انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیوفرهنگ با "حماسه حسینی" میزبان عزاداران اباعبدالله(ع) است

مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به اینکه امسال رسانه متولی بازنمایی محافل و حسینیه عزاداران است، گفت: کتاب "حماسه حسینی" را با روایتگری استاد بهروز رضوی تهیه و تدارک دیده‌ایم.

1399/06/08
|
15:01
|

علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "انعکاس" رادیو گفت‌وگو؛ کرونا را فرصتی برای رسانه دانست تا نیازسنجی دقیق‌تری برای مخاطب انجام دهد.

وی همچنین محور دیگر این روزهای رسانه را بحث محرم و لزوم پرهیز از التقاط عزاداران حسینی در محیط‌های بسته نظیر حسینیه‌ها عنوان کرد و گفت: همواره مناسک محرم و ایام عاشورا در محیطی خارج از رسانه برگزار می‌شد و ما فقط منعکس کننده آن بودیم ولی امسال، این مراسم‌ها در محیط رسانه‌ای باید بازتولید شود.

حبیبی نیاز مخاطب را اولویت اصلی رسانه، خاصه صداوسیما در ایام پیش رو دانست و افزود: رادیو فرهنگ با نیم نگاهی به جامعه نخبگانی و نیازهای آنان و همچنین آحاد ملت و نیز بعنوان ایستگاهی پر نفوذ در عرصه سیگنال رسانی تعاملی ملی با رادیوهای استانی داشت.

وی همچنین به عدم برپایی اجلاس بین المللی پیرغلامان اشاره کرد و گفت: معاونت صدا خاستگاه برپایی این مراسم بود و مردم با چشم دروازه ورود به محرم به این اجلاس نگاه می‌کردند.

حبیبی ادامه داد: بر اساس تعاملی که صداوسیمای خراسان رضوی و رادیو زیارت با رادیو فرهنگ برقرار کردند، محملی با عنوان "حسینیه‌ای با نام ایران" را شکل دادیم و برنامه شبانه‌ای از ساعت 22 تا 24 از حرم مطهر رضوی پخش می‌شود و این برنامه در قالب حسینیه‌ای ملی روانه آنتن شده که در جای خود اتفاقی نادر در رسانه ملی است.

مدیر رادیو فرهنگ با بیان اینکه این توفیق با همراهی رادیوهای استانی میسر شد، ادامه داد: نیاز جامعه نخبگانی، دقت نظرهایی خاص را نسبت به عاشورا می‌طلبد و لذا تلاش کردیم این مهم را با نگاهی عالمانه‌تر بنگریم.

حبیبی افزود: امسال مجالس و مراسمات محیطی را بصورت محدود داریم و لذا رادیو فرهنگ تلاش کرد هیئتی برای اقوام ایرانی شکل دهد. "هفت کوچه در سوگ" هیئتی است که به سراسر کشور می‌رود و همزمان آئین‌های اقوام و سنن ایرانی را بازگو می‌کند تا رنگ زبانیِ نوحه‌های آئینی را برای مخاطب شرح و بسط دهد.

وی ادب و فرهنگ را دو عنصر نهادینه شده در رادیو فرهنگ خواند که می‌طلبد نقبی به حوزه ادبیات عاشورایی بزند. در این راستا برنامه "محتشم نامه" به بررسی شعر عاشورایی می‌پردازد.

حبیبی اذعان داشت: رادیو خانه بزرگان و مفاخر هنر و فرهنگِ ایران زمین است و لذا آقای ساعد باقری خوانشی زیبا از گنجینه الاسرار عمان سامانی را تقدیم مخاطبان رادیو فرهنگ می‌نماید.

وی با بیان این مطلب نیم نگاهی به شاکله روضه‌های نگاشته شده و تبیین مظلومیت‌های حضرت اباعبدالله(ع) در قالب این آثار داشت و با این مقدمه، به تشریح درون مایه‌ی اثر بر جای مانده از عمان سامانی پرداخت و گفت: او با نگاه به عاشورا، در حقیقت به یک حماسه عرفانی می‌نگرد که در نوع خود بی بدیل است.

حبیبی خاطرنشان کرد: رادیو فرهنگ با این پیش فرض که کتب و دست نوشته‌های مربوط به عاشورا در این روزها مورد توجه مخاطب است، کتاب "حماسه حسینی" را با روایت گری استاد بهروز رضوی برای رادیو کتاب تهیه و تدارک دیده است.

مدیر رادیو فرهنگ افزود: با توجه به شرایط کرونا ظرفیتی را ایجاد کردیم تا شعائر دینی را با جلوه‌گری نغمه‌ها و آئین‌ها برای مخاطب عرضه داریم و از دیگر سو به حوزه اندیشه‌ای شنوندگان توجه خواهیم داشت.

دسترسی سریع
انعکاس