صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس گروه صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ظرفیت واحدهای صنایع غذایی بیشتر از محصولات خام کشاورزی است و به عنوان مثال، ظرفیت تولید ما در شالیکاری 2.3 دهم میلیون تن و ظرفیت فرآوری ما بیش از 3.9 دهم میلیون تن است.

مسیح انصاری در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو درباره جایگاه صنایع مکمل غذایی و ارزش افزوده آن در صنایع غذایی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 15 درصد بخش اشتغال و ارزش افزوده مربوط به صنعت غذاست، گفت: شاید در ابتدا محصولات کشاورزی از مصرف جلو نبودند، اما زمانی که تولیدات کشاورزی بیشتر از مصرف شدند، به فکر حفاظت از محصول افتادند تا بتوانند محصول را برای فصولی که تولید نمی شوند حفظ کنند و صنایع غذایی پایه ریزی شد.

انصاری ادامه داد: بخش قابل توجهی از این صنعت از روش های قدیمی استفاده می کند، اما این روش های سنتی، صنعتی شدند. وضعیت ما در کشور از نظر صنعت غذا خوب است و از نظر فناوری و تکنولوژی وضعیتی خوبی داریم.

او وضعیت صنایع غذایی را خوب توصیف کرد و گفت: این سوال همیشه مطرح است که چند درصد گوجه باید به رب، سیب زمینی به چیپس و سبزی تازه به خشک تبدیل شود؟ این درصدها به توانایی مصرف مردم باز می گردد، چون در حین تبدیل ارزش افزوده ای برای مصرف کننده ایجاد می کند که موجب بالا رفتن قیمت تمام شده محصول می شود. گوجه کیلویی پانصد تومان خریده می شود، اما اگر تبدیل به رب بشود، قیمت آن افزایش می یابد. سوال اساسی این است که آیا مصرف کننده می تواند از پس این هزینه ها بر بیاید؟

رئیس گروه صنایع تبدیلی وزارت جهاد و کشاورزی با اشاره به اینکه تبدیل کردن محصولات کشاورزی خوب است، افزود: این موضوع هم به ذائقه مردم باز می گردد و هم به وضعیت اقتصادی. شاید ظرفیت های واحدهای صنایع غذایی بیش از محصولات خام کشاورزی است.

او در خصوص اینکه مشکل کار کجاست که ظرفیت واحدهای صنایع غذایی بیشتر از محصولات خام کشاورزی است، گفت: اگر گندم تولیدی ما 12 میلیون تن باشد، ظرفیت آردسازی ما 22 میلیون تن است و مشخص است که مسئولان راهبردهای لازم را ارائه ندادند. همچنین ظرفیت تولید ما در شالیکاری 2.3 دهم میلیون تن و ظرفیت فرآوری ما بیش از 3.9 دهم میلیون تن است.

انصاری در پایان گفت: ما از نظر صنایع غذایی ظرفیت خوبی داریم، اما نتوانستیم در بخش های دیگر خوب پیش برویم و پراکندگی خوبی نداریم؛ یعنی گوجه به صورت انبوه در کرمان تولید می شود، اما ظرفیت فرآوری لازم آن را نداریم.

مرتبط با این خبر

  • ایران در رتبه 22 سازمان جهانی استاندارد قرار دارد

  • تنها راهکار مقابله با دغدغه های محیطی رعایت استانداردهاست

  • برق ارزان قنات هایمان را از کار انداخته است

  • کاهش 50 درصدی آب مصرفی منازل با تصفیه اولیه آب خاکستری

  • شاخص توسعه دولت الکترونیک ایران رشد 20 پله ای دارد

  • رشد صنایع فضایی موجب رشد تمام صنایع مهندسی و غیرمهندسی می شود

  • حفظ محیط زیست با استفاده از فناوری ممکن می شود

  • آمارها نشان می دهد 66 درصد کودکان کشور تلفن همراه و تبلت دارند

  • امروز همگرایی شبکه ها و رسانه های اجتماعی موجب تلفیق آن ها شده است

  • حدود 50 درصد بیماری های عفونی بین انسان و دام مشترک است