صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیأت علمی و متخصص رادیوتراپی دانشگاه شهید بهشتی گفت: جدیدترین پژوهش ها در دنیا تلاش می کنند، بتوانند نقص ژنتیک و ایمنی را برای درمان سرطان کنترل کنند.

احمد مافی در برنامه «روزنه» با تعریف اجمالی سرطان و آخرین دستاوردهایی که بشر برای درمان این بیماری به دست آورده است، گفت: به زبان ساده سرطان به رشد مهار نشده سلول هایی گفته می شود که از حالت طبیعی خارج شدند؛ یعنی کارکرد طبیعی خود را از دست دادند و رشد بی رویه و حالت تهاجمی دارند و به تدریج جایگزین سلول های طبیعی می شوند و مشکلاتی به وجود می آورند.

مافی درباره علت ایجاد سلول های سرطانی عنوان کرد: دلایل متعددی باعث تشکیل سلول های سرطانی می شود و هر چقدر علم پیشرفت می کند، علت های ژنتیکی از لحاظ DNA برای این بیماری کشف می شود. هرچه بیشتر پیشرفت می کنیم، افق های جدیدی روی ما باز می شود که ممکن است تعریف ما از درمان یا بیماری را متحول کند.

او در خصوص تغییر بزرگی که در رابطه با درمان سرطان اتفاق افتاده، توضیح داد: یکسری مکانیزم های ایمونولوژی یا سطح ایمنی سلول کشف شده است که هم باعث ایجاد سرطان می شوند و هم کنترل آن ها به بهبود بیماری سرطان کمک می کند. کشف چنین مکانیزمی داخل سلول و ارائه راهکارهایی که منجر به درمان سرطان می شود، باعث شد تا کاشفان آن امسال جایزه نوبل بگیرند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود این تحول امکان تغییر تعریف از بیماری سرطان وجود دارد و امکان جای گرفتن آن در جمله بیماری های نقص سیستم ایمنی وجود دارد، گفت: هر چه بیشتر پیش می رویم، مبانی ژنتیک و نقص ایمنی تعریف شده بیشتر آشکار می شود.

مافی با تأکید بر اینکه منظور از نقص ایمنی، نوع مرسوم آن؛ یعنی آلرژی نیست، اما خاستگاه بسیاری از سرطان ها نقص ایمنی است، در خصوص جدیدترین پژوهش ها در این حوزه گفت: جدیدترین پژوهش ها در دنیا تلاش می کنند بتوانند این نقص ژنتیک و ایمنی را برای درمان سرطان کنترل کنند. این تحقیقات در ابتدای راه است، اما گاهی موضوعی بزرگنمایی می شود و به سرعت می گویند داروی درمان سرطان کشف شده است که بیماران را دچار استرس می کنند.

مرتبط با این خبر

  • ایران در رتبه 22 سازمان جهانی استاندارد قرار دارد

  • تنها راهکار مقابله با دغدغه های محیطی رعایت استانداردهاست

  • برق ارزان قنات هایمان را از کار انداخته است

  • کاهش 50 درصدی آب مصرفی منازل با تصفیه اولیه آب خاکستری

  • شاخص توسعه دولت الکترونیک ایران رشد 20 پله ای دارد

  • ظرفیت فرآوری صنایع غذایی ما بیشتر از محصولات خام کشاورزی است

  • رشد صنایع فضایی موجب رشد تمام صنایع مهندسی و غیرمهندسی می شود

  • حفظ محیط زیست با استفاده از فناوری ممکن می شود

  • آمارها نشان می دهد 66 درصد کودکان کشور تلفن همراه و تبلت دارند

  • امروز همگرایی شبکه ها و رسانه های اجتماعی موجب تلفیق آن ها شده است