انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

مدیركل فناوری اطلاعات سازمان صدا و سیما: 70درصد تجهیزات صداوسیما بومی است

مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان صدا و سیما گفت : در حال حاضر بیش از 70 درصد فناوری به کار گرفته شده در عرصه تجهیزات در صدا و سیما بومی است.

1398/08/25
|
11:15

شرفی در برنامه« انعکاس» اظهار کرد: در سه الی چهار سال اخیر تلاش شده که این اجلاس با کیفیت جهانی برگزار شود و از متخصصان صاحب نام در این عرصه دعوت شده که در این اجلاس حضور پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در اجلاس شانزدهم نشست های تخصصی خوبی برگزار شد ،خاطرنشان کرد : حدود 40 پنل تخصصی در این اجلاس با حضور اساتید دانشگاه و متخصصان فناوری رسانه برگزار شد.

این مقام مسئول در صدا و سیما با اشاره به پیشرفت های این سازمان در حوزه فناوری رسانه و تجهیزات فنی گفت : در حال حاضر بیش از 70 درصد فناوری به کار گرفته در سازمان صدا و سیما فناوری بومی است .

شرفی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه شبکه های رادیویی و تلویزیونی می‌توانند از نشست‌های این اجلاس به صورت تعاملی برنامه تهیه کنند ،تاکید کرد: نشست های تخصصی که در این اجلاس برگزار شده در سطح جهانی است و استقبال اساتید و فعالان این عرصه از حضور در این اجلاس نشان از کیفیت اجلاس برگزار شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان صدا و سیما همچنین با تاکید بر اینکه معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما در عرضه تجهیزات و استفاده از تکنولوژی روز در وضعیت خوبی به سر می‌برد ، گفت : ما از دانشجویان و دانشگاه ها دعوت می کنیم از ظرفیتی بومی که در این معاونت وجود دارد، استفاده کنند.

در این برنامه همچنین« حسن نجفی سالاری» استاد دانشگاه و از اعضای ارشد معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما در سال های گذشته، در سخنانی با بیان اینکه از سال1374 ،تئوری سازمان صدا و سیما در حوزه فناوری و توسعه ، گسترش شبکه های تلویزیونی در نظر گرفته شد و در سال‌های بعد به گسترش تجهیزات و بومی شدن آنها توجه شد،خاطرنشان کرد: در طی این سالها بسیار تلاش شد سازمان صدا و سیما در لبه تکنولوژی در این حوزه باقی بماند و خوشبختانه همچنان در این راستا در حال حرکت است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صدا و سیما در عرصه تکنولوژی رسانه ای در حدی قرار گرفته که برخی از شرکت‌های خارجی در حوزه صنعت رسانه از ایران خواسته اند ، تولیدات مشترکی در زمینه تجهیزات رسانه ای داشته باشند ،تاکید کرد: ما در حال حاضر در منطقه تنها کشوری هستیم که فیبر نوری تولید می‌کنیم و در پروژه‌های بزرگ فیبر نوری در دنیا شرکت‌های ایرانی اغلب ناظر و یا مجری این طرح ها هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه سازمان صدا و سیما ،یک سازمان یادگیرنده است، خاطرنشان کرد : یک پیام دارای دو بخش ظرف و مظروف است و هر دو بخش نیازمند بستر هایی هستند که اگر فراهم نباشد ،نمی‌توان در این عرصه فعالیت داشت حتی اگر بهترین تولیدات را نیز داشته باشیم، نمی‌توانیم بدون فراهم بودن بستر کاری را انجام دهیم .

وی با تاکید بر اینکه حساسترین بخش یک رسانه زیرساخت است و این مربوط به حوزه فناوری است، تاکید کرد: رسانه هایی مثل صدا و سیما باید روز به روز در حوزه فناوری خود را روزآمد کنند.

سولاری در تشریح اهداف برگزاری شانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه خاطرنشان کرد : در این اجلاس تلاش می‌شود از اتفاقات در درون نظام رسانه ای کشور اطلاع پیدا کنیم و با آخرین دستاوردهای جهانی در حوزه فنی رسانه آشنا شویم .

وی افزود : این اجلاس محل خوبی برای آشنایی با تجارب دوستان و تبادل تجربیات صاحب نظران در این عرصه است و اگر رسانه مسئله و یا مشکلی در حوزه فنی داشته باشد این اجلاس می تواند برای حل آن راهکارهایی را ارائه دهد .وی ادامه داد : البته این اجلاس ارزش های افزوده دیگری نیز دارد .

همچنین در این برنامه محمد حسن بحرینی، دبیر کارگروه هماهنگی و آموزش شانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه ، با تاکید بر اینکه روند پیشرفت فناوری در حوزه رسانه ها ، یک مجموعه یادگیرنده است و آموزش در آن نقش کلیدی دارد، گفت: با استفاده از فناوری ،تغییرات اساسی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات برای دریافت و تولید محتوا صورت گرفته است چرا که در حال حاضر مشاهده می کنیم در این حوزه گزینه‌های متعددی در اختیار مخاطب قرار گرفته است و برای پاسخگویی به ذائقه و خواست مخاطب می بایست، تلاش جدی کرد.


