انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

آگاهی؛ شرط حضور عامه مردم در فضای مجازی

خبرنگار سابق صداوسیما در نیویورک و لیبی گفت: اگر فضای رسانه به سمتی سوق داده شود که مردم با آگاهی بیشتر در آن حضور یابند، آسیب ها و مشکلات کاهش می یابد.

1399/05/25
|
12:30
|

مرتضی غرقی با حضور در برنامه "انعکاس" رادیو گفت‌وگو؛ در رابطه با تاثیر رسانه های مجازی بر فضای حکمرانی کشورها اظهار کرد: این رسانه ها تمام عرصه های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار دادند که نه تنها اطلاع رسانی، بلکه شغل و کسب و کار را هم تحت تاثیر خود گرفته اند و بر فرهنگ و تمدن بشری اثرگذاری داشتند.

به عقیده این کارشناس رسانه و برنامه ساز صداوسیما چین رویه رسانه ای هم فرصت و هم تهدید است و در این بین ارتقای سواد رسانه ای بسیار مهم است.

غرقی تاکید کرد: مردم باید بدانند در عرصه رسانه ای چه می نویسند و چه می گویند؛ چراکه بسیار بر رفتارهای جامعه شناختی اثرگذار است.

وی ادامه داد: اگر فضای رسانه به سمتی سوق داده شود که مردم با آگاهی بیشتر در این فضا حضور یابند، قطعا آسیب ها و مشکلات کاهش یافته و این رویه به یک فرصت بدل خواهد شد.

غرقی یادآور شد: به خاطر داریم در گذشته هر کس در حوزه خبر و رسانه وارد کار می شد، باید از ابتدا شروع می کرد. چنین فردی کار را با اخبار یکی دو خطی پی می گرفت و حتما باید مراحل پاره شدن خبر را می گذراند و چنین فردی بعد از گذران دوره ای طولانی به کارشناس خبر بدل می شد.

این خبرنگار ارشد صداوسیما با بیان این مطلب، ورود آمارتورها به حوزه خبر را خطرناک دانست و افزود: این افراد نه آموزش دیده و نه تعهد رسانه ای دارند و حتی از کنترل سازمان خود خارج اند.

غرقی تصریح کرد: این ها سربازانی هستند که هیچ جهت گیری و آموزش لازم را کسب نکرده و به یکباره در میدان جنگ فرود آمده اند و گاه در جهت منافع خود و گاه همسو با [ذائقه] جامعه پیش می روند؛ در حالیکه این عده باید کنترل شوند.

دسترسی سریع
انعکاس