقیانوس تشبیه کرد و اظهار کرد: اصل و اساسا طب سنتی بر پرهیز و سبک زندگی صحیح پایه گذاری شده است یعنی هر فرد باید مزاج خود را بشناسد و سبک زندگی خود را بر اساس آن تنظیم کند.

وی با اشاره به اینکه در طب سنتی برخی تجویزها برای عموم مردم و برخی دیگر برای گروه های خاص است، اظهار کرد: سالمندان جزو گروه های خاص محسوب می شوند. رویکرد آکادمیک طب سنتی ایرانی این است که در کنار طب رایج و درمان هایی که سالمندان و دیگر افراد جامعه دریافت می کنند، می توانند از طب سنتی استفاده کنند و بنابراین افراد نباید داروهای شیمیایی خود را قطع کنند.

پژوهشگر طب سنتی ایرانی در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره فلسفه طب سنتی تصریح کرد: یک قاعده اصلی وجود دارد که بر اساس آن طب سنتی تلاش می کند فرد را بدون اینکه دچار عارضه ای شود درمان کند و یا اینکه حداقل از درد و مشکل بیمار کم کند و این موضوع به ویژه در مورد بیماری های مفصلی که در سنین سالمندی شاهد هستیم، وجود دارد.

وی به افراد 60 سال به بالا اشاره کرد و گفت: افراد بعد از این سن به سمت سردی می روند یعنی متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند. کسانی که قبلا میوه های سرد مانند هندوانه به راحتی می خوردند، پس از 60 سال با خوردن این میوه ها دچار مشکلات می شوند و اساسا دمای بدن پس از این سن کاهش پیدا می کند و به همین جهت باید مراقبت بیشتری در این زمینه انجام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش تاکید کرد: سالمندان در مصرف سردیجات احتیاط کنند. هر آنچه ترش است سردی محسوب می شود که ترشی و سرکه و لبنیات و هندوانه از جمله اینها هستند. این اقدامات منجر به تقویت بدن می شود زیرا بدن تا زمانی که مقاوم نباشد، نمی تواند در برابر بیماری مقاومت کند.

دسترسی سریع
چشم و چراغ