صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیأت علمی و متخصص رادیوتراپی دانشگاه شهید بهشتی گفت: جدیدترین پژوهش ها در دنیا تلاش می کنند، بتوانند نقص ژنتیک و ایمنی را برای درمان سرطان کنترل کنند.

احمد مافی در برنامه «روزنه» با تعریف اجمالی سرطان و آخرین دستاوردهایی که بشر برای درمان این بیماری به دست آورده است، گفت: به زبان ساده سرطان به رشد مهار نشده سلول هایی گفته می شود که از حالت طبیعی خارج شدند؛ یعنی کارکرد طبیعی خود را از دست دادند و رشد بی رویه و حالت تهاجمی دارند و به تدریج جایگزین سلول های طبیعی می شوند و مشکلاتی به وجود می آورند.

مافی درباره علت ایجاد سلول های سرطانی عنوان کرد: دلایل متعددی باعث تشکیل سلول های سرطانی می شود و هر چقدر علم پیشرفت می کند، علت های ژنتیکی از لحاظ DNA برای این بیماری کشف می شود. هرچه بیشتر پیشرفت می کنیم، افق های جدیدی روی ما باز می شود که ممکن است تعریف ما از درمان یا بیماری را متحول کند.

او در خصوص تغییر بزرگی که در رابطه با درمان سرطان اتفاق افتاده، توضیح داد: یکسری مکانیزم های ایمونولوژی یا سطح ایمنی سلول کشف شده است که هم باعث ایجاد سرطان می شوند و هم کنترل آن ها به بهبود بیماری سرطان کمک می کند. کشف چنین مکانیزمی داخل سلول و ارائه راهکارهایی که منجر به درمان سرطان می شود، باعث شد تا کاشفان آن امسال جایزه نوبل بگیرند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود این تحول امکان تغییر تعریف از بیماری سرطان وجود دارد و امکان جای گرفتن آن در جمله بیماری های نقص سیستم ایمنی وجود دارد، گفت: هر چه بیشتر پیش می رویم، مبانی ژنتیک و نقص ایمنی تعریف شده بیشتر آشکار می شود.

مافی با تأکید بر اینکه منظور از نقص ایمنی، نوع مرسوم آن؛ یعنی آلرژی نیست، اما خاستگاه بسیاری از سرطان ها نقص ایمنی است، در خصوص جدیدترین پژوهش ها در این حوزه گفت: جدیدترین پژوهش ها در دنیا تلاش می کنند بتوانند این نقص ژنتیک و ایمنی را برای درمان سرطان کنترل کنند. این تحقیقات در ابتدای راه است، اما گاهی موضوعی بزرگنمایی می شود و به سرعت می گویند داروی درمان سرطان کشف شده است که بیماران را دچار استرس می کنند.

مرتبط با این خبر

  • 5 هزار مگاوات انرژی های پاک تا پایان برنامه ششم توسعه باید محقق شود

  • تنوع زیستی مثل بیمه پایداری زیستی را تضمین می کند

  • بایوگاز دریایی از انرژی را برای ما ایجاد می کند

  • خودبیمار انگاران از اضطراب و افسردگی رنج می برند

  • تکلیفی برای فرهنگ پسماند در مراکز آموزشی تعیین نشده است

  • راحتی فرد مهمترین موضوع در استفاده از کفش است

  • ارتباط تنگاتنگی بین ژن و توانایی ورزشی افراد برقرار است

  • آگاه به مقدار استفاده از آنزیم ها برای پاکسازی لباس باشیم

  • آنتن های امواج ماکروویو را در یکسال گذشته بومی سازی کردیم

  • هر نوع افزودنی مجاز نیست و باید حد مصرف رعایت شود