انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رئیس بسیج رسانه: مسئولان در خواب غفلت‌اند/ "جهاد تبیین" یک رویداد نیست

محمدیان معتقد است "جهاد تبیین" یک رویداد نیست، بلکه یک روند است و مسئولان در حوزه جنگ روایت ها و تحریف، در خواب غفلت هستند.

1400/12/21
|
10:32
|

عباس محمدیان در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "انعکاس" اظهار کرد: جهاد تبیین باید به یک باور مدیریتی تبدیل شود و بدین معناست که کارهایی که در گذشته انجام شده است بیان شود؛ نه کارهای آینده!

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که در فضای کنونی و جنگ تمام عیار رسانه ای، همواره غافلگیر بوده ایم ولی مدیران ما، هنوز در دهه 50 سیر می کنند.

محمدیان با گلایه از نبودن تکنولوژی در سطوح مدیریتی و چالش زا بودنِ این حوزه گفت: ما از گفتمان تبیین بیان واحدی نداریم ولی مشکل اساسی این است که همه ظرفیت های نظام منتظر کلام رهبر هستند تا توفانی به پا کرده و به سرعت رها شود.

وی یادآور شد: امروز در آستانه سه سالگیِ ابلاغ بیانیه گام دوم هستیم ولی این بیانیه پس از یکسال اول، به روند خطرناک [غفلت] دچار شد و لذا باید بیدار شویم و رسانه ها صف آرایی کنند.

محمدیان با تاکید بر این که رسانه نباید اجازه دهد باور غلط مدیران به نقشه راه کشور تبدیل شود، افزود: مظهر تبلور انقلاب باید در جهاد تبیین دیده شود و اگر تئوری های سنتی را همچنان سرمشق قرار دهیم، از دهه 50 خارج نخواهیم شد.

مدیر بسیج رسانه کشور همچنین مهارت تولید محتوا در جهاد تبیین را کار هر کسی ندانست و تاکید کرد: رهبری یک فرمان داده است و هر کس در هر جایگاهی به این حوزه ورود می کند.

باید رده های متولی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد، بسیج، سازمان تبلیغات و... پای کار بیایند ولی متاسفانه به لایه های تفهیمی جهاد تبیین به صورت موشکافانه توجه نکرده ایم.

محمدیان عقیده دارد هنوز به راهکارهای تولید محتوایی ماندگار دست نیافته ایم و لذا نیازمند مطالعات بسیاری در این حوزه هستیم و اندیشکده ها و مراکز دانشگاهی باید به این عرصه ورود کنند.

وی در تحلیل چرایی فوری و ضروری بودنِ اجرای "جهاد تبیین" گفت: آرمان و اصل انقلاب در حال جا به جا شدن است و نیازمند بازنگری هستیم.

باید بدانیم چرا قیام کردیم و انقلاب چگونه شکل گرفت؛ این نهضت به برکت خون شهدا به دست ما رسیده است و جنگ روایت ها و تحریف، کلید واژه هایی است که مسئولان نسبت بدان در خواب غفلت هستند.

در حوزه جهاد تبیین نباید هر نوع تلاشی را به عنوان "جهاد" تلقی کرد و لذا کاری که منجر به تغییر نشود، جهاد نیست.

وی خاطرنشان کرد: امروز به دلیل نبودِ سوادِ کافی و صحیح در باب "تبیین" در حقیقت نوعی از "تحریف" اتفاق می افتد و جای شهید و جلاد عوض شده است.

دسترسی سریع
انعکاس