صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

عضو فرهنگستان علوم پزشکی گفت: اطرافیان یک سالمند باید با واگذاری مسئولیت های کوچک او را به کار مشغول کنند تا حس بیهودگی که منجر به افسردگی می شود ، را دور کنند.

برنامه " چشم و چراغ " با موضوع تکریم سالمندان و بازنشستگان با رویکرد سلامت اجتماعی با حضور دکتر غلامحسین باهر ، عضو فرهنگستان علوم پزشکی و گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

غلامحسین باهر در آغاز به ارائه تعریفی از سلامت اجتماعی پرداخت و تشریح کرد : بر اساس آنچه که در فرهنگستان علوم پزشکی و استانداردهای بین المللی تعریف شده است ، سلامت بر 4 پایه جسمانی ، روانی ، اجتماعی و اخلاقی و معنوی استوار است. بنابراین سلامت اجتماعی به عنوان یکی از ابعاد سلامت هر فرد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود : اگر فردی بر اساس عدالت در جایگاه مطلوب اجتماعی قرار بگیرد، از سلامت اجتماعی برخوردار است. در واقع اگر یک انسان سالمند یا بازنشسته شرایط جسمانی خوبی داشته باشد و از بیمه های اجتماعی برخوردار و در جامعه مورد احترام و تکریم اطرافیان باشد و نسبت به زمان کارمندی ، اثرات مثبت و معنوی بر جامعه داشته باشد دارای سلامت اجتماعی است.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر سلامت جسمانی در سالمندان ، عنوان کرد : افراد سالمند نباید خود را بازنشسته بدانند و تا حد امکان و توانایی تحرک داشته باشند ، با فعالیت های سازنده و مثبت در اجتماع حضور یابند تا با حفظ سلامت جسمانی قدم مثبتی در رسیدن به سلامت اجتماعی بردارند.

باهر در بخش دیگری از برنامه چشم و چراغ رادیو گفت و گو ، در خصوص پیشگیری از افسردگی در پیری گفت: یک سالمند پیش از رسیدن به درجات بالای پیری یا کهنسالی باید امکانات و انگیزه های کافی در زندگی برای خود ایجاد کند. به عنوان مثال باغچه کوچکی داشته باشد یا به کتاب خوانی مبادرت ورزد تا از کار افتاده نشوند چرا که احساس بیهودگی به سرعت فرد را به افسردگی می کشاند.

وی اضافه کرد: همکاری با NGO ها و خدمت مثبت به انسان هایی که مشکلاتی برای آنها ایجاد شده است سبب می شود حس مثبت در سالمندان شکل بگیرد و آنها را از گوشه گیری نجات دهد.

عضو گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی به نقش افراد در قبال سالمندان اشاره کرد و گفت: اطرافیان سالمند باید انجام برخی از فعالیت ها را به او بسپارند یعنی به او مسئولیت واگذار کنند تا حس بیهودگی را از افراد مسن دور کنند . همچنین باید برای سالمندان امکانات ورزشی را فراهم کرد تا حد امکان آنها را از خانه نشینی دور کرد.

باهر ، فعالیت های گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی را تشریح کرد و توضیح داد: اتاق فکری در این سازمان شکل گرفته است که اندیشمندان ، روانشناسان و متخصصان با برگزاری جلساتی ، راه های حفظ نهاد خانواده و جلوگیری از فروپاشی آن را مورد بررسی قرار می دهند. از آنجایی که سالمندی از خانواده نشات می گیرد می توان با اقدامات به موقع از آسیب هایی که ممکن است در آینده متوجه سالمندان باشد جلوگیری کرد.

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو ، به تحول سریع از سنت به مدرنیته در جامعه ایران و آسیب های ناشی از آن اشاره کرد و گفت : دو فرهنگی شدن خانواده ها مشکلات عدیده ای را در جامعه ایجاد کرده است ، از این رو افراد بزرگتر باید بیش از اندازه در امور فرزندان خود مداخله نکنند و در صورت پرسش ، پاسخگوی کوچکترها باشند و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند.

مرتبط با این خبر

  • اقلیت های دینی وضعیت سالمندی بهتری دارند

  • ورزش های مناسب در جوانی، سالمندی خوبی را رقم میزند

  • دو راهکار اثربخش برای رهایی از بوی سیر

  • چگونه به فرزندانمان احترام به سالمند را بیاموزیم؟

  • کاهش جمعیت باعث تنها شدن خانواده ها می شود

  • برای کم شدن گرایش جوانان به استفاده از خانه سالمندان باید کار فرهنگی کرد

  • عدم تطابق حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها مشکل عموم سالمندان بازنشسته است

  • بیشترین آزار سالمند توسط خویشاوندان و نزدیکان در محیط خانه اتفاق می افتد

  • سالمندی یک فرصت است؛ نه یک بار اجتماعی

  • سالمندی بحران نیست