انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

از خلاقیت "حاج محمود" تا "رودست مردم" به رسانه‌های معاند

مدیر طرح وبرنامه شبکه دوسیما با اشاره به خلاقیت این شبکه در رسانه‌ای کردنِ عزاداری‌های محلات به همت حاج محمودکریمی، از هوشیاری مردم نسبت به دوقطبی‌سازی رسانه‌های معاند در محرم قدردانی کرد.

1399/06/08
|
16:33
|

حبیب میدانچی مدیر طرح وبرنامه شبکه دوسیما در برنامه "انعکاس"، کرونا را مقوله‌ای تجربه نشده و شرایط پیرامونی آن را خاص دانست و به رادیو گفت‌وگو گفت: توصیه ویژه دین اسلام، توجه به سلامت و رعایت اصول بهداشتی است.

وی ادامه داد: بنده بعنوان دانش آموخته‌ای کوچک در دانشگاه علوم پزشکی وظیفه خود می‌دانم از همه مردم قدردانی کنم؛ خاصه آن‌هایی که با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری اباعبدالله(ع) حاضر می‌شوند.

میدانچی خاطرنشان کرد: رسانه بخش کوچکی از سیل رخدادهای مهمی که در تکایا و حسینیه‌ها رخ می‌دهد را منعکس می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه پیشتر "عزاداری‌های سیار" وجود داشت، یادآور شد: هم اینک در شبکه دو سیما حاج محمود کریمی اتفاقی نو را رقم زده که بسیار مورد اقبال و استقبال مردم واقع شده است؛ بدین صورت که وقتی امکان برگزاری مراسم زیر سقف بسته حسینیه‌ها و تکایا میسر نیست و سلامت مردم به مخاطره می‌افتد، روضه‌خوانی بصورت سیار به محلات رفته است و مردم در فضایی باز این محافل را میزبانی می‌کنند.

میدانچی ادامه داد: انعکاس این روند توسط رسانه در همه محله‌ها وجود ندارد و وقتی شبکه دوسیما با تصویر برداری، این مراسم را در فواصل برنامه‌های خود نمایش می‌دهد، آن دسته از مخاطبان را هدف قرار داده که امکان حضور در این دسته از مراسمات را ندارند.

سرپرست گروه اجتماعی شبکه دو سیما با اشاره به اینکه این قبیل برنامه سازی‌ها در رسانه حال دل مردم را خوب می‌کند، خاطرنشان کرد: امسال معاندین دو قطبی را در حوزه سلامت مردم و عزاداری ایجاد کردند و طبیعتا مردم ما که چندین قدم از مسئولان جلوتر هستند، با هوشیاری تمام از این شرایط عبور کردند.

میدانچی افزود: مردم علاوه بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، عزاداری را با شرایط ویژه اعم از رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده در پیش گرفتند.

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه رادیویی اظهار کرد: شبکه دو سیما به منظور همراهی روزانه با مخاطبان عزادار، برنامه "تکیه خانه" را روانه آنتن می‌کند و در حقیقت با نگاهی به "هر خانه یک حسینیه"، تلاش دارد فرهنگ پیاده سازیِ عزاداری محرم در همه خانه‌ها را دنبال کند.

میدانچی گفت: مردم تصاویری از مراسمات خانگی و عزاداری‌های خانوادگی خود را برای ما ارسال کردند که در جای جای برنامه پخش و تصویری متفاوت از عزاداری، پیش روی مخاطب نمایش داده شد.

این برنامه‌ساز در سیمای جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: گاه برخی شهرها آئین‌هایی سنتی مربوط به هر خطه را دنبال می‌کنند و امسال این مراسمات را بگونه‌ای دیگر نمایش دادیم.

میدانچی همچنین سخنرانی‌ها را بخشی ویژه در منظر مردم دانست و در این رابطه با پخش سخنرانی‌هایی ویژه این ایام از آنتن شبکه دو سیما خبر داد و تصریح کرد: در جدول پخش برنامه سعی داریم در برش‌هایی متفاوت در قالب برنامه "تکیه‌خانه" به خانه‌های مردم رفته و عزاداری‌های آنان را بازنمایش کنیم.

وی گفت: همچنین در برنامه‌ای با عنوان "مکث" تلاش کردیم خاطرات و روایت‌های خاص مردمی از ایام محرم را نمایش دهیم و در پایان شب در قالب برنامه "کوی محبت" که از کربلای معلی پخش می‌شود، حضور استاد انصاریان را در کنار خود داریم.

دسترسی سریع
انعکاس