انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

پیمان جبلی: چالش رسانه های جدید باعث بروز خلاقیت می‌شود

پیمان جبلی بیان کرد: هرکدام از چالش های جدید برای رسانه های سنتی می تواند باعث تحول، رشد و نوآوری آن شود و در حال حاضر صداوسیما در این دوران گذار قرار دارد که می تواند در این رقابت خلاقیت های خود را به روز کند.

1399/05/11
|
12:00

برنامه «انعکاس» رادیو گفت‌وگو با پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

پیمان جبلی با بیان اینکه رادیو و تلویزیون به عنوان یک رسانه جمعی از اوایل قرن بیستم وارد زندگی جوامع بشری شد، گفت: رادیو و تلویزیون با وجود گسترش فضای مجازی و اینترنت هیچ‌گاه جایگاه خود را از دست نخواهد داد. اگر به تاریخ ارتباطات نگاهی بیندازیم، شاهد رقابت های سختی بین رسانه های مختلف مانند سینما، رادیو، تلویزیون، روزنامه و امثال آن‌ها بودیم اما تلویزیون همیشه در جایگاه برتر قرار داشت.

وی رقابت بین رسانه ها را موجب تولید بهتر محتوا دانست و اظهار کرد: همه رسانه ها که از ابتدا ایجاد شدند با وجود ظهور رسانه های جدید، باقی ماندند و محتوای خود را بهتر و بیشتر از گذشته کردند.

این مدیر با سابقه حوزه خبر سیاسی سیما وجود دوران گذار در صدا و سیما با ظهور فناوری های جدید ارتباطی را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست که در نهایت موجب بهبود عملکرد خواهد شد و بیان کرد: شاید 10 یا 20 سال بعد فرمت جدیدی از رسانه ظهور کند که فضای ارتباطی جدیدی را ایجاد کند و رسانه های اجتماعی فعلی را نیز دچار چالش کند.

جبلی اظهار داشت: هرکدام از چالش های جدید برای رسانه های سنتی می تواند باعث تحول، رشد و نوآوری شود.

وی افزود: در حال حاضر صدا و سیما در این دوران گذار قرار دارد که می تواند در این رقابت خلاقیت های خود را به روز کند.

معاون برون‌مرزی سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه رسانه ملی نیز مانند همه رسانه های رسمی جهان در یک رقابت و چالش با فضای اینترنت قرار دارد، عنوان کرد: این چالش الزاماً یک چالش منفی نیست و می تواند یک چالش مثبت باشد.

جبلی ادامه داد: اگر تا کنون تلویزیون خود را در عرصه رسانه ای بی رقیب می دید، امروز در حال یک رقابت جدی با یک رقیب بسیار قدرتمند است و این رسانه جدید، مفاهیم ارتباطات را به نوعی دچار دستخوش کرده است.

وی بیان کرد: در کتاب های ارتباطات به صورت سنتی گفته می شد کارکرد رسانه ها، آموزش، سرگرمی و اطلاع رسانی دارد اما یک کارکرد بسیار مهم دیگر وجود دارد که نمی توان آن را از رسانه ملی حتی با ظهور اینترنت گرفت و آن هم کارکرد «پناه بخشی» است.

جبلی خاطرنشان کرد: این کارکرد در کشورهایی مانند لبنان که اقوام مختلف دارند، بسیار بیشتر کاربرد دارد.

دسترسی سریع
انعکاس