چشم و چراغ سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس كانون بازنشستگان تهران : دست دولت کوتاه شود مشکل بازنشستگان حل می شود

دهقان کیا با بیان اینکه حقوق بازنشستگان کفاف یک سوم ماه را می دهد، گفت : اگر دولت دست خود را از جیب سازمان تامین اجتماعی بیرون بیاورد، همسان سازی حقوق بازنشستگان به راحتی انجام می شود.

1398/05/12
|
08:36

برنامه " چشم و چراغ " با موضوع حقوق و دستمزد بازنشستگان با حضور علی دهقان کیا ، رئیس کانون بازنشستگان تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای برنامه دهقان کیا به ماده 41 قانون کار اشاره کرد و گفت : بر اساس این قانون حداقل مزد و سبد خانوار کارگران باید با توجه به درصد تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین شود اما متاسفانه در سنوات گذشته به سبد خانوار اصلا توجه نشده است.

وی افزود : افزایش 36 و نیم درصدی که برای شاغلین حداقل بگیر اعلام شد برای بازنستگان نیز در نظر شد با این تفاوت که برای شاغلین 190 هزار تومان برای بن ، 100هزار تومان حقو مسکن و حق اولاد به ازای هر فرزند 115 هزار تومان در نظر گرفته شده که بازنشستگان از آن برخوردار نیستند.

رئیس کانون بازنشستگان تهران با انتقاد از کم بودن حقوق کارگران بازنشسته عنوان کرد : حدود 60 درصد از بازنشستگان کشور حداقل بگیر هستند و با توجه به هزینه مورد نیاز برای سبد خانوار ، این عزیزان تنها یک سوم ماه را با حقوق خود می گذرانند ، این درحالی است که افزایش حقوق هر سال روندی کند دارد به طوری که در سال جاری حق مسکن بازنشستگان تنها 4هزار تومان افزایش یافته است .

دهقان کیا با تاکید بر لزوم همسان سازی یا برطرف کردن عقب افتادگی سال های گذشته ، بیان کرد : از آنجایی که دولت مبلغ 7هزار و 200میلیارد تومان مصوب مجلس برای همسان سازی در سال 97 را پرداخت نکرده ، کانون تا این لحظه موفق به همسان سازی نشده است . به همبن منظور کار گروه هایی از طرف بخش کارگری و تامین اجتماعی تشکیل شده است و فرمول هایی برای محاسبه حقوق تعیین کند شده تا همسان سازی صورت گیرد.

وی در ادامه مصاحبه خود را با رادیو گفت و گو ضمن انتقاد از عملکرد دولت در قبال سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد : دست دولت دست در جیب سازمان تامین اجتماعی است و هر ماه 3 هزار و 200 میلیارد تومان از حق بازنشستگان برداشت می کند. حداقل انتظاری که از دولت داریم این است که به تعهدات خود عمل کند و از بیت المال خرج نکند.

رئیس کانون بازنشستگان تهران با بیان اینکه کسری کانون بازنشستگی در حدود هزار میلیارد و 500 میلیون تومان است ، توضیح داد : اگر دولت برداشت هر ماهه خود را متوقف کند ، کانون علاوه بر پرداخت به موقع حقوق می تواند عملکرد خوبی در خصوص همسان سازی نیز داشته باشد.

دهقانی کیا خاطر نشان کرد : خبرهای خوبی برای تحقق همسان سازی حقوق بازنشستگان در راه است چون مطالبات ما به دفتر مقام معظم رهبری و نهاد ریاست جمهوی اعلام کرده ایم ، همچنین در این هفته دیداری با دکتر لاریجانی خواهیم داشت.پلیس امنیت نیز همکاری بسیار خوبی با کانون برای رساندن اعتراضات به مسئولان داشته است.

دسترسی سریع
چشم و چراغ