روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

خسرو سلجوقی در گفت و گو با «روزنه»: آمارها نشان می دهد 66 درصد کودکان کشور تلفن همراه و تبلت دارند

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجری توسعه فضای مجازی کودک گفت: با مطالعه ای که سال 96 روی کودکان 3 تا 5 سال داشتیم، آمارها نشان می دهد 66 درصد کودکان کشور تلفن همراه و تبلت دارند.

1397/07/17
|
10:01
|

خسرو سلجوقی در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو به مناسبت هفته کودک و نوجوان در خصوص وضعیت کشور در حوزه فضای مجازی مختص کودک با اعلام اینکه میزان استفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند تبلت و تلفن همراه در کشورمان رقم بالایی دارد، گفت: با مطالعه ای که سال 96 روی کودکان 3 تا 5 سال داشتیم، آمارها نشان می دهد 66 درصد کودکان کشور تلفن همراه و تبلت دارند. متأسفانه در این مطالعه با کودکانی مواجه شدیم در شش ماهگی تلفن همراه دارند.

او با بیان اینکه به دلیل فقدان محتوای مناسب یا کم اطلاعی خانواده درباره استفاده از محتوای مناسب، مشکل بزرگی به وجود آمده است، افزود: امیدواریم که پدر و مادران بتوانند کودکان را در خصوص استفاده از محتوای درست مدیریت کنند. هر چقدر اینترنت کاربر خوب و قوی داشته باشد، می توانیم به آن محتوا یا نرم افزار امیدوار باشیم. در حال حاضر محتوای تولید شده خوب زیاد داریم، اما میزان کاربران آن کم هستند.

او در پاسخ به اینکه چه اقدام عملی برای گروه بندی سنی در زمینه فضای مجازی انجام شده است، گفت: در خصوص استفاده از کتاب به دلیل اینکه تنها از یک رسانه استفاده می کنید، تکلیف شما مشخص است، اما در خصوص اینترنت به دلیل وجود محتوای متنوع رتبه بندی سخت می شود. سطح بندی در بنیاد بازی های رایانه ای اکنون اتفاق می افتد، اما میزان استفاده خانواده ها کم است و اطلاع ندارند که می توانند به وبگاهی برای استفاده از یک کالای رایانه ای مراجعه کنند.

سلجوقی درباره اینکه آیا وزارت ارتباطات برنامه ای برای گردآوری و همنشینی خدمات برای وجود یک وبگاه اطلاع رسانی دارد یا خیر گفت: خوشبختانه این اتفاق افتاده و ما تمام این اطلاعات را در وبگاهی جمع آوری کردیم و در اختیار تولید کنندگان و مصرف کنندگان گذاشتیم. الآن شرکت هایی مانند درسا، نبات و انارستان رتبه بندی شده هستند و موتور جست و جوی «پارسی جو» برای استفاده کودکان طراحی شده است.

دسترسی سریع
روزنه