چشم و چراغ سه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

معصوم زاده شرح داد؛ نقش مواد غذایی گرم در پیشگیری از ابتلا به کرونا

متخصص طب سنتی گفت: مواد غذایی و دمنوش‌ها با طبیعت گرم نقش بسیار مهمی در افزایش توان سیستم ایمنی بدن دارند.

1399/03/10
|
13:32

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو ؛ دکتر عباس معصوم زاده با حضور در برنامه " چشم و چراغ " با بیان اینکه طب سنتی و مدرن تفاوتی ندارند، گفت: موضوع اصلی رشته طب یافتن تشخیص و درمان بیماری هاست، بنابراین این دو رشته هیچ تقابلی باهم ندارند و حتی مکمل یکدیگرند.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری جزیی از درمان است، اظهار کرد: در طب سنتی دقیقا مانند طب مدرن، هم درمان فوری و هم پیشگیری داریم و این گونه نیست که این علم تنها بر پیشگیری تاکید کند و نسبت به درمان بی تفاوت باشد.

معصوم زاده در پاسخ به سوالی درباره تسکین درد دیسک گردن توضیح داد: توصیه می‌شود در شرایط فعلی که بیماری کرونا سبب ازدحام در بیمارستان‌ها شده است کمتر برای درمان آرتروز به پزشک مراجعه شود. بنابراین برای تسکین درد بهتر است از ماساژ که سبب خون رسانی می‌شود استفاده کرد و تا حد ممکن از حرکت گردن برای کاهش ساییدگی غضروف، پرهیز کرد. به این منظور استفاده از گردن بند طبی و ثابت کردن آن با فیکساتور بهترین راه برای حفاظت غضروف هاست.

این متخصص طب سنتی در بخش دیگری از برنامه " چشم و چراغ " رادیو گفت و گو، به مشکلات بزرگ شدن پروستات در سالمندان اشاره کرد و گفت: معمولا این بیماران با وجود آنکه آب و مایعات کمتری می‌نوشند، در شب حجم بالاتری از ادرار را دفع می‌کنند چون در هنگام روز پروستات مانند یه وزنه سنگین بر مثانه فشار می‌آورد و مانع تخلیه ادرار آنها می‌شود و شب هنگام که این افراد دراز می‌کشند و فشار بر مثانه کاهش می‌یابد تمام ادرار ذخیره شده در روز از مجازی ادراری به مثانه و سپسس تخلیه می‌شود. از این رو توصیه می‌شود این افراد در طول روز چندین مرتبه دراز بکشند.

وی به توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اشاره و عنوان کرد: مقابله با ویروس با افزایش قوای ایمنی بدن میسر است. از آنجایی که واکسن و دارو برای این بیماری تولید نشده است اهمیت پیشگیری را ثابت می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: موادی که طبیعت گرم دارد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و در دفاع بدن بسیار تاثیرگذار است. بهارنارنج به دلیل آنکه در فصل بهار به وفور یافت می‌شود برای افزایش قوای ایمنی بدن بسیار خوب است.

معصوم زاده در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو تاکید کرد: کاهش استرس با خبرگی هیجانی که در سالمندان بیشتر از جوانان است، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به کرونا دارد.

دسترسی سریع
چشم و چراغ