وی ادامه داد: در همین راستا در مقطعی نیاز بود شبکه های تلویزیونی گسترش پیدا کنند و این شبکه ها با برنامه های متنوع مخاطب را جذب کنند و از دیگر سو با گسترش حوزه علم و دانش، برنامه های تخصصی نیز برای مخاطبان خاص خود تولید شود ،ما در این حوزه باید به سمت فناوری های جدید حرکت می‌کردیم چراکه دانش و فناوری در این حوزه دائم در حال به‌روز شدن است و ما در این چارچوب می بایست آموزش دراز مدت و کوتاه مدت برگزار کنیم .

وی با تاکید بر اینکه ماهیت معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما دارای ذاتی فنی و ماهیتی دانشی است ، ادامه داد : تا حدود 10 الی 11 سال پیش جشنواره فنی در حوزه رسانه برگزار می کردیمژ ولی پس از مدتی اسم آن را به اجلاس سراسری فناوری رسانه تغییر دادیم و تلاش کردیم که در آن ماهیت فنی و آموزشی اجلاس، تقویت شود.

این مقام مسئول در حوزه فنی صدا و سیما تاکید کرد: صنعت رسانه ای را در صدا و سیما به صورت دولتی اداره نمی کنیم و نیازهای فنی خود را از طریق شرکت های خصوصی تامین می کنیم .

وی با بیان اینکه متاسفانه نوسانات اقتصادی در بازار ارز برای شرکت های خصوصی فعال در این حوزه کشنده بوده است و اکنون آنها به سختی روی پای خود ایستاده اند ، خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت‌های فعال در این زمینه شرکت های دانش بنیان و الکترونیک بودند که به مرور در جریان تعاملی که با آنها برقرار شد و آموزش هایی که داده شده ، آنها نیازهای ما را درک کردند و اکنون تعامل خوبی بین این شرکت ها و صنعت رسانه صداو سیما ایجاد شده است.

بحرینی با بیان اینکه اجلاس فناوری رسانه کاملاً تخصصی است و متخصصان فناوری رسانه در داخل و خارج از سازمان صدا و سیما را پوشش می‌دهد، ادامه داد: البته در کنار تخصصی بودن این موضوع ،می‌توانیم بخشی را به نام« مخاطب و رسانه» در این اجلاس فراهم کنیم تا این زمینه فراهم شود که مردم هم در این اجلاس شرکت کنند و در جریان پیشرفت های صورت گرفته در این حوزه قرار بگیرند.

در بخش دیگری از این برنامه ابوالفضل صالحی، دبیر کارگروه فناوری نوین تولید شانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در اظهاراتی با تاکید بر اینکه در حال حاضر صدا و سیما و شرکتهای وابسته به صنعت رسانه در ایران در لبه تکنولوژی حرکت می کنند و تولیدات ما در این عرصه قابل ارائه به بازار جهانی است ، ادامه داد : در زمینه هوش مصنوعی نیز جز چند کشور برتر جهان هستیم.

صالحی با بیان اینکه در دو سال گذشته صدا و سیما در چهار رویداد بین المللی در بخش «فناوری های نوین آینده »حضور داشته است ، گفت : این رویداد ها با حضور بزرگترین و موثرترین شرکت‌های جهانی در این حوزه برگزار شده و ارزش پروژه های ارائه شده از سوی ایرانی ها به میزانی ارزشمند بوده است که پیشنهاداتی برای خرید آنها یا تولید مشترک این پروژه ها از سوی دیگر شرکت های بین المللی به شرکت های ایرانی ارائه شده است‌ .

صالحی با بیان اینکه در حال حاضر تمام فرستنده های رادیویی و تلویزیونی در کشور بومی هستند، ادامه داد: به غیر از دو الی سه قطعه از ابتدا تا انتهای چرخه تولید و دریافت محتوا در رادیو و تلویزیون ، تجهیزات به کار گرفته در این حوزه بومی هستند و ما به خودکفایی در این حوزه ها دست پیدا کرده ایم .

دبیر کارگروه فناوری نوین تولید شانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه، با تاکید بر اینکه ما باید به صورت چالاک تر به سمت فناوری های جدید در حوزه صنعت رسانه حرکت کنیم، اظهار کرد : در یک سال گذشته قراردادهایی بین معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت صنعت برای حمایت از شرکت هایی که در حوزه فناوری رسانه فعالیت می کنند ،منعقد شده است.

وی خاطرنشان کرد : امیدواریم این قرارداد ها با اجرایی شدن شان باعث تقویت شرکتهایی شود که در حوزه صنعت رسانه فعالیت می کنند‌.

صالحی تاکید کرد: این انتظار وجود دارد که از این شرکت‌ها حمایت شود تا تنها نباشد چرا که این شرکت‌ها این قابلیت را دارند که تجهیزات خود را به بازار جهانی ارسال کنند ولی مشکل عمده آنها این است که بعد از فروش مالی بتوانند، درآمد حاصله خود را به داخل کشور منتقل کنند.

دسترسی سریع
انعکاس