انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

سالم سازی تغذیه باید از آموزش و پرورش شروع شود

گلریز در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در درس‌ها باید به گیاه خواری تشویق کنیم و سبزیجات را معرفی نماییم و به بچه‌های نسل بعد بگوییم زمین با خوردنِ گوشت، چقدر در فشار قرار می‌گیرد.

1399/06/23
|
11:05
|

سامان گلریز در برنامه "انعکاس" با اشاره به وضعیت کنونی دریاها، جنگل‌ها و زمین تاکید کرد وضعیت کنونی زندگی را باید تغییر دهیم.

وی با اشاره به اینکه همواره غذاهای سالم خوشمزه نیستند، خاطرنشان کرد: غذا خوردن اتفاقی مهم است و از زمانی که صبح بیدار می‌شویم، همراه ماست و در بین برنامه‌های تکراریِ سه وعده‌ی غذایی، یکسری زنگ تفریح وجود دارد که به آن غذاهای تفریحی اطلاق می‌شود و قابل حذف شدن نیست.

گلریز با بیان اینکه جوانان و کودکان بسیار از این زنگ تفریح غذایی بهره می‌گیرند، گفت: اگر این زنگ تفریح به یک برنامه مدام و مدت دار تبدیل شود، به یک سم بدل خواهد شد.

وی ادامه داد: ما چندی است مردم را به گیاه خواری تشویق می‌کنیم؛ چراکه به نفع آن هاست هم از نظر اقتصادی و سلامت و هم در جهت حفظ سلامت کره زمین.

گلریز خاطرنشان کرد: دیگر به مانند قدیم نمی‌توان گزینش غذایی را بر بستر خوشمزگی تعریف کرد و در جاهایی سلامت زمین، مهم تر از تغذیه ماست.

این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه شخصا ظرف 6 سال اخیر به چنین نگرشی رسیده‌ام، گفت: بعنوان مثال همین قرمه سبزی که از آن بعنوان یک غذای کهن و با احترام یاد می‌کنیم، بسیار می‌تواند سالم تر طبخ شود. روغن کمتر و گوشتی با چربی نازل تر در آن استفاده گردد و حتما نباید از گوشت در قرمه سبزی بهره گیری کرد.

گلریز همچنین ترکیب 4 نوع لوبیا را در قرمه سبزی بعنوان قرمه سبزی گیاه خواری معرفی کرد و افزود: این غذا شاهکار است و شما با صرفِ آن وقتی از پای سفره بلند می‌شوید، سبک و قوی هستید.

وی ادامه داد: اینکه تصور کنیم هر غذایی چون یک پیشینه سنتی دارد، همچنان باید به همان روش طبخ شود، غلط است. قرمه سبزی زمانی اختراع شد که کامپیوتر وجود نداشت و مردم پیاده روی می‌کردند و برای خرید و سفر راه می‌رفتند ولی امروزه همه عناصر زندگی ما در فضای مجازی شکل گرفته و هیچ تحرکی نداریم.

گلریز اضافه کرد: امروز می‌توان به زنگ تفریح‌های پیتزایی نوجوانان اهمیت داد؛ آن را خوشمزه طبخ کرد ولی بگونه‌ای که سالم باشد و شب هنگام موجب خوابی راحت و آسوده برای فرزند خود باشیم.

وی با بیان اینکه سالم سازی تغذیه باید از آموزش و پرورش شروع شود، خاطرنشان کرد: در درس‌ها باید به گیاه خواری تشویق کنیم و سبزیجات را معرفی نماییم و به بچه‌های نسل بعد بگوییم زمین با خوردنِ گوشت، چقدر در فشار قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع
انعکاس